"Хотіла написати свої почуття": щоденник війни 12-річної харків'янки озвучила Кіра Найтлі

"Хотіла написати свої почуття": щоденник війни 12-річної харків'янки озвучила Кіра Найтлі

Ексклюзивно
"Хотіла написати свої почуття": щоденник війни 12-річної харків'янки озвучила Кіра Найтлі
. Єва Скалецька та ілюстрація до її щоденника, яку зробила Ольга Штонда. Фото надане співрозмовницею

Єві Скалецькій 12 років. До вторгнення РФ в Україну вона з бабусею жила на півночі Харкова. На 6 день від початку російської навали їхню квартиру розбомбили російські снаряди. Єва каже, що не могла в той час говорити, тож вирішила написати в щоденнику про все, що відчувала. Її записи стали книгою "Ви не знаєте, що таке війна", англомовну версію якої озвучила голлівудська акторка Кіра Найтлі.

Про свою книгу, яку прочитають в 12 країнах світу, шлях до Ірландії та нове життя, Єва Скалецька розказала Суспільне Харків.

Бачила вторгнення з вікна

У багатоповерхівці, в якій Єва Скалецька починала писати книгу "Ви не знаєте, що таке війна", нині майже усі вікна та балкони забиті фанерами. Дівчина не була вдома понад пів року.

Будинок Єви Скалецької у Харкові
Будинок, в якому жили Єва Скалецька з бабусею. Листопад 2022 року. Фото: Суспільне Харків

Єва каже: вікна її розбитої квартири виходили в сторону кордона з РФ, тож 24 лютого вони з бабусею не просто чули, як починалося вторгнення, а й бачили це з вікна.

"Коли я почула перший дивний звук, я подумала, що, можливо, це машини, що здавлювалися на брухт, так звучать, тож я вирішила не надавати цьому значення", — розповідає Єва.

Наступний вибух, згадує дівчина, переконав — точно відбувається щось серйозне: "Я бачила, як бабуся стояла біля вікна, а ракети падали й вибухали над полями".

Було дуже-дуже страшно: ми одними з перших бачили вторгнення. Не просто чули, бачили

"Я тоді була в ступорі, не знала, що робити. В мене почали трястися зуби, руки. Бабуся намагалася мене заспокоїти, сказала, що треба залишати квартиру. Нас ніхто не вчив, що треба робити, але ми знали, що треба йти в підвал. Ми збиралися дуже швидко, ми боялися, що не вистачить часу", — згадує Єва Скалецька.

Харків, Велика Даниліка
Спортивний майданчик біля будинку Єви у Харкові. Листопад 2022 року. Фото: Суспільне Харків

У підвалі багатоповерхівки було багато людей. Єва каже, через вибухи та невідомість вона сильно плакала: "У мене були свої плани, мрії, і ось в один день все було зруйновано наче кришталева ваза".

"Молилися, щоб нас не розбомбили"

У Харкові Єва з бабусею перебували перші 7 днів вторгнення, дівчина почала писати в щоденнику про все, що відбувається довкола неї.

"Я хотіла написати всі свої почуття, мені було дуже тяжко говорити. Мені було простіше писати, я хотіла також за 10-20 років перечитати й знову прожити це", — каже Єва Скалецька.

Коли я про це дізналася, у мене всередині теж щось вибухнуло

Дівчина розповідає: найтяжче було, коли російський снаряд зруйнував їхню з бабусею квартиру.

"На шостий день, це був найжахливіший день у нашому житті, о першій годині ми дізналися, що нашу квартиру розбомбили. Коли я про це дізналася, у мене всередині теж щось вибухнуло. Це було настільки сумно, я плакала, не могла заспокоїтися... Я пам'ятала все, що там проживала", — говорить Скалецька.

Єва Скалецька та її зруйнована кварира у Харкові
Квартира, в якій жили Єва Скалецька з бабусею, зазнала руйнувань під час війни. Фото надане співрозмовницею

Ввечері над Харковом літали російські бомбардувальники. Єва з бабусею перебували у помешканні подруги.

"Бабуся все це бачила у вікно, а ми з бабусиною подругою були у кімнаті й лише чули вибухи. Ми лягли на підлогу, а літак зробив коло і почав скидати бомби знову. Ми молилися, щоб Бог нас врятував, і щоб нас не розбомбили", — згадує авторка книги "Ви не знаєте, що таке війна".

Шлях до Ірландії

Евакуюватися з Харкова Єва з бабусею вирішили наступного дня, попросили допомоги волонтерів.

"Ми поїхали в Дніпро. Ми не хотіли виїжджати з України, вирішили, що через Дніпро поїдемо на поїзді на захід країни. Дорогою у поїзді вимикали світло, коли проїжджали Київщину, бабуся бачила, як падали бомби. Ми доїхали до Ужгорода", — розповідає Скалецька.

Єва Скалецька в Ірландії
Єва Скалецька. Фото надане співрозмовницею

В Ужгороді дівчину з бабусею, як й інших переселенців, заселили у школу.

"Там ми зустріли журналістів з Великобританії. Я спочатку не могла говорити. Бабуся розказала, що я пишу щоденник. Це їх зацікавило. Вони зробили перший репортаж й поїхали. Ми хотіли знайти житло, але все було зайнято, тож нам допомогли поїхати в Угорщину. Ми побули трохи у Будапешті, потім з журналістами поїхали в Ірландію. У Дубліні нас прихистила родина", — каже Єва.

Мріє зустрітися з Кірою Найтлі

Літературна агентка у Єви Скалецької з'явилася вже в Ірландії, життя щоденника біженки з Харкова стало книгою.

"Коли ми були на шляху в Будапешт, журналіст сказав, що багато хто хотів би опублікувати мій щоденник, і багато агентів хочуть зв'язатися. Вже в Ірландії зі мною зв'язалися агентка, ми почали працювати. Вона знайшла видавництва. І все почалося", — розповідає дівчина.

Книга "Ви не знаєте, що таке війна"
Обкладинка книги Єви Скалецької. Фото: facebook.com/BloomsburyPublishing

25 жовтня у США та Великобританії книга Єви вийшла другом, аудіоверсію щоденника озвучила акторка Кіра Найтлі: "Для мене це велика честь. На жаль, ми не зустрічалися, але я б дуже хотіла подякувати їй".

Кіра Найтлі озвучила книгу "Ви не знаєте, що таке війна"
Кіра Найтлі озвучує книгу Єви. Фото: thebookseller.com

"Хочу написати ще більше"

Нині Єва з бабусею живуть у невеликому будиночку в Дубліні поблизу школи.

"Я з 1 квітня почала ходити в школу, думала, що буду багато чого не розуміти, але все добре, я знайшла багато друзів. Мене чудово прийняли. Дублін дуже красивий", — говорить письменниця.

Про Харків Єва не забуває: "Я сумую за однокласниками, друзями, своїм колишнім життям".

"Я продовжую писати щоденник, описую в ньому всі свої мандри в Ірландії, усі свої відкриття. Я сподіваюся, що це буде друга частина. І я хочу написати ще більше", — говорить Єва Скалецька.

Книгу Єви прочитають й українською. Харківське видавництво Vivat готує до публікації щоденник Єви Скалецької. Дати релізу "Ви не знаєте, що таке війна" в Україні поки не визначили.

Читайте також

"Боже, а можна так, щоби вижити всім". Військові хоку Артема Полежаки

На початок