23 лютого у просторі "Ветераницивільні ПЕТРОС" жителі Івано-Франківська вирішували у форматі воркшопу, який вигляд повинен мати парк ветеранів поблизу міського озера. В обговоренні взяли участь понад 50 франківців.
Яким бачать парк ветеранів жителі Івано-Франківська та які пропозиції вже напрацювали — читайте в матеріалі Суспільного.
За словами голови правління громадської організації "Парк ветеранів України" Катерини Лозовенко, учасників зустрічі поділили на шість груп. Упродовж воркшопу вони виконували три завдання, під час кожного з яких подавали ідеї щодо вигляду та функціоналу парку.
"Перше — це визначення зон, які люди бажають бачити. Друге — наповнення цих зон. А третє — це опрацювання меморіального символу, тому що тема — дуже вузька. Вона — про ветеранів, вшанування пам'яті. Тому ми хочемо гарно пропрацювати момент з меморіалом або меморіальним комплексом, або чимось, що б асоціювалося саме з ветеранами війни", — розповідає Катерина Лозовенко.

Які ідеї щодо парку ветеранів пропонують франківці
Жителька Івано-Франківська Ілона Олійник прийшла на обговорення, бо, каже, для неї важливо зберегти зелену зону поблизу озера.
"Те, що відбувається останніми роками у Франківську, — це дуже болюча тема. Зелених зон стає менше, а будівель — більше. При плануванні парку потрібно передусім вшанувати пам'ять про загиблих наших воїнів. Обов'язково має бути якийсь монумент. Також хотіли б зробити індивідуальні тренажери для військових. Максимально зберегти зелену зону в такому вигляді, як вона є, і, можливо, трішки її облагородити", — говорить Ілона Олійник.

На думку франківця Андрія Бочкура, парк має стати місцем, яке допомагатиме ветеранам забути про те, що вони пережили на війні.
"Наші воїни весь час дихають війною, відчувають її запах. Наше завдання — зробити так, щоб дати їм відпочити, насолодитися спокоєм. А ми всі знаємо, що в парку завжди тиша. По-перше, треба інтегрувати цей парк для воїнів та людей з інвалідністю. По-друге, максимально зберегти насадження та зелень. Якщо там буде батут, то треба, щоб він був на землі, "сходився" із зеленою зоною і теж би був зеленого кольору. Щоб були екологічно чисті матеріали", — пояснює Андрій Бочкур.
Серед учасників воркшопу — архітектор Остап Дольний. З його слів, основною зоною в парку має бути локація, яка сприятиме реабілітації ветеранів.
"Для цього потрібно залучити реабілітологів, поранених військових, поспілкуватися з ними, як ми можемо це зробити. Поставити тренажери, доріжки, щоб були такі елементи, які допомагають реабілітації. Звичайно, має бути й меморіальна частина. Потрібно, щоб парк був мультифункціональним: мав і реабілітаційну, і рекреаційну функції, а також об'єднував би всі верстви до спілкування", — розповідає архітектор.

Остап Дольний додав, що важливо зберегти ту зелену зону, яка є зараз, а також не перевантажити її.
"Слід врахувати насадження, гідрогеологічні умови. Говорили й за каток, і за озерце. Воно там можливе. Дамба — це рельєф, який можна використати як трибуни до амфітеатру, мистецької зони. Треба додати нормальний пандус. Дитячу зону також потрібно зробити, але винести її ближче до дитячого розважального центру", — каже архітектор.
Що далі буде з парком ветеранів в Івано-Франківську
Зі слів співзасновника громадської організації "Парк ветеранів України" Максима Сича, ідеї, які почули під час обговорення, ще опрацьовуватимуть.
"Це все зібрали, зафіксували, обробимо, впорядкуємо і потім передамо архітектору для створення візуалізації. Тоді ми це покажемо громадськості, а також передамо напрацювання міській раді", — говорить Максим Сич.
Він додає: цей парк хотіли б створити на площі понад 4 гектари. 25 лютого під час сесії Івано-Франківської міської ради розглядатимуть питання щодо передачі 1,1366 гектара на баланс комунального підприємства "Центр розвитку та рекреації". Решта землі наразі — у приватній оренді.
За словами Катерини Лозовенко, представники громадської організації хотіли б, щоб міська рада провела відкритий архітектурний конкурс на облагородження зеленої зони, яку переводять у власність комунального підприємства.
"Потрібно, щоб місто долучалося і фінансово, й іншими способами до того, щоб там реалізувати парк. Ми готові допомагати, хочемо шукати гранти, хоча у нас наразі такого досвіду немає. Але загалом ми б хотіли, щоб це все-таки було відповідальністю міста, щоб вони більше долучалися", — додає Катерина Лозовенко.
Що передувало
2 серпня 2024 року на сесії Івано-Франківської міської ради проголосували за оголошення інвестиційного конкурсу на будівництво реабілітаційно-оздоровчого комплексу в зеленій зоні поблизу міського озера. Йдеться про ділянку в межах вулиці Романа Гурика та міського озера.
Згодом франківці почали збирати підписи проти забудови ділянки. Ветеран Сергій Янчук ініціював створення там парку ветеранів. Щонеділі люди збиралися на цій території, проводили толоку та збір грошей на облагородження ділянки.
4 вересня військові та ветерани, які підтримували спорудження реабілітаційного центру в зеленій зоні поблизу міського озера, представили проєкт будівництва комплексу. Він передбачав, що 75% майбутньої забудови займуть комерційні приміщення для бізнесу. Решта — для безкоштовної реабілітації ветеранів, яку оплачуватимуть ці підприємці.
20 вересня в Івано-Франківську побилися військовослужбовці Андріан Волгін, який відстоює збереження зеленої зони, та Андрій Маджаров, який є прихильником спорудження реабілітаційного центру поблизу озера. Внаслідок конфлікту вони потрапили до лікарень. За фактом бійки поліція відкрила два кримінальні провадження. Заяви написали Андріан Волгін та його опонент Андрій Маджаров. Наступного дня після сутички приблизно пів сотні жителів Івано-Франківська, які прагнули зберегти зелену зону, знову зібралися на толоку.
2 жовтня всі прихильники та противники забудови зустрілися з владою, медіа та Русланом Марцінківим. Тоді мер анонсував скасування рішення інвестиційного конкурсу на будівництво. Проте припинити його змогли лише 14 листопада.
"Я хочу одразу сказати до учасників бойових дій: ми знайдемо можливості, далі будемо їх шукати, щоби реабілітаційний центр був", — сказав Марцінків у день скасування інвестиційного конкурсу під вигуки "Ганьба!"
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube