На Івано-Франківщині жителі Витвицької громади об'єдналися у благодійну спільноту "Вітки єдності". За майже рік роботи волонтери автоматизували виробництво маскувальних сіток, виготовили понад 6 тисяч окопних свічок та почали майструвати FPV-дрони. Їхнім камуфляжем українські бійці маскувалися зокрема й під час Курської операції.
Як жителі Витвицької громади допомагають ЗСУ, читайте у репортажі Суспільного.
Маскують українських бійців на Курщині
"Ми порахували, що станом на травень вже могли б укрити сітками Майдан Незалежності", — каже волонтер Василь Носович.
Від грудня 2023 року учасники благодійної спільноти "Вітки єдності" сплели та передали на фронт 7 тисяч квадратних метрів маскувальних сіток. Аби швидше виконувати замовлення воїнів, роботу автоматизували. Волонтери змайстрували верстат, який нарізає стрічки, та рухому раму, на якій одразу плетуть сітку.
"Наші креативні люди придумали напівавтоматичний агрегат — станок для нарізання полотна. Дуже економить час та зусилля", — розповідає Носович.
Волонтер Михайло Гладун каже, що за цей час учасники спільноти "Вітки єдності" здобули хорошу репутацію серед військових.
"Звернувся військовий та попросив сітки. Я йому їх передав. Через деякий час радіємо всією країною нападу на Курську область. Він виходить зі мною на зв'язок і надсилає фото, як замаскована техніка нашими сітками, здається, десь у Суджі", — каже Михайло Гладун.
Окопні свічки з хвойними шишками
Виготовляють у Витвицькій громаді також окопні свічки. Волонтер Василь Носович каже: сезон на них тільки розпочався, тому поки є залишки з весни. Іноді в окопні свічки замість картону кладуть хвойні шишки.
"І в школі діти робили, і в нас стояв цілий казан, в якому варили парафін і заливали свічки. Ця робота реально дуже неслася", — каже Носович.
З його слів, наразі волонтери виготовили понад 6 тисяч окопних свічок для українських бійців.
FPV-дрони з мелодіями
За гроші, які донатять благодійній спільноті "Вітки єдності", волонтер Михайло Гладун у липні 2024 року почав майструвати безпілотники. За цей час він зібрав та передав на передову 15 FPV-дронів.
"Можна зашити у регулятор оберту двигунів мелодію. Була в нас "Ой у лузі червона калина". Ця мелодія звучить завдяки вібрації двигунів, динаміків тут немає. Не знаю, може, це трішки підбадьорить хлопців", — каже Гладун.
Чоловік складає FPV-дрон за одну годину. Під час виготовлення Михайло Гладун використовує свої інструменти. Після кожного етапу роботи безпілотник перевіряє та тестує.
"Після перших двох дронів, які ми відправили, хлопці відповіли, що уразили ними російську військову вантажівку. Тобто перші вироби — і такий успіх. Ми були такі окрилені", — говорить Михайло Гладун.
Після складання він перепрошиває дрон та здіймає у небо, щоб переконатися у його справності й надійності.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube