За рік на кладовищі у Харкові поховали майже 900 людей з COVID: історії родичів померлих

За рік на кладовищі у Харкові поховали майже 900 людей з COVID: історії родичів померлих

Ексклюзивно
За рік на кладовищі у Харкові поховали майже 900 людей з COVID: історії родичів померлих
. Суспільне Харків

Рівно рік тому 30 квітня в Харкові на 18-му кладовищі поховали першу людину, яка померла внаслідок ускладнень від коронавірусу. Від початку пандемії там поховали майже 900 інфікованих. Приблизно кожен шостий, похований на цвинтарях міста за рік, хворів на коронавірус.

Наталя Соснова забрала з моргу довідку про смерть своєї матері Світлани. 67-річної пенсіонерки не стало п'ять днів тому — вона тиждень боролася за життя під кисневою маскою в обласній інфекційній лікарні. У жінки був коронавірус.

"Легені були вражені, я так розумію, серце цього не витримало. Поклали до лікарні, тільки коли ми звернулися на урядову гарячу лінію 1545 в Києві, тому що харківські швидкі казали: місць немає", — говорить Наталя.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Наталя поховала матір на 18-му кладовищі в Харкові.

"Мене покликали на впізнання — я подивилася, що це дійсно моя мама, застібнули цей чорний пакет, у труну поклали й відразу її забили. Тобто без прощання, без нічого", — говорить дочка померлої.

За похорон дочка заплатила майже 16 тисяч гривень. Цього місяця вона втратила й батька — той помер вдома, коронавірусом не хворів. Поховати його коштувало на 10 тисяч дорожче, розповідає Наталя.

"Я поставила таке питання хлопцеві з моргу: це ж одна фірма — "Ритуал". Чому різні ціни? Він сказав, це залежить від совісті працівника, наскільки він може нажитися на чужому горі. Хто 100, хто 200, хто 500, хто 1000 гривень позичав... Змінниця по роботі позичила, я зверталася до сусідів, на роботі, до друзів. До всіх. Тому що в мене таких грошей не було", — згадує Наталя.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Ховатиме 30 квітня родичку і сім'я Наталі Біленко. У пакеті — речі померлої.

"Це розкладається зверху. Тобто не вдягається на тіло з міркувань безпеки", — пояснює жінка.

Десять днів хвора пролежала з коронавірусом у реанімації.

"День на другий-третій сказали: їй краще. Була надія однозначно. Тим більше вона сибірячка — ми думали, вона впорається. Але, як сказав лікар, були супутні хвороби: гіпертонія, цукровий діабет, і на жаль, вона не вижила", — говорить Наталя.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Зараз на COVID хворіє її сестра — сама жінка вакцинувалася.

"Я активно закликаю всіх вакцинуватися. У мене була незначна реакція, у мого чоловіка — він військовослужбовець — трохи гірша: були м'язові й суглобові болі, але це було один день. Я почуваюся безпечно. Усі бояться, а я... Звичайно, теж боюся, але я почуваюся спокійнішою", — говорить Наталя.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Сім'я ховатиме родичку теж на 18 цвинтарі. Скільки коштує похорон, не кажуть.

Померлих із коронавірусом ховають гробарі в захисних халатах. Ями — глибші, ніж звичайні.

"Два двадцять (метрів — ред. ) глибина, коли "корона". А звичайні — метр вісімдесят, метр дев'яносто, — говорить один з гробарів.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Першого померлого від наслідків коронавірусу поховали в місті саме на цьому кладовищі — рівно рік тому, розповідає заступниця директора комунального підприємства "Ритуал" Людмила Коновалова.

Загалом на всіх муніципальних кладовищах Харкова від початку пандемії поховали понад 1100 людей, які не змогли подолати COVID.

сюж кладовище
Суспільне Харків

"На початку пандемії було одне поховання на тиждень. Потім — два на тиждень. Потім їх число стало рости, стало, наприклад, одне на день або через день. Зараз кількість зросла, але сказати, що це якась критична точка, не можна. Але так воно і є: у нас і по три, і по чотири людини на день буває", — говорить Коновалова.

сюж кладовище
Суспільне Харків

Вартість поховання небіжчика з COVID і без нього коштує однаково, каже Коновалова.

"Близько 10-11 тисяч гривень. Люди, які хочуть щось дорожче взяти, приміром, більше вінків — це вже буде інша сума. Все це враховується. У нас ціни за рік не зростали. Це не залежить від пандемії", — сказала заступниця директора підприємства.

Людмила Коновалова розповідає, кількість працівників комунальних кладовищ за рік не змінилася.

сюж кладовище
Суспільне Харків

На 18-му кладовищі працює 34 людини, з них 17 — копачі. За рік двоє працівників перехворіли на COVID, повідомила Коновалова.

За даними обласного лабораторного центру, від початку епідемії на Харківщині померли 2728 людей, хворих на COVID, більш як половина з них — за останні три місяці.

На початок