На території національного природного парку "Гуцульщина" у Косівському районі, що на Івано-Франківщині, зафіксували випадок африканської чуми свиней.
Про це повідомили на Facebook-сторінці Косівської районної військової адміністрації.
29 січня 2025 року на території НПП "Гуцульщина" знайшли двох мертвих диких кабанів. Наступного дня на місце виїхали спеціалісти Косівського відділу Держпродспоживслужби в області, Косівського відділу обласної державної лікарні ветеринарної медицини та представники парку.
"Робоча група відібрала зразки для досліджень ймовірної загибелі та провела дезінфекційні заходи. За результатами дослідження підтвердили збудник африканської чуми серед диких свиней", — йдеться у дописі.
31 січня надзвичайна протиепізоотична комісія при Косівській райдержадміністрації оголосила територію, де знайшли мертвих диких свиней, неблагополучним пунктом.
На території нацпарку "Гуцульщина" встановили карантин з визначення зони захисту в радіусі 3 кілометрів, до якої увійшли угіддя парку та Косівської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок, місто Косів, села Вербовець та Пістинь.
Зонами спостереження в радіусі 7 кілометрів від зовнішніх меж зони захисту (10 кілометрів від спалаху) визначили:
- село Уторопи Яблунівської громади;
- села Микитинці, Смодна, Старий Косів, Черганівка, Бабин, Город, Соколівка Косівської громади;
- село Хімчин Рожнівської громади;
- села Старі Кути і Малий Рожин Кутської громади;
- села Гуцулівка та Кривоброди Матеївецької громади Коломийського району;
- угіддя нацпарку "Гуцульщина" та Косівської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок.
"Власників попереджають про заборону продажу, переміщення, вигульного утримання та безконтрольного забою свиней. На період дії карантину в зонах захисту та нагляду заборонено проведення виставок, ярмарків, базарів та інших заходів, пов’язаних зі скупченням тварин. Спеціалісти здійснять облік всього свинопоголів’я в господарствах всіх форм власності", — повідомляють в Косівській районній військовій адміністрації.
Карантин можуть зняти через 40 діб після виконання ветеринарно-санітарних заходів.
Що відомо про африканську чуму свиней
Африканська чума свиней — вірусне захворювання, що вражає домашніх та диких свиней. Хвороба характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженнями внутрішніх органів та високою смертністю.
Вірус АЧС є життєздатним в м’ясі хворих тварин — до 155 днів; у гною та ґрунті — до 3 місяців; у трупах свиней — до 2,5 місяців; у копчених м’ясопродуктах — до 6 місяців; у солонині — до 1 року; у замороженому м’ясі — до 3 років.
Для людини африканська чума свиней — безпечна.
Чим небезпечна африканська чума
- високою смертністю ураженого поголів'я, відсутністю вакцини та необхідністю знищувати інфікованих (навіть потенційно інфікованих) тварин у зоні захисту;
- запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств;
- обмеженнями у торгівлі продукцією зі свиней.
Як запобігти африканській чумі
- утримуйтеся від відвідування лісів та лісосмуг без нагальної потреби;
- після перебування в лісі обов'язково ретельно вимийте і продезінфікуйте взуття та одяг;
- якщо ви знайшли трупи тварин, не чіпайте їх та повідомляйте про знахідку у територіальні підрозділи Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області;
- якщо господар — мисливець або має постійний контакт з дикими тваринами, слід відмовитися від утримання свиней в приватному господарстві.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!