Перейти до основного змісту
"Кожну дитину треба берегти". Як патронатна вихователька Наталія Кіщук з Франківщини піклується про дітей у скруті

"Кожну дитину треба берегти". Як патронатна вихователька Наталія Кіщук з Франківщини піклується про дітей у скруті

Ексклюзивно

Прикарпатка Наталія Кіщук з березня 2021 року займається патронатним вихованням дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. За цей час вона з чоловіком Мирославом тимчасово прихистила 12 дітей. У кожного із них — своя історія: когось покинула мати у пологовому, хтось жив з родичами, які випивали, та голодував, у когось батько загинув на війні. Жінка допомагає дітям відновитися після пережитого та виховує їх, доки в них не з’явиться можливість повернутися в біологічну чи піти в іншу сім’ю. Надалі Наталія Кіщук не припиняє з вихованцями спілкування.

Історію патронатної виховательки та дітей, з якими вона працює, читайте у матеріалі Суспільного.

"Рідні не уявляли мене в цій ролі"

Наталія Кіщук разом з чоловіком Мирославом виховала двох дітей. Жінка розповідає: після того, як вони подорослішали, відчула порожнечу. Це її й підштовхнуло стати патронатною вихователькою. Як знаходити з дітьми спільну мову, каже, знала, бо працювала вчителькою у школі та викладачкою в коледжі. Мала 20 років досвіду педагогічної роботи.

"Мені було шкода діток, які втратили своїх батьків, які потрапляли в якісь такі складні життєві обставини, яким було важко. Прийшов такий момент, коли я вирішила: для мене настав час кардинальних змін. Ми з чоловіком переїхали з передмістя Снятина в село Трач Матеївецької громади, в таку гарну хату, яка перейшла йому від родичів. Це — мальовниче село, де є ліс, дуже чудова природа. І я почала тут займатися патронатним вихованням", — каже Наталія Кіщук.

патронатна родина, Наталія Кіщук, Мирослав Кіщук, діти, патронатні вихованці
Наталія Кіщук з чоловіком Мирославом та однорічним Васильком. Суспільне Івано-Франківськ

Що таке патронатна сім'я, жінка дізналася від своєї сестри, яка теж займалася таким вихованням, а тепер створила дитячий будинок сімейного типу.

"Коли я вже зважилася, важко було переконати своїх рідних, тому що вони не уявляли мене в цій ролі. Мені здається, спрацьовував такий маленький егоїзм: як це я буду приділяти увагу не їм, не своїм дітям, а якимось чужим? Але коли до нас вже влаштували першу дитину, хлопчика, то мої діти з радістю мені допомагали. Мій старший онук Кирило дуже подружився з першим хлопчиком Володькою, якого ми взяли на виховання. Дотепер вони постійно зідзвонюються, в них уже дружба навіки. Зараз усі вже сприймають мою роботу, бо мої рідні підтримують зв'язок із дітьми, яких я виховувала", — розповідає патронатна вихователька.

"Він був радий, що ми його забираємо"

Першу дитину — хлопчика Володю — соціальні служби дали на виховання Наталії Кіщук у березні 2021 року. Жінка каже: на початку їй було страшно, і думала, що може не впоратися, та це їй виявилося під силу. Дитина пішла з жінкою на контакт.

"Приїхала і побачила, в яких умовах живе дитина. Коли його забирали соціальні служби від мами, там було жахливо. Будинок без підлоги — земля, стіни чорні, неприємний запах. Мама з бабусею були п'яні. Дитина прийшла — такий маленький, худенький хлопчина з блакитними очима. Я так це запам'ятала. Він був радий, що ми його забираємо. Я думала, що буде якась проблема, що буде плакати. Ні, він зрадів, заліз в машину, і ми так приїхали сюди. Тоді йому було 12 років", — пригадує патронатна вихователька.

патронатна вихователька, Наталія Кіщук
Патронатна вихователька Наталія Кіщук із вихованцем — однорічним Васильком. Суспільне Івано-Франківськ

Хлопчик розповів Наталії, що здебільшого їв у сусідів, деколи голодував.

"У мене дитина "розцвіла". Він якось заспокоївся, від’ївся. Було дуже комфортно з ним, він — дуже чемний хлопчик. Такі гарні речі робив руками з паперу чи дерева — я просто захоплювалася", — каже Наталія Кіщук.

За три місяці мамі Володимира дали шанс виправитися і повернули їй сина.

"Але нічого не змінилося. У неї — сильна залежність від алкоголю, і через пів року знову мені Володьку повернули. Тоді вже маму позбавили батьківських прав. Він у мене ще пів року жив, і після суду над ним взяли опіку", — каже Наталія Кіщук.

Наталія Кіщук
Патронатна вихователька Наталія Кіщук. Суспільне Івано-Франківськ

Історія Василька та Анжеліки

Зараз Наталія Кіщук виховує 12-річну Анжеліку та однорічного Василька.

"Василька мама залишила в перинатальному. Як мені розповідали, були складні пологи, і його забрали на місяць в Івано-Франківську лікарню, а потім мені зателефонували й запитали, чи не могла б я взяти місячного хлопчика. Одразу було дуже страшно. Думала: що я маю робити з такою дитиною? Уже забула, як це, мої діти вже великі. Але зважилася і не шкодую, бо він стільки позитиву мені приніс. Хоч я не спала вночі, через кожні три години треба було його годувати, підгузки міняти", — розповідає Наталія Кіщук.

Анжеліка потрапила до Наталії Кіщук у липні 2024 року з іншої патронатної сім'ї, яка виїхала за кордон.

"Анжеліка — з багатодітної сім'ї. Дуже позитивна, хороша дівчинка. Вона вміє доглядати за малими дітьми, гарно ладнає з Васильком. Вона вміє вже щось готувати, на кухні мені допомагає, прибирає. Сумує за родиною, за своїми братами, сестрами, дуже переймається їхньою долею. Вони часто зідзвонюються. Це — великий плюс, бо якщо вже мама не цікавиться дітьми, то дуже добре, коли є така моральна підтримка від рідних", — каже Наталія Кіщук.

патронатна родина, виховання, діти
Анжеліка та її патронатна вихователька Наталія Кіщук. Суспільне Івано-Франківськ

Анжеліку добре прийняли у школі, хоча дівчинка хвилювалася перед першим вересням.

"В Анжели є такий момент: коли дуже хвилюється, вона не хоче їсти. Дитина лежить, не встає з ліжка. Таке було три дні перед першим шкільним дзвоником. Я бачила, що з дитиною щось не те, вона заслонила всі вікна. Все раптово припинилося після того, як вона пішла до школи", — пригадує жінка.

школа, діти, учні
Анжеліка та Наталія Кіщук у школі, де навчається дівчинка. Суспільне Івано-Франківськ

Анжеліка розповідає: у школі має подругу, з якою ходили разом колядувати. Дівчина любить малювати, а також знімає відео.

"Влітку ми знімали фільм із внуками пані Наталі — Кирилом і Владом. Я казала, як і що їм робити, вони каталися на самокатах, стрибали на батуті. Я це все знімала, а потім монтувала, підставляла легеньку музику", — каже Анжеліка.

"Природа сприяє тому, що дитина відкривається"

Протягом останніх чотирьох років Наталія прийняла у себе 12 дітей.

"Починається все з того, що ми приїжджаємо додому й ознайомлюємося із середовищем, яке в нас є. Показуємо дитині, де вона буде спати, де кухня, де санвузол. У нас є дві собаки, і часто діти дуже позитивно реагують на них. Тобто вони якось розслабляються, коли бачать тварин", — каже патронатна вихователька.

Допомагають вихованцям Наталії адаптуватися до нового житла і її внуки. Вони легко знаходять спільну мову: діляться іграшками та разом граються. Але найбільше, каже патронатна вихователька, впливає природа.

"Коли ми йдемо в ліс на прогулянку: чи по гриби, чи десь біля ставочка сидимо, милуємося природою, мені дитина починає розповідати про свою сім'ю, свої побажання. Природа сприяє тому, що дитина розслабляється, відчуває якусь уже довіру і відкривається", — каже Наталія Кіщук.

іграшка, діти, будиночок
Іграшковий будиночок на подвір'ї Наталії та Мирослава Кіщуків. Суспільне Івано-Франківськ

Мирослав Кіщук допомагає своїй дружині. Він розповідає: на їхньому подвір'ї є два ставки. Влітку діти часто під наглядом дорослих проводять там дозвілля: купаються, плавають у човні.

"Син раніше хотів ставочок, щоб там ловити рибу, і ми викопали його вручну, обсадили ставочок деревами, а три роки тому ми викопали ще одну водойму. У ці ставки запускаю рибу, щоб потім з дітками її ловити. Їм дуже це подобається. Є короп, товстолоб, білий амур, в'юнів запускав, раки є, щука, соми. Тут вода тепла. Буйки спеціальні ставлю, щоб вони на глибину не запливали, і діти купаються", — каже Мирослав Кіщук.

Діти загиблого військовослужбовця

Наталія Кіщук пригадує, як одного разу соціальні служби дали їй на виховання п'ятьох дітей: найстаршому було шість, а найменшому — рік і сім місяців. Їхній батько загинув на початку повномасштабної війни, а мати не справлялася з малечею. Коли жінка почула цю історію, не вагалася й одразу прийняла дітей.

"Вийшло так, що діти й травмувалися, тому що були залишені на самоті. Тому їх вилучили на певний час для того, щоб мама змогла свої справи вирішити. Хвилювалися, чи справимося з малечею. Але нічого, три дівчинки ходили в садочок, ми возили їх. Хлопчик якраз пішов у перший клас, а малятко з нами залишалося. Вони нас називали "бабуся" і "дідусь", бо чули, що внуки так кличуть", — говорить патронатна вихователька.

патронатна родина, діти, виховання
Наталія Кіщук годує однорічного Василька. Суспільне Івано-Франківськ

Зараз діти з мамою. Наталія говорить, що підтримує контакт із цією сім'єю, як і з багатьма іншими, що виховують дітей, які були у неї під патронатом.

"Дітей нещасних є багато. Під час цієї війни, бачачи, скільки людей гине, я зрозуміла, що без дітей у нас просто немає майбутнього. України не буде, нації нашої не буде. Тому діти — це наше майбутнє. І кожну дитину треба берегти, піклуватися про неї, любити", — каже Наталія Кіщук.

"Патронатне виховання — це про зайнятість"

Кожен патронатний вихователь та його помічник отримують зарплату та окрему доплату на кожну дитину, якою займаються, каже тренерка з підготовки патронатних вихователів Івано-Франківського обласного центру соціальних служб Світлана Бойко.

"Патронат — це тимчасове виховання дитини. Держава надає патронатному вихователю зарплату — 24 тисячі гривень або 28 тисяч гривень, якщо людина — ФОП. Помічнику — 8 тисяч гривень. Помічниками можуть бути повнолітні члени сім'ї або люди не з кола сім'ї. Ви працюєте вдома. Ви матимете оплачувану відпустку. Для забезпечення дітей держава буде вам надавати допомогу: для малюків від народження до 6 років — 6 тисяч 407 гривень 50 копійок, для дітей від 6 до 18 років — 7 тисяч 990 гривень. Така допомога буде надаватися на кожну влаштовану дитину", — каже тренерка з підготовки патронатних вихователів.

Наразі в області діють 18 сімей патронатних вихователів, у яких виховують 35 дітей, каже Світлана Бойко. З її слів, цього замало, щоб закривати усю потребу у таких послугах в Івано-Франківській області.

"Кожна дитина заслуговує на щасливе дитинство. Але не всі діти мають змогу відчути цю підтримку. Потрапивши у патронатну родину, вони отримують шанс на нове життя, нові можливості та віру у краще. Ті, хто зацікавився патронатом, може звертатися у служби у справах дітей за місцем проживання", — каже Світлана Бойко.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!

Топ дня
Вибір редакції
На початок