У харківському театрі імені Пушкіна готуються до прем'єри. Виставу покажуть у грудні на малій сцені. Її зараз облаштовують після того, як у березні уламки російських снарядів побили будівлю театру, а вибуховою хвилею розбило вікна і двері.
Актори вперше від лютневого вторгнення вийшли на репетиції. Готують прем'єру за романом Ремарка "Полюби ближнього свого".
"Дуже сумували за роботою. Уже восьмий місяць йде. І це дуже добре коли театр починає свою роботу", — говорить актор театру Пушкіна Олександр Вірченко.
З перших днів війни Вірченко волонтерив. Каже, з цим досвідом працює над новою роллю: "Він німець, комуніст. І він не може в Німеччині вже перебувати. Він стає емігрантом. Потім допомагає таким же емігрантам, як він сам".
Режисер театру Володимир Давиденко розповідає, за місяць планують перейти на малу сцену театру. Нині там замінюють скло на вікнах. У виставі гратимуть п’ять акторів, каже Давиденко.
"Основний задум був у тому, щоб тих акторів, які залишилися, долучити до роботи. Адже люди залишилися. Вони багато чого пережили за ці місяці у Харкові", — говорить режисер.
Театр у березні тричі потрапив під обстріл, пригадує його директорка Олена Ткаченко. Уламки від снарядів знайшли на даху театру, вхідні двері винесло вибуховою хвилею. Без скла залишилася більша частина вікон та дверей.
"Попри всі нещастя, які звалилися на нашу країну, протягом семи місяців ми облаштовували наш театр. Наразі маленькою трупою, яка залишилася в нашому місті, — ми змогли прийти до репетиційного процесу. Я прийняла нового режисера. І це дійсно велика подія для нашого театру, для нашого міста, адже ми спроможні зробити знову виставу", — говорить Олена.
Колектив за роботою дуже скучив, каже директорка.
"Зараз вони говорять: "Шуткуєте, Олено Іванівно? У нас дійсно буде вистава?" Вони такі щасливі були, уявити неможливо, наскільки вони щасливі були. 43 людини у нас за кордоном. Більша частка у нас по Україні. І майже 30 зі 180 людей у нас в Харкові. Більша частина планує повернутися у цей театр, бо вони всі його люблять", — розповідає Олена.
Директорка розповідає, чому обрали виставу за романом Ремарка: "По цьому роману в Україні ніхто ще не ставив виставу. І це дійсно драматична і дуже духовна п'єса буде".
Найбільше пошкодило приміщення художнього цеху театру — там не залишилося жодного скла. Ремонтом театру займається технічний колектив, розповідає директорка.
"На малій сцені були вибиті шибки, винесені двері. Але воно все приводиться у відповідність нашими ж працівниками. На це все було боляче і страшно дивитися. Але як-то кажуть, очі бояться, а руки працюють", — каже Олена.
Після ударів РФ на початку березня Олена попросила працівників прийти у театр.
"Я в чаті театральної групи кинула клич — хто може прийти? Кому дорогий цей театр, будь ласка, прийдіть. Я дуже вдячна своїм працівникам. Вони чуйно відреагували. Майже 10 людей прийшли", — говорить Олена.
"Один артист пішки йшов сюди з Кулиничів, дві з половиною години. Такий мороз стояв, було дуже вітряно. Володя Часників, кажу, йди вже додому. Уже друга година, зараз будеш йти, темнішає раніше, я буду хвилюватися за тебе. А він мені: "Олено Іванівно, я щось тут зроблю, щось тут", — розповідає директорка.
Прем'єру вистави планують на грудень. До цього часу, каже Олена Ткаченко, облаштують малу сцену та укриття в театрі.
Що відомо
- Харківська обласна рада на сесії 20 вересня не підтримала перейменування Харківського академічного російського драматичного театру ім. О. С. Пушкіна. Режисерка театру виступає за перейменування закладу на "Харківський державний академічний драматичний театр ім. Г. Ф. Квітки-Основ'яненка".
Читайте також
У Будинку актора у Харкові відіграли першу виставу від початку вторгнення: презентували "CODE_ua"