На початку повномасштабного вторгнення Анатолій Гарагатий зафільмував зі свого балкона, як колона російської техніки входила до селища Савинці на Харківщині. За це росіяни забрали чоловіка до ізолятора, в якому Анатолій провів 100 днів. Росіяни вважали його "найбільшим бандерівцем Балаклійської громади".
Як пережив катування та що знімає нині, Анатолій Гарагатий розказав Суспільне Харків.
Youtube-блогер з Савинців
Половину свого життя Анатолій працював фотографом. Ще до 24 лютого чоловік вирішив змінити діяльність — почав показувати у своєму відеоблозі життя у Савинцях.
"За 3 місяці мені виповниться 70 років. Більшість свого життя я займаюся своєю улюбленою справою — фото і фільмуванням, знімаю історію нашого селища", — ділиться чоловік.
За 3 місяці до повномасштабного вторгнення Анатолій завантажив на свій канал понад 300 відео.
Окупація Савинців та полон
2 березня, коли до його села зайшла російська окупаційна армія, він зафільмував це на камеру. Згадує, що виїжджати з села не думав, бо вірив, що війна закінчиться швидко.
Коли у травні до Анатолія прийшли російські окупанти, вони забрали в нього камеру, комп’ютери та документи. Самого чоловіка побили й відвезли до ізолятора до сусідньої Балаклії.
У полоні чоловік схуд на 10 кілограмів. За відзняте відео російські окупанти катували чоловіка струмом та хотіли змусити знімати пропагандистські ролики.
"Я спав біля дверей. На цементі наклав якийсь одяг і на ньому спав. Тому що у камері шестеро чоловіків палили, а я веду здоровий спосіб життя вже протягом декількох років, вегетаріанець, і диму не переварюю. А вони палили, мені дихати нічим і спав там", — ділиться житель Савинців.
"Допити з електрошокерами, струмом катували. Було все. Вони хотіли, щоб я на них працював, щоб знімав ролики в Балаклії, публікував у себе в YouTube-канал і показував це, хвалив Путіна і російську армію. Я навідріз відмовився і за це сидів так довго", — говорить Анатолій.
Пройшов 8 допитів
У полоні українців годували кашею, раз на тиждень давали хліб.
За 100 днів полону 70-річного Анатолія допитували 8 разів.
"Коли ти йдеш на допит і балакаєш українською, за кожне слово отримуєш електрошокером або палицею. Це так я вчив російську мову там. На допитах — тільки російською. Ти ж до кінця допиту не доживеш. Мені майже 70 років, скільки треба разів палицею тією торкнутися, щоб залишився там?", — згадує чоловік.
"Одного хлопця допитували, а тут якраз прилетів снаряд метрів за 50 від поліцейського райвідділку. Вони попадали на стільці. Хлопець сидить хоч би що, а вони попадали, припинили допити, відпустили його назад до камери. Як вони бояться за свою шкірку", — додає він.
Півтора місяця Анатолій не давав родині звістки про те, чи живий він.
"Думав, відпустять чи як. А тоді, коли стали відпускати хлопців знайомих з Савинців, почав казати їм: "Передай дружині, що живий-здоровий. Скоро буду". А вона вже дізнавалася у цих хлопців де, хто, що, як, возила передачі", — каже Анатолій.
За час полону окупанти прийняли дві з восьми пакунків від дружини Анатолія.
Повернувся до катівні, щоб зафільмувати її
Чоловіка відпустили з полону у вересні, за чотири дні до звільнення Балаклії.
За 10 днів після повернення додому Анатолій взяв до рук камеру та почав знімати відео у звільнених громадах — замість свят чоловік фільмує руйнування та свідчення місцевих жителів.
У грудні Анатолій повернувся до катівні, щоб показати журналістам умови свого перебування. Для зйомок він позичив камеру у знайомих, адже його техніку викрали росіяни.
"Мені хлопці-друзі дали відеокамеру, комп’ютер на певний час. Продовжую знімати, викладати в YouTube свої вже руїни — наслідки цього "руського міру", — каже Анатолій.
Що відомо
- Селище Савинці Ізюмського району було окуповане російськими військовими. ЗСУ звільняли населені пункти району у вересні під час контрнаступу.
Читайте також
"Я наводив авіацію та артилерію на окупантів": історія селянина з Харківщини, який допомагав ЗСУ
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube