"Людей, які в'їжджають на Харківщину більше, ніж тих, хто виїздить", — директор департаменту соцзахисту

"Людей, які в'їжджають на Харківщину більше, ніж тих, хто виїздить", — директор департаменту соцзахисту

"Людей, які в'їжджають на Харківщину більше, ніж тих, хто виїздить", — директор департаменту соцзахисту
. Фото: Сергій Козлов

У Харківській області щотижня як переселенці реєструються 7-8 тисяч людей.

Про це в ефірі "Українського радіо Харків" розповів директор Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації Юрій Шпарага.

За тенденцією останніх днів людей, які в’їжджають до області, більше тих, хто виїжджає. Серед них — переселенці з тимчасово окупованих територій Харківщини.

"Сьогодні в Харківській області залишили домівки і перебувають в різних регіонах України 672000 людей", — сказав Шпарага.

За його даними, найбільше жителів області оселилося на Полтавщині — 122 тисячі.

"Якщо ви знайшли собі житло у фізичної особи, тобто людини, яка надала вам прихисток — держава сплачує за кожного, хто проживає, 450 гривень раз на місяць. Зараз розглядається питання про збільшення вдвічі цієї суми, щоб заохотити людей здавати своє житло, надавати його як прихисток ВПО. І є проєкт постанови про те, що сума буде дорівнювати 900 гривень", — зазначив Юрій Шпарага.

Щомісячна допомога переселенцям становить 2000 грн. За словами Шпараги, є певний контроль за отриманням виплат.

"По-перше, люди використовують локацію, коли оформлюють свої заяви через органи місцевого самоврядування або через Дію. Якщо через Дію — це відбувається автоматично, якщо фізично в органі місцевого самоврядування, в старостатах, в ЦНАПах, будь-де — вони територіально там перебувають. Законодавством передбачено: якщо людина вже зареєстрована як внутрішньо переміщена особа, при зміні місця проживання в неї 10 днів, щоб зареєструватися за новим місцем проживання. Якщо людина повертається до покинутого місця проживання, тобто до себе додому, вона повинна протягом трьох днів звернутись в управління соціального захисту населення, чи в ЦНАП, чи до старостату, до уповноваженої особи і повідомити її про те, що вона повернулась", — говорить Юрій Шпарага.

Якщо людина переїхала до іншого місця тимчасового мешкання і лишається ВПО, вона має зареєструватися за новим місцем протягом 10 днів.

Компенсації за прихисток

Процедура отримання компенсації за надання прихистку — єдина, незалежно від того, чи мешкає переселенець у маленькому населеному пункті, чи у більшому: люди звертаються до органів місцевого самоврядування, що такому громадянину надали прихисток.

"Ці дані потім збігаються до Департаменту житлово-комунального господарства Харківської обласної військової адміністрації, подається відповідний запит на кошти, приходить субвенція, і громади отримують ці кошти відповідно до кількості людей, які отримали прихисток безпосередньо в громадах", — пояснив директор департаменту.

Компенсацію у сумі 450 гривень на місяць за кожного переселенця отримує надавач послуги, а не громадянин, який отримав прихисток, нагадує Шпарага.

Вимог до господаря будинку немає. До боргів, пільг, субсидій ця процедура не прив’язана. І виплата допомоги ВПО не впливає на можливість отримання субсидії.

"По 30 вересня субсидії нараховані в автоматичному режимі, хвилюватися немає чого. Роз’яснень щодо цього виду допомоги в зимовий період очікуємо днями. Можливо, буде прийнята нова постанова, можливо, буде зроблено новий порядок, можливо, залишиться старий", — сказав директор департаменту.

Можлива евакуація на Харківщині

Жителі області не мають панікувати з приводу можливої евакуації з деяких громад: йдеться лише про підготовку планів евакуації, адже зараз їх немає навіть на випадок стихійних лих, говорить Юрій Шпарага.

"В Україні існували ще радянські плани евакуації, застарілі, які дуже погано спрацювали, коли почалися військові дії. Тому сьогодні прийнято рішення обновити плани евакуації і розуміти, що кому і коли робити в разі такої надзвичайної ситуації", — пояснив він.

Наприклад, якщо евакуюються люди з інтернатних закладів, потрібно розуміти, що там є люди з вадами руху, вадами зору, їх можуть евакуювати лише спецтранспортом. Ті, хто здатні пересуватися, вивозитимуть автобусами.

Що відомо

  • Перед осінньо-зимовим періодом евакуація населення, крім Золочівської громади, може торкнутися жителів Харківського та Чугуївського районів. Йдеться про евакуацію не менш як 350 тисяч людей, 29 серпня Суспільному сказав голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

На початок