Перейти до основного змісту
"Шукав найбільш допоміжну мову в складний період" — художник Нікіта Тітов про свою нову виставку живопису у Франківську

"Шукав найбільш допоміжну мову в складний період" — художник Нікіта Тітов про свою нову виставку живопису у Франківську

Нікіта Тітов, виставка, Івано-Франківськ
Нікіта Тітов. Івано-Франківськ, 21 лютого 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

21 лютого 2025 року Нікіта Тітов презентував виставку живопису "Роз**б особистості" в Івано-Франківську. 33 полотен про війну, спротив українців та особисті переживання художник представив у мистецькому просторі "Підземний перехід "Ваґабундо". Окрім того, за донати на один з підрозділів Сил спеціальних операцій ЗСУ митець читав оповідання зі своєї майбутньої "Невиданої книги".

Що означає ця виставка для Нікіти Тітова, а також як роботи художника сприймають відвідувачі, читайте у репортажі Суспільного.

Нікіта Тітов, виставка, живопис
Виставка Нікіти Тітова в Івано-Франківську, 21 лютого 2025. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців
"Ця виставка — про повернення до самого себе, до мрій і віри в те, що встигну зробити те, що маю. Ще у далеких 1990-х я починав із живопису, з яким, як я думав, попрощався назавжди. Бо спочатку алергія на фарби зупинила цей шлях, потім — робота в рекламі та багато років у діджитал-мистецтві", — розповів Тітов.

З його слів, кожна картина для митця — цінна по-своєму й відображає той день, стан та почуття, коли вона була створена. Одне з представлених на виставці полотен — "Комендантська година" — особливе для Нікіти Тітова. На ньому зображений янгол, який іде у цілковитій темряві повз будинки на площі Ринок в Івано-Франківську.

Нікіта Тітов, Комендантська година, Франківськ
Картина Нікіти Тітова "Комендантська година". Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

"Важко виокремити серед своїх робіт улюбленців. Деякі — дуже вдалі, щодо деяких, вважаю, міг би зробити краще. Можу сказати про ту, яка мені дуже довго не вдавалася — "Комендантська година". Так буває рідко. Зазвичай я передаю свою емоцію миттєво, поки вона не відпускає. У цьому випадку все пішло не так. Пройшов місяць, як я зміг її закінчити, і саме ця виставка стала дуже сильним стимулом це зробити. Багато шарів, супутніх думок, але все ж таки нею вдалося сказати все те, що я хотів", — говорить митець.

Нікіта Тітов, виставка, живопис
Відвідувачка виставки Нікіти Тітова роздивляється картини, 21 лютого 2025. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Нікіта Тітов повернувся до живопису у 2023 році, після приблизно десятирічної паузи. За його словами, тоді він переживав складний період.

Нікіта Тітов, виставка живопис, Франківськ
Нікіта Тітов повернувся до живопису у 2023 році, після приблизно двадцятирічної паузи. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

"Було кілька поштовхів, які надихнули знову спробувати. Перший — я сумував за фарбами. Другий — після хвилі хейту у мій бік, доволі невиправданого. Я хотів закритися й шукав мову, яка буде найбільш допоміжною у цей складний період. Політичний плакат, яким я здебільшого займався останні роки, — це фіксація подій. Важлива робота не тільки для себе, але її складно монетизувати. А гроші — це те, що дуже потрібно в цей час. Тож ще одна моя мрія — продавати картини якнайдорожче і допомагати якнайбільше військовим без лотерей, аукціонів та інших активностей, якими волонтери намагаються залучити увагу на збори для війська", — каже художник.

Нікіта Тітов
Нікіта Тітов. Івано-Франківськ, 21 лютого 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Отець Віталій Храбатин — з Івано-Франківська, зараз живе і працює у Києві. Каже, що відкрив багато цікавих бачень на полотнах. Наприклад, картину "Щирість" — "світло, яке виходить", або "Вирій", де між ракетами летять птахи.

Віталій Храбатин
Отець Віталій Храбатин біля картини Нікіти Тітова "Бачу". Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

"Вони захоплюють всі. Надзвичайна ідея друзів — один несе на своїх плечах іншого. Я є фанатом Толкіна. І ця ідея найкраще виражена, коли Сем каже Фродо: "Я не можу нести перстень, бо це — твоя ноша, але можу нести тебе разом з перснем". І це якраз є в картині Нікіти Тітова "Друг", — розповідає Віталій Храбатин.

Нікіта Тітов, виставка, живопис, Франківськ
Картини Нікіти Тітова. Івано-Франківськ, 21 лютого 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Він говорить, що виставка викликає захоплення, бо ідеї Нікіти Тітова йому близькі.

"Але я не вмію це зобразити. Захоплююся і щиро заздрю кожному, хто вміє малювати. Я це так сприймаю і радію, що хтось так само переживає. Те, що я намагаюся висловити віршами, словами, хтось це робить через пензель", — додає Віталій Храбатин.

Нікіта Тітов, виставка, живопис,Франківськ
На виставці Нікіти Тітова збирали гроші для ЗСУ. Івано-Франківськ, 21 лютого 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Оксана Бринська каже, що кожна з картин по-своєму "торкає". Їй важко виокремити якесь одне полотно, бо вони всі різні.

"Зараз я б обрала "Комендантську годину". Тут відчувається присутність Бога й ангелів. Вони нас охороняють навіть попри темряву", — ділиться враженнями франківка Оксана Бринська.

Нікіта Тітов, виставка, живопис, Франківськ
Картини Нікіти Тітова. Івано-Франківськ, 21 лютого 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

У вечір відкриття експозиції Нікіта Тітов вдруге провів читання творів зі своєї майбутньої "Невиданої книги". Відвідувачі могли долучитися до збору на потреби підрозділу Сил спеціальних операцій ЗСУ, в якому служить франківець, керівник центру "Бандерівський схрон" Ігор Чернецький.

Нікіта Тітов, виставка, люди
Відвідувачі виставки Нікіти Тітова в Івано-Франківську, 21 лютого 2025. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Що відомо про художника Нікіту Тітова

Художник Нікіта Тітов народився в Йихві, що в Естонії. Тривалий час жив у Харкові, працював артдиректором рекламних агенцій у Києві, а з березня 2022 року — мешкає в Івано-Франківську.

Нікіта Тітов, виставка, живопис, Франківськ
Нікіта Тітов. Суспільне Івано-Франківськ/Діана Яців

Свій перший плакат Нікіта Тітов створив під час Революції гідності у 2013 році. Твори митця можна побачити у Facebook, на блакитно-жовтому паркані навпроти посольства РФ у Вашингтоні, а також у виставкових залах України та світу. У 2024 році Нікіта Тітов завершив писати свою книгу спогадів.

Художник увійшов до третього туру на здобуття національної премії України імені Тараса Шевченка у 2025 році в номінації "Візуальні мистецтва". Переможців оголосять у березні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції
На початок