"Перемагав авторитет вулиці". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальну помилку

"Перемагав авторитет вулиці". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальну помилку

Ексклюзивно
"Перемагав авторитет вулиці". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальну помилку
. Суспільне Харків

Мати 16-річного Миколи Харківського, підозрюваного у смертельній аварії на проспекті Гагаріна 26 жовтня, дала свідчення поліції. Як стало можливим, що підліток сів за кермо, де була родина і чи готові батьки понести покарання — Марина Дегтярь відповіла на питання Суспільного.

"Я все взяла з собою"

Мати Миколи Харківського Марина Дегтярь вважає свою родину пересічною. Себе називає домогосподаркою. Ким працювала дотепер, не уточнює. Каже, до Німеччини їздила на заробітки, за останній час — вдруге. В її родині троє синів, Микола — найстарший. Дітей виховує разом з чоловіком, хоча живуть окремо. Infiniti купила у жовтні і, як стверджує, ключі й документи забрала з собою закордон.

"Я її купила, і в цей день [26 жовтня] поїхала з країни, до мого повернення автівка мала перебувати на станції техобслуговування. Микола знав про це, він живе зі мною. Я можу залишити ключі та документи вдома, але враховуючи, які були ситуації, я все це взяла з собою", — каже Дегтярь.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

Під "ситуаціями" Марина має на увазі інші порушення. У вересні Харківський їздив по місту на її Dodge — без прав і з перевищенням швидкості. Ще раніше отримав умовний термін за поранення двох людей.

"Для мене було шоком, коли я дізналася, що він сів за кермо мого попереднього авто. З ним проводила бесіди, він був покараний [забороною користування] комп'ютером, але виїжджаючи я забрала з собою все — документи, техпаспорт на авто, ключі. У Німеччині я зробила нотаріальне засвідчення техпаспорту, воно робиться з оригіналу. Машина не нова, мала деякі нюанси, які потребували обслуговування. З СТО її забрав Коля з другом, знаю це зі слів. Друг сів за кермо як повнолітній, вони мали поїхати на інше СТО, мати два висновки...", — розповідає Дегтярь.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

Мати підлітка каже, що вирішила змінити Dodge, "куплений у кредит багато років тому", через вартісне обслуговування.

"Кажуть, що Infiniti — це міський лімузин, це не спортивне авто... Я на цьому не розуміюся, перед покупкою консультувалася з людьми, які працюють у сервісах, вони порадили брати цю марку, казали, що ремонт буде коштувати більше, але буде на довший час, і я не буду мати проблем з цим авто, як з Dodge, не возитиму щотижня до ремонту", — продовжує мати підозрюваного у ДТП.

"Змінив реалії на картинку"

16-річний Микола з дитинства був "гіперактивним", розповідає мати, у підлітковому віці хотів стати "крутим".

"Микола — активний хлопець, можливо, він мав не дуже хорошу мету — життя на вищому соціальному рівні. Його тягло до такого життя, таке у нього було й оточення — люди з високим соціальним статусом. Може, десь він змінив реалії на картинку, розумієте, як зараз часто діти живуть в Інтернеті, а справжнє їхнє життя — інакше. Так, він йшов до цієї мети, з 14 років працював, допомагав батькові, не соромився, хоч не кожна дитина стартує з такого віку", — розповідає Дегтярь.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

"Кермо Колі я ніколи не передавала. Я маю 20-річний стаж водіння, не маю жодного ДТП, діти бачили приклад законного водіння, я ніколи не порушувала. Я лише такі приклади давала дітям", — наполягає мати Харківського.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

Марина Дегтярь думає, що водити авто сина навчили старші друзі.

"Я ніколи не навчала. Я навіть не мала думки, що він вміє водити авто. Це я зрозуміла з події, коли він взяв попереднє авто. Це зробило оточення, якщо він проводив час, намагався бути у колі, в якому дорослі люди з автівками, я розумію так, що навчався він там", — каже мати підлітка.

"Коли сталася аварія, я не могла зрозуміти — у мене перебували й документи, і ключі, машина була на СТО. Мабуть, це повернення до того, що не лише родина, але й вулиця також має вплив на дитину, підлітка. Можливо, цей стиль життя мав такий вплив, перемагав авторитет вулиці, друзів, й емоційно він не впорався й піддався. Не можу зрозуміти, що сталося", — говорить Марина Дегтярь.

Вона переконує, що "завжди приділяла увагу сину".

"Ми відвідували психолога, намагалися наситити його життя різними видами спорту, відпочинком. Десь не встигли доглянути, щось не зробили, але ідеальних немає батьків. Після цієї події, коли він отримав умовний термін, ми відвідували психолога, всі соцслужби відвідували нас, він займався іпотерапією, я намагалася не втратити зв'язок, бути другом. У 16 років контролювати його тотально неможливо, наприклад, Instagram, різні соціальні мережі... Де та межа між сімейним насильством і довірою? Я намагалася зробити так, щоб діти знали, що я їх почую", — говорить Марина.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

Про відео з патрульним в Instagram, яке син опублікував у вересні, мати дізналася після аварії. Каже, паролів та доступів до сторінок сина не має та за ними не стежить.

"Підлітка тримати у рамках, знати його пароль, вимагати доступ до сторінки — це насильство у сім'ї. Хлопець, який нецензурно висловлюється на поліцейських, це не Микола. Хочу звернутися до слідчого, щоб провести експертизу, бо це не мій син каже. Так, можливо, він знімав. Це все була омана, він, можливо, у ній жив, намагався бути тим, ким не був. Я розумію, що багато людей показує у мережі життя, якого немає, але тут це призвело до трагедії", — визнає Марина Дегтярь.

Мати підозрюваного дійшла висновку, що батьки не користувалися у Миколи авторитетом.

"Батьки завжди мають бути авторитетом для своїх дітей, ми намагалися теж, але, розумієте, у час становлення, підліткового віку тяжко втримати. У нашому випадку так сталося, що оточення, прагнення соціального статусу, стало більшим... Серед його оточення з'явилися старші за нього віком, стали авторитетом для нього. Можливо, це фатальна помилка, яка призвела до цього", — розмірковує Дегтярь.

"Хочемо вибачитися"

З хлопцями та дівчиною, які на час аварії були в авто, Дегтярь не знайома. Каже, операцію дівчині, яка була пасажиркою Infiniti, оплатила, вона коштувала 12 тисяч гривень, тепер прагне спілкування з родиною загиблого Ігоря Носова.

"Ми офіційно зверталися до потерпілої сторони, адвокат подавав папери, телефонував, ми ніякої відповіді не отримали. Я відшкодувала вартість операції потерпілій Лізі. Я хочу звернутися до доньки загиблого: Настю, будь ласка, зверніться до нас. Ми хочемо по-людськи вибачитися, поспілкуватися особисто. Будь ласка, зверніться до наших адвокатів, до нас, ми відкриті", — говорить Дегтярь.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

Сина у слідчому ізоляторі Марина ще не відвідала. Каже, після аварії від родини відвернулося багато людей, а середній син, якому 12 років, боїться ходити до школи.

"Сильні люди Харкова проти нашої родини, я не знаю, що робити. Молодшому 10, він не дуже розуміє все, середній зараз не ходить до школи, він у тяжкому стані, йому страшно від погроз. Молодші не несуть відповідальності за брата. Вони зовсім різні, та Коля залишається моїм сином та буде ним незалежно від того, буде він на свободі чи в тюрмі", — говорить Дегтярь.

Про свою відповідальність та відкриті провадження щодо передачі керма неповнолітньому та невиконання батьківських обов'язків відповідає так: "Можливо, ми десь не доглянули, але кермо не передавала. Я вже несу відповідальність. Ми не можемо нормально жити. Життя, яке було до аварії, не існує".

Родина загиблого чекає завершення слідства

За словами Ігоря Черняка, представника дочки загиблого Ігоря Носова Анастасії, лист від адвоката матері Харківського він отримував, але щодо інших спроб зв'язку зі своє клієнткою заперечує: "Я, як адвокат дочки загиблого, отримував листа від адвоката матері, який написав він. Інші родичі чи Микола на зв'язок не виходили".

Родина Ігоря Носова сподівається, що слідство у справі про аварію завершать до кінця року, каже Черняк. На його думку, слідство щодо відповідальності батьків може тривати довше.

"Слідство має проаналізувати велику кількість обставин, після цього можна буде говорити, чи достатньо доказів, щоб слідство пред'являло комусь повідомлення про підозру й передавала справу до суду, чи ні. Ми, як представники потерпілих, вважаємо, що підстави можуть бути до притягнення до кримінальної відповідальності батьків. По-перше, через надання машини неповнолітньому — це правопорушення. Друга обставина — бачимо, що до того, що сталося, призвело тривале невиконання батьками їх обов'язків: мама раніше притягалася до адміністративної відповідальності щодо належного виховання Миколи. Він вчиняв раніше насильницькі злочини, отримав умовний термін", — пояснює Черняк.

"Змінив реалії на картинку". Мати Миколи Харківського — про сина, Infiniti та фатальні помилки
Суспільне Харків

У поліції та прокуратурі обіцяють, що справу про ДТП на Гагаріна передадуть до суду найближчим часом, щойно зберуть усі необхідні матеріали, експертизи. "Слідство має усі необхідні докази. Не бачу жодних проблем з розслідуванням справи", — прокоментував начальник облуправління поліції Станіслав Перлін.

Доповнено 26 листопада. За словами речника прокуратури Дмитра Чубенка, на допиті Марина Дегтярь сказала, що одні ключі від автівки залишила знайомому, який мав її відремонтувати. Також мати підлітка повідомила, що на момент, коли Миколу зупинили патрульні у вересні, перебувала у Німеччині.

"Один ключ та техпаспорт [на Dodge] завжди був при ній, другий зберігала вдома", — сказав Чубенко.

Що відомо

  • Близько 20:45 26 жовтня на перехресті проспекту Гагаріна та вулиці Одеської Infiniti, що їхав проспектом, врізався у Chevrolet. Infiniti також влетів у рекламний щит та збив світлофор — уламки розлетілися проспектом в радіусі кількох десятків метрів. 58-річний водій Chevrolet загинув на місці.
  • Слідчі попередньо встановили, що Infiniti рухався зі швидкістю понад 100 км/год на червоний сигнал світлофору.
  • 16-річного водія Infiniti затримали. Суд взяв його під варту. За даними слідства, у лікарні після затримання він поводився зухвало і з туалету зателефонував до поліції, повідомивши про викрадення авто. Слідство встановило, що Харківський був тверезим. За злочин, внаслідок якого загинула одна людина і ще кілька травмувалися, водію загрожує до восьми років тюрми.
  • Після ДТП підозрюваний водій по-різному коментував обставини ДТП журналістам: в одному випадку він не відповідав на питання, чи був за кермом, в іншому сказав, що відмовили гальма. Захисниця водія говорила, що він пам'ятає тільки удар під час ДТП. Експертиза ДНК підтвердила, що за кермом Infiniti у смертельній ДТП у Харкові був 16-річний Микола Харківській.
На початок