Перейти до основного змісту
Побільшало косуль, оленів і кабанів: підсумки зимового обліку диких тварин на Івано-Франківщині

Побільшало косуль, оленів і кабанів: підсумки зимового обліку диких тварин на Івано-Франківщині

На Івано-Франківщині зросла кількість косуль, оленів та кабанів, натомість зменшилася кількість лисиць та вовків. Також в області відновлюється популяція червонокнижних тварин: ведмедів, рисей, диких котів та горностаїв. Такі результати зимового обліку тварин, який здійснили лісівники в області.

Про це у коментарі Суспільному повідомив головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства Західного міжрегіонального управління лісового мисливського господарства Геннадій Мельничук.

Як рахували тварин у мисливських угіддях

Зі слів Геннадія Мельничука, в області діють 57 мисливських господарств на загальній площі 753,3 тисячі гектарів. Облік тварин проводили методом шумового прогону, фотопасток та за слідами звірів.

"У лісах старалися провести таксаціюТаксація — визначення кількості та якості чогось фауни методом шумового прогону. Люди йшли на певній дистанції одне від одного і створювали незначний шум, щоб тварини чули людей та йшли на обліковців, які тихо стояли та фіксували, куди яка косуля побігла, де стадо кабанів і так далі. Використовували також методи обліку тварин біля годівниць та за слідами їхньої життєдіяльності", — розповів Геннадій Мельничук.

Обліковували насамперед оленя благородного або європейського, косуль європейських, диких свиней, а також лисиць, вовків та зайців-русаків.

Як проводили облік на прикордонній території

У лісах Верховинського району та на прикордонній смузі з Румунією, в межах Зеленської та Білоберізької громад, тварин підраховували лише за допомогою фотопасток, обліку слідів та інформації від єгерської служби.

"Є низка господарств, які використовують лише дані з фото- і відеопасток, що ставлять на місцях переходів тварин чи місцях підгодівлі, оскільки є ряд обмежень на відвідування лісових масивів. На Верховинщині проходить кордон з Румунією. Приблизно 20 вершин заборонені для відвідування туристів. Там діє особливий режим — лише місцеві жителі та працівники. Вони мають спеціальні перепустки. Туристи та мисливці ті лісові віддалені угіддя не відвідують, бо є обмеження", — каже Геннадій Мельничук.

Скільки мисливських тварин є в області

На території мисливських угідь Івано-Франківської області нарахували:

  • оленів благородних — 1446 (у 2024 році — 1353);
  • косуль — 7863 (у 2024 році — 7277);
  • кабанів — 2114 (у 2024 році — 1930);
  • зайців — 24664 (у 2024 році — 24043).

Порівняно з 2024 роком в області спостерігають приріст оленів на 7%, косуль — на 8%, кабанів — на 10%.

"За останні три роки, відколи діє заборона на полювання через воєнний стан, спостерігаємо тенденцію до збільшення кількості тварин. Але немає якихось надмірних приростів. Бо, наприклад, дика свиня може давати 30% і 50% приросту", — каже Геннадій Мельничук.

Чисельність хижих тварин в області зменшилася

У 2023-2024 роках в області спостерігали стрімкий ріст чисельності хижаків, особливо лисиці. Однак в листопаді-грудні 2024 року і січні-лютому 2025 року провели регулювання чисельності хижаків, зокрема лисиці та вовка.

"У лютому 2024 року чисельність лисиць в області становила 2392 особини, що в 3,5 раза більше за норму. Є санітарно-ветеринарні вимоги, які передбачають, що на 1000 гектарів мисливських угідь має бути не більше однієї лисиці. На окремих господарствах щільність перевищувала норму в п'ять і навіть у сім разів. Тому проводили регулювання чисельності хижаків. Є результати — зменшення кількості тварин. Наразі щільність зменшилася з 3,5 до 1,3 особини на 1000 гектарів, що вже є прийнятним показником", — розповідає Геннадій Мельничук.

З його слів, чисельність хижаків необхідно регулювати, бо вони можуть переносити сказ. Від початку 2025 року в області зареєстрували п'ять випадків цього захворювання: три — серед здичавілих собак, два — серед котів. Серед лисиць цього року випадків сказу не виявляли. Це пов’язано з пероральною імунізацієюПероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин здійснюється через розповсюдження принад із вакциною вручну або авіатранспортом. У зв'язку з воєнним станом проводять лише наземний розподіл принад на узліссях, узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях хижих м'ясоїдних, яку провели працівники Держпродспоживслужби, розповів Геннадій Мельничук.

"Чисельність тварин необхідно регулювати, бо можуть поширюватися хвороби. Якщо в половині областей держави буде спостерігатися зараження тією чи іншою недугою, можуть оголосити пандемію, і Євросоюз може ввести мораторій на постачання сільгосппродукції. Це — мільярдні збитки", — пояснює Геннадій Мельничук.

Результати обліку чисельності лисиць та вовків у 2025 році:

  • лисиць — 1029 (у 2024 році — 2392);
  • вовків — 125 (у 2024 році — 145).

Відновлюється популяція червонокнижних тварин

У мисливських угіддях Івано-Франківщини також обліковують червонокнижні види тварин: диких котів, рисей, ведмедів, видр, горностаїв, а також глухарів і рябчиків. Зі слів Геннадія Мельничука, в області спостерігають незначний ріст популяції в межах 3-8%.

  • Дикий кіт — 58 (у 2024 році — 56);
  • рись — 129 (у 2024 році — 119);
  • ведмідь — 124 (у 2024 році — 117);
  • видра — 505 (у 2024 році — 474);
  • горностай — 14 (у 2024 році — 12);
  • глухар — 849 (у 2024 році — 810);
  • рябчик — 1711 (у 2024 році — 1682).

"Щодо видр, то невеличкі господарства у гірській місцевості, які розводять у ставках форель, потерпають від їхньої присутності. Якщо тварина заселяється у ставку, масово виїдає рибу. Люди ставлять сітки, бо будь-яке полювання, відстріл чи незаконний вилов заборонений. Це — рідкісний вид і підлягає охороні", — підсумовує Геннадій Мельничук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок