Агрокомплекс "Слобожанський" на Харківщині — один з найбільших в області. До початку масштабного вторгнення на двох фермах, у селищі Чкаловському та селі Іванівці, налічували близько 70 тисяч голів свиней. Після деокупації ця кількість зменшилася вдесятеро. Нині працівники агрокомбінату відновлюють роботу після окупації та готують позови проти Росії.
"Приїжджали на Уралах і розстрілювали тварин"
Уламки снарядів, рештки мертвих тварин і розбиті сараї — генеральний директор агрокомбінату "Слобожанський" Денис Прокопець показує наслідки окупації та обстрілів. У березні на ферму прийшли російські військові, а з травня по вересень поблизу тривали бої.
Відгодівельник у селищі Чкалівське постраждав приблизно на 80%, говорить гендиректор.
"Із 38 корпусів у нас 34 або зруйновані, або майже зруйновані. От ви бачите, в кожному "прильот", — каже керівник ферми.
Поголів'я зменшилося вдесятеро
У вересні Чкаловське звільнили українські військові — до того підприємство повноцінно не працювало. Через нестачу води та їжі, хвороби та обстріли, тварини гинули, розповідає бухгалтерка агрокомбінату Вікторія Таран.
"Ми свиней роздавали. Чкалівська ОТГ, Шевченківська ОТГ. Всі села приїжджали і брали свиней. Всі підрозділи, які відкрили, перейшли на бойню. Робили майже у дві зміни: били свиней і роздавали", — каже Таран.
До початку вторгнення агрокомбінат налічував майже 70 тисяч свиней, нині на фермах у Чкаловському та Іванівці залишилося 7 тисяч тварин, каже управителька ферми в Іванівці Наталя Курило.
"Щоб відновити наше поголів'я, нам знадобиться не рік і не два. Три-чотири роки", — вважає управителька ферми.
Збитків на пів мільярда гривень
Майже всі 6,5 тисяч гектар орендованих земель, на яких працівники агрокомбінату вирощували зерно, заміновані. Озимини з них зібрати не змогли, комбікормовий завод зруйнований, говорить фінансова директорка Оксана Олефіренко. Росіяни забрали обладнання та автівки.
"У нас викрадено з автопарку 19 одиниць техніки, приблизно на 12 мільйонів гривень", — каже фіндиректорка.
Суму загальних збитків ще продовжують підраховувати.
"Приблизно те, що ми можемо сьогодні констатувати — це загальні збитки близько 560 мільйонів. Це тільки балансові. Це не ті, що на відновлення", — каже Олефіренко.
За словами фіндиректорки, підприємство готує позови до міжнародних судів, щоб отримати грошову компенсацію від Росії. Попри це, відновлювати роботу агрокомбінат почав одразу після деокупації. Наприкінці січня тут очікують перше потомство.
Читайте також
Втратили дві тисячі корів: як пережила окупацію агроферма у Шестаковому на Харківщині
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube