Стоматолог з Йорданії Аль Таріфі Фаді вже п'ять років в Івано-Франківську безоплатно лікує військовослужбовців та їхніх рідних. Свою благодійну діяльність він почав у 2019 році. За цей час реалізував 11 доброчинних проєктів і розпочав дванадцятий. Попри можливість працювати за кордоном, Аль Таріфі Фаді вирішив залишитися в Україні, а у 2024 році отримав звання "Заслужений лікар України".
Як війна змінила життя стоматолога та чому він вирішив займатися благодійністю, читайте у матеріалі Суспільного.

"Узяти й утекти для мене якось було тяжко"
У межах 11 благодійних проєктів Аль Таріфі Фаді безоплатно пролікував 725 пацієнтів, серед яких — військовослужбовці, члени сімей загиблих воїнів, жінки, які постраждали від воєнних злочинів. Він надавав їм різноманітні стоматологічні послуги, серед них — імплантація та протезування зубів. Лікар має дозвіл на роботу в Європі, у своїй рідній Йорданії, в Об'єднаних Арабських Еміратах. Однак після початку повномасштабного вторгнення вирішив залишитися в Україні й продовжувати свою місію.
"Спочатку я переживав: що робити, куди дівати дітей, себе. Але тут, напевно, мене стримали мої принципи до війни. Я тоді ще розпочав ці проєкти, спілкувався дуже тісно з матерями героїв та самими військовослужбовцями, їхніми дітьми. Прийняв ту позицію, що я підтримую таких героїв. Узяти й втекти для мене якось було тяжко", — говорить Аль Таріфі Фаді.

"Приємно, коли приділяють увагу рідним загиблих воїнів"
Одним з його пацієнтів є Остап Стахів — брат загиблого на війні бійця з Івано-Франківська Тараса Стахіва. Хлопець розповідає, що йому безоплатно зробили чистку ротової порожнини та поставили пломби.
"Приємно, коли приділяють увагу рідним загиблих воїнів. Тоді я не почуваю себе самотнім, розумію, що хтось про мене турбується. Це — приємно. Тим паче ще й зуби. Родини загиблих нічого не зробили, але я вважаю, що це в честь того, що мій брат воював у Бахмуті", — каже Остап Стахів.

Матір хлопця Надія Стахів разом із сином відвідує цю клініку півтора року. Жінка каже: цей соціальний проєкт є не просто виявом людяності, але й прикладом суспільного обов'язку.
"Хочу подякувати за те, що нас долучили до такого соціального проєкту. Адже родини загиблих справді потребують великої підтримки. І це також є шана, віддана нашим найріднішим за те, що вони загинули, обороняючи нас із вами", — говорить Надія Стахів.

"Вони довіряють нам"
Лікар Аль Таріфі Фаді розповідає, що у межах благодійних проєктів допомагає не тільки він, а й усі лікарі та медперсонал його клініки. Стоматологиня Наталія Мудрик-Гончарук каже: помітила, що військовослужбовці часто відкладають похід до стоматолога з різних причин. Але у клініці Фаді вони знаходять не лише якісне лікування, а й підтримку.

"Часто люди приходять з такою пересторогою, можливо, навіть трішки з недовірою, але, бачачи атмосферу і відчуваючи нашу підтримку, вони розслабляються, довіряють нам. Ми безоплатно надавали весь спектр стоматологічних послуг, здійснювали профілактичні огляди, проводили ендодонтичне лікування під мікроскопом, ортопедичне лікування. Кому потрібно, встановлювали коронки, також надавали широкий спектр хірургічних втручань", — говорить Наталія Мудрик-Гончарук.
Лікували бійців на полігоні
Аль Таріфі Фаді пригадує: на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну він закрив свою клініку. Натомість розгорнув польовий стоматологічний кабінет на полігоні Івано-Франківщини, де зі своїми колегами пролікував 450 військовослужбовців. Працювали вони в таких умовах пів року.
"Було важко емоційно. Ми лікували хлопців, знайомилися з ними ближче, а через 4-5 місяців дізнавалися, що когось із них уже немає в живих, хтось поранений", — каже Аль Таріфі Фаді.

"Тату, а ти любиш Путіна?"
До початку великої війни лікар розмовляв російською і вважав мову винятково інструментом для спілкування. Однак під час повномасштабного вторгнення змінив свою думку.
"Такий момент приголомшливий під час війни, коли моя дитина, якій дев'ять років, питає: "Тату, а ти любиш Путіна? — Чому запитуєш? — А чому ти розмовляєш російською?" Не вдається мені так гарно говорити українською, але я поставив собі завдання, що треба вчити цю мову. Та й син не пропускає: "Тату, не так говориться, а так". То в мене такий строгий вчитель вдома", — говорить Аль Таріфі Фаді.

Мріє залишитися в Івано-Франківську
Лікар-стоматолог зізнається, що наразі не уявляє себе та свою родину в жодному іншому місті, крім Франківська. Для нього це не лише місце роботи, а й простір, де він почувається по-справжньому вдома. Аль Таріфі Фаді каже: хоче, аби його діти зростали саме тут — серед людей, які його надихають, у гармонії з природою та атмосферою міста.

"Місце, де б я почував себе комфортно, де б не хвилювався за своїх дітей і де б хотів, щоб вони виросли й навчалися, це — Івано-Франківськ. Я б його не поміняв на будь-яке інше місце. Тут — щирі люди, гармонія у самому місті, краса природи, все вкупі — те, чого прагне душа".
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube