Харківські артилеристи потребують безпілотників, які здатні літати на відстань 50 км. Гроші на них збирає військовослужбовець ЗСУ та керівник харківської філії "Українського легіону" Олександр Горбатенко.
У перший день повномасштабного вторгнення РФ підрозділ Олександра був на Північній Салтівці, розповів військовий в ефірі Українське Радіо Харків.
"Ми готувалися, у нас була інформація ближче до 24 лютого, що ось-ось почнеться. Зібралися, отримали зброю й поїхали на Північну Салтівку. Запам’ятовуються не дуже хороші речі. У нас були поранені, але, слава Богу, усі вижили. Усі добре навчені тактичній медицині й змогли побратимам надати допомогу", — згадує військовий.

Перший квадрокоптер бійці отримали від Сергія Притули, каже Олександр.
"У мене був певний досвід користування квадрокоптерами, ранніми моделями. Спочатку я почав працювати, потім з’явилися інші квадрокоптери. Своїх побратимів навчив. Не було багато часу навчатися, але пізніше навчалися. У нас багато людей пройшли онлайн-курси та інші", — розповідає Олександр.
Щоб корегувати вогонь, бійці повинні мати Starlink, говорить військовий.
"Ми можемо в прямому ефірі давати картинку бою і в штаб, і для артилеристів. Ми починали з оперативних безпілотників, це переважно квадрокоптери,DJI Mavi але вони дозволяють не так далеко вглиб залетіти на територію ворога. Зараз у ЗСУ з’явилася більш далекобійна артилерія, тому потребуємо техніки, яка може глибше залітати до ворога, до 50 км", — говорить військовий.

Зараз бійці збирають на безпілотний авіаційний комплекс "Валькірія".
"Це два літачки плюс комплекс управління. Вартує 800 тис.грн. Можна зайти на нашу сторінку у Facebook "Український легіон. Харків", там ми збираємо на цю "Валькірію", — каже Олександр.
Російські військові також користуються безпілотниками, говорить Горбатенко.
"У них є й певні привілеї, тому що Росія співпрацює з Китаєм. Вони дають такий прилад аероскоп, він вмикається і в радіусі близько 25 км може бачити всі коптериDJI, що літають у цій зоні. Видно, де знаходиться оператор. Траплялися випадки, коли по операторах починала працювати артилерія. Дякуючи нашим технічним спеціалістам, було вжито заходів і тепер вони нас не бачать цим аероскопом", — говорить військовий.

На початку вересня Олександр воював на Балаклійському напрямку.
"Якщо чесно, не очікував, що ми так швидко будемо просуватися. Був дуже здивований, бо до цього вже багато місяців ми були на різних напрямках: і на півночі довго працювали в напрямку Козачої Лопані, Гоптівки. Там якось воно на одному місці майже стояло", — розповідає військовий.

Російські окупанти залишали багато техніки, коли відступали, пригадує Олександр.
"Кидали багато техніки, зброї. Машини у нас невеличкі, тому все не могли забрати, але ми обов’язково їм цю зброю віддамо! У нас немає іншого вибору. Треба дотискати їх до кінця, визволяти всю територію. Влітку плануємо поїхати на відпочинок до Криму", — говорить Олександр.
Читайте також
"Треба якнайшвидше закінчити війну": як на кордоні з Росією служать нацгвардійці Харківщини
У ЗСУ розповіли, якими наративами Росія виправдовує агресію проти України