Перед початком сезону опалення у приватному будинку потрібно перевірити димові канали печі, щоб убезпечити себе від нещасних випадків.
Що ще треба знати про експлуатацію печі, каміна, твердопаливного котла та буржуйки, що робити, щоб піч не диміла, та як правильно топити, Українському Радіо Харків розказав Роман Кобзар, підприємець, який займається продажем, обслуговуванням та монтажем печей і камінів.
Перевірка димових каналів
Зараз є увага до твердого палива через те, що люди заощаджують електроенергію. Ми припускаємо, що не всі споживачі вміють користуватись печами й роблять це правильно. Розкажіть, як безпечно користуватись, на що звертати увагу.
Найголовніше, коли з початком опалювального сезону починаєте топити піч, потрібно перевірити димові канали й димар виробу. Теплонакопичувальні печі мають горизонтальні димові канали, які з часом забиваються попелом, і які кожен сезон потрібно перевіряти. Цих каналів не видно, але вони мають технічні отвори, які потрібно перевіряти для коректного використання печі.
Після перевірки каналів і їх чистки можна починати сезонне використання.
Як перевірити, чи можна зробити це самостійно?
Ні, правильніше викликати пічників, які знають, як і де правильно подивитися, як правильно вичистити засмічені теплові ходи.
Іноді використовується неправильна деревина для підтримання тепла, іноді навіть будівельне сміття. Через це теплові ходи забиваються, попіл звужує прохід диму, це спричиняє погану тягу і піддимлення приміщення.
Коли ми запускаємо камін або піч, димар холодний. І щоб камін працював грамотно, спочатку треба запустити димар. Найчастіше використовують великий жмут паперу, він підноситься у верхню частину димосбірника, розпалюється, таким чином ми проштовхуємо холодне повітря, що є у димарі, вгору, і з'являється первинна тяга. Після цього накладаємо дрова у піч або камін, і розпалюючи їх, запускаємо процес горіння.
Для грамотної чистки каміна ще нічого не вигадали кращого, ніж йоржик та спеціальні щітки.
А як шукати таких пічників, куди звертатись?
Я чув про державних пічників, але ніколи їх не бачив. Якщо ви відчуваєте, що ваша система каміна або пічна система вже забруднилася, потрібно викликати приватних фахівців чи людей, які монтують димарі, знають, як правильно і головне швидко все зробити.
Деревина чи вугілля: чим топити
Яку деревину краще використовувати, наскільки вона має бути поколота, щоб розпалити піч?
Для наших широт оптимальне використання для каміна чи печі — це дуб. Він калорійний, належить до твердих порід деревини, він віддає дуже багато тепла протягом довгого часу.
Але будь-яка деревина, що використовується у каміні або печі, повинна бути сухою. Багато людей, які купують собі буржуйку, піч чи камін, закупають з початку сезону вологу деревину і вважають, що вони протягом сезону будуть нормально її використовувати. Але з вологою деревиною погано підтримується горіння у каміні, засмічується камін та пічна або камінна система, і з часом вона може вийти з ладу.
А якщо людина, окрім дров, використовує вугілля, тут є якісь особливості, про які треба знати?
Є деякі європейські виробники, які роблять буржуйки на вугіллі. Але фізика горіння вугілля і дров різна. У дровах горять гази, що виділяються при нагріванні, а у вугіллі горить саме тіло. Тому купуючи дров'яну піч, ви не можете топити її вугіллям. Також не можна топити вугіллям дров'яні печі чи буржуйки тому, що температура горіння вугілля набагато більша, і виріб може швидко вийти з ладу.
Раніше цегляні печі можна було використовувати й для вугілля, і для дров, але сучасні чавунні чи сталеві придатні лише для певного виду палива. У старих цегляних печах можна комбінувати, але все одно швидкість виходу такої печі з ладу буде більшою.
Твердопаливні котли
Є якісь особливості експлуатації твердопаливних котлів, вибору їх?
Печі та каміни — це конвекційне опалювання, тобто віддача тепла від тіла печі чи конвенційного опалення каміном. А твердопаливні котли — це водяне опалення, яке включається в систему вашого будинку, і ви підтримуєте чи газом, чи твердопаливним котлом.
У твердопаливних котлах теж треба проводити сезонні чистки, там також відбувається забруднення димохідних каналів. Бажано чистити кожен сезон. Але люди часто на це не звертають увагу, чистять рідше, це призводить до зменшення тяги й виходу приладу з ладу.
Наскільки таке нехтування небезпечне?
У випадку з камінами у вас просто впаде тяга, виріб буде працювати некоректно: буде погано горіти полум’я. Критичного нічого немає. Але якщо забиваються пічні канали, пічні ходи, це вже може призвести до зменшення тяги й виходу чадного газу у приміщення.
Теплонакопичувальна піч — це виріб, у якому шляхом вогню ми підтримуємо температуру, після прогоряння ми повинні закрити заслінку, щоб тепло не виходило з теплових ходів. Якщо ми перекриємо заслінку під час горіння, буде виділення чадного газу у приміщення, що може привести навіть до смерті.
Читайте також
"ДроваЄ": чи має попит державний інтернет-магазин дров на Харківщині