"Медуніверситет варто приєднати до Прикарпатського" — заступник міністра освіти. Як реагують у вишах

"Медуніверситет варто приєднати до Прикарпатського" — заступник міністра освіти. Як реагують у вишах

Івано-Франківський національний медичний університет варто приєднати до Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, сказав Суспільному заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Він вважає, що ідея окремого медичного університету у світі не прижилася, тож студенти-медики мають навчатися на факультетах, які є частиною класичних університетів.

Що про реформу освіти і ймовірне об’єднання вишів говорять заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький, декан медичного факультету Роман Яцишин, який переміг на виборах ректора Івано-Франківського медуніверситету і чекає на укладення контракту з МОЗ, ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда та студенти двох вишів, читайте у матеріалі Суспільного.

Позиція заступника міністра освіти і науки України Михайла Винницького

В Івано-Франківську має бути один технічний університет і один класичний університет з потужною медичною складовою, — так про реформу вищих навчальних закладів сказав заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. З його слів, "Івано-Франківський медуніверситет потрібно приєднати до Прикарпатського вишу, водночас це питання не є пріоритетним і таким, яке не має дедлайнів".

Головний корпус Івано-Франківського національного медичного університету
Івано-Франківський національний медичний університет. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Єдиний медичний окремий університет в Європі — у Відні. А решту медиків готують на факультетах, які є частиною класичних університетів. Чому це робиться? Тому що медик, крім того, що він має бути хірургом чи акушером, чи ендокринологом, — це людина, яка ще мусить мати широкий світогляд", — пояснює Михайло Винницький.

За його словами, на кожне приєднання вишів в Україні Світовий банк спрямовуватиме 1,5 мільйона доларів, тому скорочувати працівників навчальних закладів не планують.

"Мова йде про покращення якості освіти. Не про оптимізацію в розумінні економії. У Прикарпатському університеті є не те, що найкраща в Україні, а найкраща у Східній Європі кафедра біохімії. І йдеться про базовий курс "Біохімія", який потрібен кожному медику. А чи не логічно, щоб медики з Івано-Франківського медичного університету вчилися на кафедрі біохімії Прикарпатського університету", — говорить Михайло Винницький.

Позиція представників Івано-Франківського медуніверситету

Офіційних заяв чи документів щодо об'єднання Івано-Франківського медичного університету з Прикарпатським наразі немає, каже виконувач обов’язків ректора медуніверситету Руслан Козовий. З його слів, керівництво та колектив не підтримує ідею приєднання вишу.

Виконувач обов’язків ректора Івано-Франківського медуніверситету Руслан Козовий
Виконувач обов’язків ректора Івано-Франківського національного медичного університету Руслан Козовий. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Він є високого рівня, і наші дипломи визнають багато країн. А прикладом міжнародного рейтингу є наші студенти-іноземці, які приїжджають до нас навчатися. До початку повномасштабного вторгнення у 2022 році в нас налічувалося майже 2000 студентів-іноземців. Зараз залишилося орієнтовно 860 студентів-іноземців, з них третина проживає в нашому місті й ходить на заняття офлайн", — розповідає Руслан Козовий.

Щодо кафедри Івано-Франківського медичного університету біохімії Руслан Козовий вважає, що її рівень — не нижчий за кафедру біохімії у Прикарпатському університеті.

Кафедра біохімії ІФНМУ
"Треба розуміти, що дисципліни кафедри біохімії ІФНМУ мають більше медичний ухил, скерований на підготовку лікарів, фармацевтів, стоматологів", — вважає Руслан Козовий. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Назва самої кафедри не означає, що ті самі предмети викладаються ідентично. Якщо ми говоримо про нашу кафедру біохімії, то її рівень дуже високий, але треба розуміти, що її дисципліни мають більше медичний ухил, скерований на підготовку лікарів, фармацевтів, стоматологів", — каже Руслан Козовий.

Декан медичного факультету Роман Яцишин, який 26 січня 2024 року переміг на виборах ректора медичного університету і наразі чекає на укладення контракту з МОЗ, каже: не бачить доцільності об'єднувати найближчим часом медичний виш з іншим закладом.

Декан медичного факультету ІФМНУ Роман Яцишин
Декан медичного факультету Івано-Франківського національного медичного університету Роман Яцишин. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Жодної людини, яка б висловилася за таке об'єднання, у нас не було. Зважаючи на те, що мене обрав народ, якому я обіцяв, що ми — самостійна організація, звичайно, я проти цього об'єднання в цей момент. Чому? Тому що ми зараз — самодостатні. Ми повинні розвивати медичну освіту. Це — реабілітаційні послуги, медичні послуги, збереження наших студентів чи абітурієнтів для України. Щоб вони не переїжджали в інші країни", — говорить Роман Яцишин.

Кафедра біохімії ІФНМУ
Кафедра біохімії Івано-Франківського медуніверситету. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Віцепрезидентка Європейської медичної студентської асоціації з Івано-Франківського медичного університету Христина Гафійчук каже, що в разі об'єднання вишу з іншим університетом можливий відтік іноземних студентів.

"Ми все ж навчаємося тут шість років не тільки для того, щоб вивчати хімію, біологію тощо. Ми вивчаємо набагато глибші, клінічні дисципліни. Власне, клінічне мислення. І думка студентства — навчити клінічного мислення може тільки окрема структура, яка протягом багатьох поколінь займається його розвитком", — пояснює свою позицію Христина Гафійчук.

Позиція представників Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

Студентка третього курсу Євгенія Косторнова, яка здобуває професію журналістки, про ймовірне доєднання до Прикарпатського університету іншого вишу говорить так. "Я вважаю, що таке об'єднання безперечно вплине, не знаю наскільки, на якість освіти, проте це буде відчутно у фінансуванні й, мені здається, в організації навчання".

Прикарпатський національний університет у випадку об'єднавчих процесів буде центром через його високий рейтинг, каже ректор навчального закладу Ігор Цепенда.

Ректор ПНУ імені Василя Стефаника Ігор Цепенда розповідає про об'єднання вишів
Ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Наші колеги мають значно нижчі від нас рейтинги. Не треба бути великим аналітиком, щоб розуміти, що при таких об'єднаннях рейтинги одразу знижуються. Втримання навіть такої позиції, як англомовні публікації, де Прикарпатський національний університет займає 10 місце в Україні, — це дуже важкий шлях, до якого ми йшли протягом останніх 10 років. Тому є багато нюансів, але ми, як національний університет, розуміємо завдання, які стоять перед нами з боку держави. І якщо це питання постане, без сумніву, ми готові розпочинати процедури", — говорить Ігор Цепенда.

Що кажуть депутатки Верховної ради України Оксана Савчук та Олена Вінтоняк

Депутатка Верховної ради України Оксана Савчук каже: всі три державні університети в Івано-Франківську є самодостатніми та не потребують злиття. А принцип ділення вишів за кількістю населення вважає неправильним.

Студенти ІФНМУ
Студенти Івано-Франківського медичного університету. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Взагалі університети, які сколихнуло від цієї інформації на заході країни, — це виші, що мають досить добрі навчальні бази. Ця частина країни вважається перспективним регіоном розвитку. Тому я розумію, що є проблеми з університетами, які були на територіях, які зараз в окупації. Ми десь розуміємо, що треба думати, як їх об'єднати чи переналаштувати їхній профіль. Але говорити про те, щоб приєднати до будь-якого вищого навчального закладу наш медичний університет, я вважаю це дурістю", — говорить Оксана Савчук.

Депутатка ВРУ Олена Вінтоняк на своїй сторінці у Facebook оприлюднила відповіді на запити про об'єднання вишів в Івано-Франківську. Їх вона подала у Міністерство освіти й науки та Міністерство охорони здоров’я, яким, відповідно, підпорядковуються університети. У відповідях йдеться про те, що наразі рішення не ухвалене та немає розпорядчих документів щодо об'єднання цих закладів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок