В Івано-Франківську увечері 23 листопада, в Прикарпатському обласному клінічному центрі психічного здоров'я, художник Нікіта Тітов презентував твори зі своєї майбутньої "Невиданої книги". Це — збірник спогадів з різних періодів життя митця, короткі замальовки й вірші. Всі тексти доповнені авторськими ілюстраціями.
Як відбувалася презентація — у матеріалі Суспільного.
В актову залу центру психічного здоров’я прийшли лікарі, пацієнти, військові, громадські діячі та митці. Нікіта Тітов під акомпанемент Бориса Севастьянова зачитував спогади про дитинство і юність в Естонії та Харкові, "лихі 90-ті" й Бога, випадкові зустрічі з військовими, ділився епізодами з життя в Івано-Франківську.
"Що більше епізодів психологічних розладів, депресій, лікарень, то кожного разу, повертаючись у нормальний стан, ти розумієш, що частина якогось життя у тебе випала. Одні дуже важкі емоції, враження, переживання просто забирають левову частину спогадів. Тому я почав їх фіксувати", — каже Нікіта Тітов.
Крім того, додає автор, ця книга — спосіб по-новому відкритися рідним і близьким, а також надихнути людей з проблемами ментального здоров’я.
"Я б хотів донести до цих людей те, що все-таки ти можеш жити далі, триматися. Ця книга — певний посил для суспільства, яке зараз дуже травмоване", — говорить Тітов.
Під час заходу кожен охочий міг пожертвувати на дрони. Збір організувала "Громадська ініціатива Галичини".
Борис Севастьянов поділився своїми враженнями від "Невиданої книги" Нікіти Тітова і виступу в центрі психічного здоров’я.
"У мене були короткі помітки, і згідно з ними я імпровізував. Книга — це дуже круто, відверто, сміливо. Мало хто відкриє душу так, а тим більше, коли в тебе є досвід перебування у психіатричних лікарнях в різних містах. Нікіта показує, що цього не треба соромитися, приховувати, що стереотип треба долати", — розповідає Борис Севастьянов.
Завідувач кафедри психіатрії Івано-Франківського національного медичного університету Михайло Пустовойт говорить, що такі заходи важливі для руйнування бар’єрів і упереджень щодо психіатрії.
"Хочу, щоб через такі події стіна зі стигм, яка є між людьми й ментальною психіатрією, поступово розчинилася. Нікіта доводить, що звернення до психотерапії не декласує людину. Він — один з найпотужніших художників сьогодення. Про нього знають як в Україні, так у світі, і він зовсім не соромиться того, що в нього в житті були проблеми з ментальним здоров’ям", — каже Михайло Пустовойт.
З його слів, актова зала центру психічного здоров’я поступово стає своєрідним артпростором. Надалі, каже Михайло Пустовойт, у медзакладі планують організувати показ вистави Франківського драмтеатру "Модільяні" і концерт гурту "Пиріг і батіг".
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube