Рік як Харківською обласною адміністрацією керує колишній очільник Полтавської ОДА Олег Синєгубов.
Про політичний вплив, взаємини з Ігорем Тереховим, співпрацю з обласною радою та зміну іміджу Олега Синєгубова Суспільне Харків розпитало політологів.
Політичний влив у регіоні
Політологиня Юлія Біденко оцінює роботу Синєгубова на посаді позитивно, але зазначає, що оцінює посадовця як людину воєнного часу.
Також Біденко зазначає, що Олег Синєгубов немає консенсусу щодо ідеологічних питань з облрадою: "Деякі депутати складають з себе повноваження. Голосування щодо одіозних фігур у Харкові провалюються".
Політологиня вважає, що Олег Синєгубов не є самостійним гравцем політичного поля Харківщини і є лояльним до Офісу Президента.
"Якщо його діяльність є більш-менш успішною та ефективною у воєнний час, в мирні часи це можуть бути зовсім інші виклики. Зокрема, переділ політичного поля найбільшими партіями Харківщини, до яких він не дотичний. Можливо, це будуть виклики перебудови, де місцеве самоврядування захоче грати більше роль, і почнуться конфлікти з мерами, з головами територіальних громад. Можливо, навіть з інвесторами та урядом", — говорить Юлія Біденко.
Соціолог та політолог Денис Под'ячев каже, що на початку вторгнення РФ в Україну до Синєгубова могли бути питання, щодо того, що регіон не встиг підготуватися з точки зору будівництва фортифікації до війни, однак Харків окупантам захопити не вдалось.
Робота на деокупованих територіях
Станом на грудень 2022 року на Харківщині вже призначили 26 очільників військових адміністрацій.
"Цю роботу потрібно пришвидшити — не всюди голови призначені, ще робота не завершена. Є плутанина між обраною владою по децентралізації та призначеними очільниками військових адміністрацій. Олегу Синєгубову, можливо, потрібно більш активно втручатися в деякі проблеми конкретних громад, поки не врегульоване питання щодо новопризначених голів", — вважає політолог Денис Под'ячев.
Читайте також: Що означає створення на Харківщині військових адміністрацій: пояснення експерта
Кожна громада має свої бажання і проблеми з точки зору гуманітарної ситуації, говорить Юлія Біденко.
"Харківщина виходить з того надважкого року без гучних скандалів щодо розкрадання гуманітарної допомоги, корупції в органах влади. Це одне з найбільших досягнень на сьогодні", — вважає Біденко.
Політолог аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв каже, що голова військової адміністрації має налагодити життя звільнених громад у зимовий період.
"Потрібно лобіювати у більш спокійних населених пунктах повернення приватного сектору. Бо та ж гуманітарна допомога, і донорські активності — це тимчасові речі", — говорить Денис Под'ячев.
Синєгубов і Терехов
У Харківському регіоні протистояння між мером та головою обласної держадміністрації — давня історія, каже Юлія Біденко.
"Завжди є питання, чи голова обласної держадміністрації має свою велику партію в облраді, чи спирається на певну коаліцію. Тому що голови ОДА призначаються, а мери та депутати обираються. І завжди є певні політичні конфлікти та протистояння між ними. Тому мене дивує, що непорозуміння між Тереховим і Синєгубовим виникнули доволі пізно", — коментує Біденко.
Показовою політолог Антон Авксентьєв називає ситуацію, коли Терехов звернувся до Синєгубова та "Харківобленерго" з вимогою скласти чіткі графіки погодинних вимкнень світла.
"З точки зору піару Терехов намагався публічно перекласти негатив на голову Харківської ОВА. Це виглядає так, начебто Терехов впрягається за харків'ян, а Синєгубов не так виключає світло", — каже політолог Антон Авксентьєв.
"Іноді здається, що міська влада продовжує свою виборчу кампанію. Перекладання відповідальності це яскравий аспект передвиборчих моментів. Ігорю Терехову необхідно трішки відчути себе у контексті, що зараз не вибори, і війна триває”, — каже політолог Денис Под'ячев.
За словами Антона Авксентьєва 1 грудня стався ще один конфлікт, коли "Блок Кернеса" зірвав сесію Харківської облради. Речник облради Павло Пєшков пояснив, що це відбулося з технічних причин, через відсутність світла та інтернету.
"Сталося так, що не підключилися лише депутати з найбільшої фракції. Тим самим Терехов показав, що без нього нічого вирішуватися не буде. Звичайно, є конкуренція", — пояснює Авксентьєв.
Терехов зараз має великий вплив не тільки на міську фракцію, а й на обласну, каже політолог аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв. Усунення Кирила Кернеса та Альберта Кононенка тільки посилило його вплив.
"Бюджет Харкова значно більший, ніж обласний. Мер — більш автономна фігура, його обирають на п'ять років, а губернаторів дуже часто міняють", — підкреслює Авксентьєв.
Проте у воєнний час цей баланс змінюється трохи більше на користь голови військової адміністрації, каже політолог.
"Це загострює конкуренцію за гроші і владу. Думаю, у них непрості стосунки, але вони дуже рідко публічно конфліктують. Подивимося, як пройде сесія облради 24 грудня. Якщо "Блок Кернеса" разом зі "Слугою народа" буде синхронно голосувати, значить вони домовилися", — говорить Антон Авксентьєв.
Політологиня Юлія Біденко не виключає, якщо питання безпеки не будуть загострюватися, то протистояння між Тереховим та Синєгубовим буде зростати.
"Зараз не час для політичних ігор. Проте як тільки безпекова ситуація поліпшиться, отримаємо скандали регіонального, міського, національного масштабу", — вважає Юлія Біденко.
Синєгубов і обласна рада
Політолог Антон Авксентьєв каже, що між Харківською ОВА та облрадою має бути взаємодія і робота, особливо між їхнім керівництвом.
"Після впровадження воєнного стану у депутатів облради зменшилися повноваження. Наприклад, внесення змін до бюджету. Протягом цього року, щоб внести ці зміни, не потрібно було скликати сесію", — говорить політолог.
Політолог каже, що ключові питання щодо грошей — розподілу субвенцій та внесення змін до місцевих програм вирішували без депутатів.
"Думаю, що це типова ситуація не тільки для Харкова. У цьому році військові адміністрації більше доводили до відома депутатів рішення, ніж заохочували їх голосувати", — говорить Антон Авксентьєв.
Конфлікт з колишнім головою СБУ Харківщини Романом Дудіним
Після того, як президент звільнив керівника Управління СБУ Харківщини Романа Дудіна 29 травня, той опублікував відео та дописи з критикою голови Харківської ОВА, військових, міського голови та інших посадовців. Наразі ж цей допис вже недоступний.
Романа Дудіна підозрюють у державній зраді та самовільному залишенні місця служби, вчиненому в умовах воєнного стану. 12 вересня Печерський районний суд Києва взяв його під варту.
"Усі розуміли, коли вертикаль адміністрації перетвориться на військову адміністрацію, вона забере дуже значні повноваження депутатського корпусу та місцевого самоврядування", — каже Авксентьєв.
На думку політолога, це була політична боротьба за головну посаду, і, можливо, особистий конфлікт.
Новий імідж та медійність
Політолог Денис Под’ячев каже, що голова Харківської ОВА не є найбільш медійним серед голів обладміністрацій України, однак відзначає: "За рік Харківська військова адміністрація обійняла позицію ключового інформаційного рупора".
Якщо порівнювати Олега Синєгубова з його попередниками Айною Тимчук та Олексієм Кучером, нинішній голова обласної військової адміністрації більш медіаактивний і не конфліктний, каже Антон Авксентьєв.
"Щодо ухвалення рішень, прозорості досить мало. Не усі документи можна знайти на офіційних сайтах. Щоб оцінювати господарчу та соціально-економічну діяльність обласної влади, потрібно більше часу", — каже політолог.
Зараз Олег Синєгубов змінив діловий стиль на стиль мілітарі та відпустив бороду. Антон Авксентьєв каже, що це підходить для іміджевих архетипів воєнного стану.
"Для губернаторів законодавець моди — Володимир Зеленський. Вони усі намагаються дивитися на нього і робити щось схоже. Після 24 лютого усі зрозуміли, що не треба ходити в краватках і піджаках. Всі дивляться, що у Зеленського футболка кольору хакі, і усі намагаються перейняти цей стиль", — говорить політолог.
Політолог Денис Под’ячев також відзначає, що імідж Олега Синєгубова за рік на посаді очільника Харківської обладміністрації змінився.
"Якщо голова військової адміністрації Миколаївської області Віталій Кім виконував заспокійливу функцію, то Синєгубов компенсував не такі яскраві ораторські можливості візуальною мужністю", — пояснює Под’ячев.
Також Олега Синєгубова можна порівняти з керівником Луганської військової адміністрації Сергієм Гайдаєм, каже політолог.
"Але Гайдай — людина без області. Він змушений компенсувати тимчасові обставини надактивністю. Коли ж чекали коментарі від Олега Синєгубова по окремим ситуаціям, то інколи він з цим запізнювався", — говорить експерт.
Команда Синєгубова
На грудень 2022 року в Олега Синєгубова є п'ятеро заступників: Олександр Скакун, Євген Іванов, Віта Ковальська, Роман Семенуха та Михайло Харнам.
Олександр Скакун виконував обов'язки голови після звільнення Айни Тимчук з посади керівниці ОДА, його розглядали, як кандидата на посаду очільника обладміністрації. Нині Скакун є першим заступником Олега Синєгубова.
"Синєгубов переходив з досить спокійної роботи в Полтаві в дуже несприятливе середовище. Місцевий бізнес хотів бачити іншого кандидата на чолі області, а своєї команди в нього не було. І в нього не було права звільняти Олександра Скакуна", — говорить Антон Авксентьєв.
Олег Синєгубов звільнив Михайла Черняка, який був заступником голови з питань медицини, Роман Семенуха та Михайло Харнам залишилися на посадах.
У лютому 2022 року заступницею Олега Синєгубова стала Віта Ковальська. Раніше вона очолювала департамент освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації.
"Протягом року ми побачили, що Синєгубову, напевно, дали карт-бланш з Офісу президента на призначення своїх людей і на формування власної команди, що також підсилює його суб'єктність", — говорить Авксентьєв.
У листопаді в команді Олега Синєгубова з'явився ще один заступник. Євген Іванов був його радником з 2020 року.
"Це великий аграрний бізнесмен. В нього у Золочівській громаді було фермерське господарство "Альфа". Він розуміється на аграрному бізнесі. Я так розумію, що з Синєгубовим у них давні зв'язки", — підкреслює політолог Антон Авксентьєв.
Скільки Олег Синєгубов заробив протягом 2022 року
Суспільне Харків отримало відповідь на запит до Харківської обладміністрації про зарплату Олега Синєгубова протягом січня-листопада 2022 року.
За цей період Олегу Синєгубову виплатили 683 тисячі 971 гривню після оподаткування (податок на доходи фізичних осіб — 18%, військовий збір у розмірі 1,5% — ред.).
З квітня по вересень оклад голови ОВА складав 68 тисяч 643 гривні. За доступ до держтаємниці у ці місяці Синєгубов отримував найбільшу надбавку — 10 тисяч 296 гривень. Премій Олег Синєгубов у 2022 році не отримував, згідно з відповіддю обладміністрації.
Що відомо
- Кандидатуру Олега Синєгубова на посаду голови Харківської обладміністрації Кабмін погодив 15 грудня 2021 року. Указ про призначення Синєгубова президент підписав 24 грудня 2021 року.
- Зеленський звільнив голову Харківської ОДА Айну Тимчук з посади 11 серпня 2021 року. Тимчасовим виконувачем обов'язків голови того ж дня президент призначив Олександра Скакуна, експрацівника УСБУ Харківщини, який з 2017 року обіймав посаду заступника голови обладміністрації. Нині Олександр Скакун є першим заступником Олега Синєгубова.