Прикарпатець Роман Стефанців сім років займається розведенням кіз у селі Грушів Коломийського району. За цей час стадо збільшилося до 60 тварин. А від виготовлення сиру чоловік перейшов на створення масла гхі.
Як виникла та працює козина ферма, читайте у репортажі Суспільного.
Ферму чоловік створив на трьох гектарах батьківської землі.
"Тут був наділ батьків. Спорудив будиночок для відпочинку. І територію треба було косити, залишалося сіно. Купив кіз декілька, щоби не спалювати сіно", — каже Роман Стефанців.
У господарстві є дві породи: англо-нубійська і ламанча — вони дають якісне і жирне молоко, розповідає чоловік.
"Тут малий об'єм роботи: є електропастух, паркан. Кози гуляють вільно. Літом вони випасаються самі. А на доїння потрібно до двох годин часу. Вони дають 100 літрів на день — це небагато, тому що з нього виходить, наприклад, літр топленого масла", — розповідає Роман Стефанців.
Працює господар самотужки. Працівників запрошує лише для доїння тварин.
"Кози заходять через отвір. Тут їх треба полічити до десяти, щоб більше не зайшло. Кожна стає на свою ланку, де є корм. Тоді закриваю їх, фіксую їхню шию, щоб вони не могли втекти. Тоді апарат дійний ставлю", — пояснює Роман Стефанців.
На господарстві є сироварня з апаратом для перероблення молока місткістю 120 літрів. Раніше чоловік виготовляв сир, а з 2024 року почав виробляти масло гхі.
"Ми доїмо кіз через сепаратор, відділяємо жири окремо. Якщо немає часу сепарувати — кладемо в холодильник. Просто вершки відстоюються, на другий день знімаємо їх і збиваємо на масло. Є "маслозбивачка". Потім триває очищення через топлення. Масло гхі з козячого молока може зберігатися в холодильнику до півтора року. Це — термічно оброблене на паровій бані, витоплене, очищене масло", — говорить господар.
Раз у три дні Роман Стефанців отримує 5-6 кілограмів масла з козячого молока.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube