В Івано-Франківську 6 березня 2025 року знову зафіксували шкідливий рівень якості повітря. Станом на 11:40 високий показник спостерігається на вулицях Василіянок та Любомира Гузара — 162.
Дані оприлюднили на сайті системи екологічного моніторингу SaveEcoBot.
Індекс якості атмосферного повітря розраховують за формулою NowCast (US EPA)Формула показує якість повітря за останню годину за допомогою розрахунку, який враховує раніше зареєстровані дані. NowCast використовує середні значення за триваліший період часу при стабільній якості повітря та середні значення за коротші періоди, коли якість повітря швидко змінюється, наприклад під час пожежі. NowCast також відображає зміни якості повітря протягом дня. Згідно з інформацією SaveEcoBot головний забрудник повітря — дрібнодисперсний пилДрібнодисперсний пил (РМ2,5) — це тверді частинки діаметром менш як 2,5 мікрометра найрізноманітнішого фізико-хімічного складу: від різних кислот (нітратів, сульфатів), до елементарного вуглецю, важких металів, частинок порід, води та льоду. Дрібнодисперсний пил РМ2,5 менший за розміром, ніж людська волосина фракції 2,5 мікрона.
"Така якість повітря може викликати дискомфорт при диханні за тривалого впливу, а також дискомфорт у людей із захворюваннями серця", — інформують на сайті.

Також на вулицях Покутській та Миколи Биха зафіксували помірний рівень якості повітря, який може викликати незначний дискомфорт у чутливих людей під час дихання. Його індекс становить 110.
Яка причина забрудненості повітря в Івано-Франківську
24 лютого в Івано-Франківську також фіксували ознаки погіршення якості повітря. На вулиці Василіянок індекс забрудненості становив 168.
У департаменті економічного розвитку, екології та енергозбереження міськради пояснили причину — погоді умови, зокрема висока вологість вночі. Викиди в Івано-Франківську зумовлені тим, що пил адсорбувався на часточках вологи та накопичився на землі.
Як убезпечити себе від забрудненого атмосферного повітря:
- зробіть вологе прибирання;
- пийте більше води;
- зачиніть вікна;
- увімкніть очищувач повітря;
- відмовтеся від прогулянки, якщо маєте проблеми зі здоров'ям.
Що таке дрібнодисперсний пил
За інформацією SaveEcoBot, джерелами дрібнодисперсного пилу (РМ2,5) є підприємства з котлами та печами на вугіллі й мазуті, теплоелектростанції, легковики та вантажівки, підприємства з нафтоперероблення та виробництва цементу, а також пожежі, пил від доріг і будівництва, сільськогосподарські операції.
"Через те, що частинки дрібнодисперсного пилу настільки маленькі, вони здатні проникати не тільки у легені, а й у серцево-судинну систему, викликаючи легеневі та серцеві захворювання, різні види раку, нейродегенеративні захворювання, та підвищують ризик передчасної смертності", — йдеться на SaveEcoBot.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube