Перейти до основного змісту
Виготовили вибухівку за трендом у TikTok. У Франківську до обласної лікарні за два тижні потрапили дві дитини з опіками

Виготовили вибухівку за трендом у TikTok. У Франківську до обласної лікарні за два тижні потрапили дві дитини з опіками

Упродовж двох тижнів в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній лікарні зафіксували два випадки опіків обличчя, очей та слизової рота в дітей, які виготовили й випробували вибухівку за трендом у TikTok. 11-річну дитину з Івано-Франківського району вже виписали з медзакладу з повним одужанням, на два роки молодшого хлопчика з Калущини досі лікують.

У якому стані перебуває дитина і що про тренди в TikTok та їхні наслідки кажуть батьки, лікарі й психолог — читайте у репортажі Суспільного.

Дев'ятирічний син жительки Калуського району Оксани після уроків зібрався з друзями біля річки, щоб випробувати саморобну вибухівку, виготовлену за трендом у TikTok. Своє прізвище жінка називати відмовилася.

"Він прийшов зі школи, каже: "Мамо, я йду на річку". Ми живемо поруч з водоймою. І через хвилин 25 прибігає: "Мене все пече, мене пече, мамо, я попікся". Спочатку я мила під протічною водою, потім ми ванночки на очі зробили. Після цього звернулися в лікарню за місцем проживання. Там надали першу допомогу й уже скерували у Франківськ", — розповідає матір травмованої дитини Оксана.

Зі слів лікарки-офтальмолога Вікторії Дем’янчук, в обласну дитячу клінічну лікарню хлопчика прийняли увечері 27 січня — за три години після того, як дитина обпеклася хімікатами.

Вікторія Дем’янчук
Лікарка-офтальмолог Вікторія Дем’янчук. Суспільне Івано-Франківськ

"У цього хлопчика є опіки обличчя. Найбільше уражені щоки й губи. Він лікується у нашому відділенні через опіки рогівки на правому оці й кон'юнктиви на лівому. Дитина вдихнула випари. Також є опіки слизової: щік зсередини та язика", — говорить Вікторія Дем’янчук.

Лікарка каже, що медики надали хлопчикові необхідну допомогу, й зараз дитина почувається краще. Однак пацієнт проведе в медзакладі ще приблизно тиждень, а після виписки його продовжать обстежувати.

Завідувачка офтальмологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Надія Гаврилишин каже, що від початку 2025 року в медзакладі зафіксували два випадки хімічних опіків обличчя, очей та слизової рота в дітей, які виготовили й випробували вибухівку за трендом у TikTok. Крім хлопчика з Калущини, в лікарні надавали допомогу 11-річній дитині з Івано-Франківського району. Діагностували пошкодження рогівки й кон'юнктиви обох очей. 29 січня пацієнта виписали з повним одужанням.

Завідувачка офтальмологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Надія Гаврилишин
Завідувачка офтальмологічного відділення обласної дитячої клінічної лікарні Надія Гаврилишин. Суспільне Івано-Франківськ

"Побутова хімія інколи — дуже агресивна. Її не потрібно використовувати, взагалі не давати дітям у руки. Вона повинна бути схована й за нею повинен бути догляд. Звичайно, й до цього траплялися випадки, коли діти захоплювалися хімічними реактивами й вони це все змішували. Ми дослідили статистику й побачили, що кількість таких хімічних опіків почала з’являтися по цілій Україні", — говорить Надія Гаврилишин.

Зі слів психолога, засновника центру психологічної допомоги "Серденько" Василя Серденька, батьки повинні більше спілкуватися з дітьми. Тоді вони бачать поведінку дитини й можуть запобігти випадкам небезпечних експериментів.

"Дітям треба пояснювати, що будь-які речі, які можуть призвести до вибуху, небезпечні. Тим паче самому, подивившись якийсь тренд у TikTok, пробувати його повторити — це дуже небезпечно. Враховуйте те, що зараз в інформаційному просторі ворог дуже активно працює, тобто вони навіть спеціально закидають різні такі тренди, щоб якось нашкодити нашим українцям. Тому зверніть на це, будь ласка, увагу і будьте дуже пильними", — каже Василь Серденько.

Івано-Франківська обласна дитяча лікарня
Івано-Франківська обласна дитяча лікарня. Суспільне Івано-Франківськ

Матір потерпілої дитини Оксана додає: "Я знала, що він сидить у TikTok. У нас стоїть на телефоні батьківський контроль, тому TikTok у нього буває щопівгодини, щогодини. Але я б хотіла застерегти батьків, щоб вони теж поставили обмеження, і, можливо, навіть 15 хвилин. А ще хочу сказати, щоб батьки навчили своїх дітей надавати першу допомогу".

За словами керівника сектору комунікації поліції в області Андрія Яцківа, офіційних звернень щодо випадків травмування дітей через тренди в TikTok не надходило.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!

Топ дня
Вибір редакції
На початок