Перейти до основного змісту
До 100-річчя зв'язкового УПА: в Івано-Франківську відкрили виставку пам'яті Йосипа Костельного

До 100-річчя зв'язкового УПА: в Івано-Франківську відкрили виставку пам'яті Йосипа Костельного

Родина Йосипа Костельного, виставка, Франківськ
Рідні зв'язкового УПА Йосипа Костельного на виставці в Івано-Франківську, 27 березня 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

В Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери 27 березня відкрили виставку, присвячену 100-річчю з дня народження зв'язкового УПА Йосипа Костельного. Його заарештували у 1944 році в селі Журавеньки. Тоді Йосипу було 19 років. Для виставки його родичі надали 25 експонатів.

Про це Суспільному розповіла виконувачка обов'язків директора музею Оксана Романів.

Зв'язковий УПА Йосип Костельний, виставка, Франківськ
Архівні документи й фотографії зв'язкового УПА Йосипа Костельного. Суспільне Івано-Франківськ

Серед експонатів виставки — фотографії, нагороди, грамоти зв'язкового УПА, документи з особистих справ Йосипа Костельного та його дружини Софії Тріщ, книга "А того цвіту по всьому світу", яку він написав, та скатертина, вишита його дружиною в Омську.

Зі слів Оксани Романів, діти репресованих рідко звертаються до музею щодо вшанування їхніх батьків. Тож виставка присвячена не лише Йосипу Костельному та його родині, а й родині його дружини — Тріщам, яки також виселили.

"У нас є цікава фотографія в експозиції, де зображені 19 членів цієї родини: від малих дітей до дорослих. На ній вони святкують хрестини в Омську. Це — 1955 рік, барак, жахливі умови, але люди все ж таки вважають важливим зібрати всю родину, щоб не втрачати ці родинні зв'язки. Так само є фотографії весіль, які відзначалися у тих бараках, де жили по 60-80 людей", — говорить Оксана Романів.

Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби, Оксана Романів
Оксана Романів. Суспільне Івано-Франківськ

Донька Йосипа Костельного Надія Глинська говорить, що це — типова історія українських родин 1950 років, коли радянська влада масово вивозила людей до Сибіру. Її батька кадебісти арештували у 19 років, коли він був зв'язковим УПА і намагався перенести в рюкзаку листівки.

"3 жовтня 1944 року разом з напарником він перетинав Дністер у селі Журавеньки. Там була облава. Рюкзак впав у воду, його не знайшли. Якби знайшли, то їх би розстріляли одразу. Побачили лише листівку, яку батько заховав у бушлат. Тому він пройшов різні катівні, Магадан, Колиму. Спочатку йому дали найвищу міру покарання, потім замінили на десять років таборів і п'ять років у спецпоселенні. Подібна ситуація була й з маминою родиною. Сина вбили, а сім'ю вивезли", — розповідає Надія Глинська.

Дочка зв'язкового УПА Йосипа Костельного Надія Глинська
Дочка Йосипа Костельного Надія Глинська. Суспільне Івано-Франківськ

У родині Костельних було троє дітей. Наймолодший, Михайло, народився вже після того, як Йосип повернувся до України. Він розповідає, що читав батькову справу, яку знайшов в архіві СБУ у Львові, й зазначає, що слідчі фактично "шили" її. З його слів, більшість матеріалів складалася з протоколів допитів, які не мали змістового навантаження, але все ж стали підставою для засудження.

"Я сам є юристом. Видно, що майже вся справа — це макулатура. Вони хотіли дізнатися в батька, де штаб, банда. Він мав інформацію, але не сказав. Вони підшивали листочок до листочка, які не мали ніякого змісту, але цього було достатньо, щоб людину засудити, розстріляти, не вдаючись у жодні обставини", — каже Михайло Костельний.

Він додає: у справі є подерта листівка, за яку арештували батька. Михайло говорить, що це — "Відозва до українського народу", яку він намагався знищити.

Виставка, присвячена 100-річчю Йосипа Костельного, в Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери триватиме місяць. Її можуть переглянути всі охочі.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок