Перейти до основного змісту
Волонтерять та служать українською. Як працює парафіяльно-гарнізонний храм у Франківську на місці церкви УПЦ МП

Волонтерять та служать українською. Як працює парафіяльно-гарнізонний храм у Франківську на місці церкви УПЦ МП

В Івано-Франківську замість церкви Московського патріархату впродовж дев'яти місяців діє парафіяльно-гарнізонний храм Різдва Христового. У церкві поміняли російські написи під образами на українські, організували волонтерський штаб у підвалі, а служба Божа тепер лунає тільки українською мовою.

Про церкву "руского міра", що стала українською, читайте у матеріалі Суспільного.

Мати іванофранківки Емілії Бедзюк була серед перших парафіян, які збудували церкву Різдва Христового Московського патріархату, тому вона теж ходила у цей храм. Однак у 2018 році перестала його відвідувати, коли зрозуміла, що у церкві ведеться пропаганда країни-агресора, а всі богослужіння почали правити російською мовою. Тоді, зі слів Емілії Бедзюк, велика кількість парафіян перейшла до інших церков, де священники служили українською.

Емілія Бедзюк
Парафіянка храму Різдва Христового Емілія Бедзюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Коли прийшов Пантелеймонархієпископ Івано-Франківський і Коломийський УПЦ МП, одразу російську службу ввели. Значить: "Українське наречіє — ета неканонічно, ета неправильно". Звичайно, всі були в шоку. В шоку, що не може бути такого. Повелося так споконвіку — моя баба молилася цією молитвою, а тут, знаєте, то все неканонічно", — каже Емілія Бедзюк.

Після звільнення храму від московських попів навесні 2023 року Емілія Бедзюк знову відвідує цю церкву, яка тепер є парафіяльно-гарнізонним храмом Різдва Христового.

"Дуже мені було шкода, що наші проукраїнські священники за нами не пішли. Як можна тепер служити в тій "кагебістській" церкві, я навіть не знаю", — додає Емілія Бедзюк.

Парафіяни храму Різдва Христового
Парафіяни храму Різдва Христового. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Богослужіння у парафіяльно-гарнізонному храмі відбуваються щодня. Є ранкова і вечірня служби, розповідає настоятель церкви Михайло Кудла. З його слів, служать у храмі п'ятеро священників та один диякон. Також у церкві є хор. Відчуття, що тут раніше була російська церква, з часом зникли, як і написи під іконами російською мовою, каже священник.

Настоятель парафіяльно-гарнізонного храму Різдва Христового Михайло Кудла
Настоятель парафіяльно-гарнізонного храму Різдва Христового Михайло Кудла. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"На початках, знаєте, були такі внутрішні свої духовні суперечки, але зараз молитва лунає і все спокійно, мирно. Священники моляться на передовій, капелани. Там взагалі немає ні храму, нічого. Просто беруть столик і моляться. Коли самарянка запитала Ісуса: "Боже, де ми маємо поклонятися?" То Ісус відповів, що на кожному місці", — говорить настоятель парафіяльно-гарнізонного храму Михайло Кудла.

5 грудня, напередодні дня Збройних сил України, відбулася історична подія для парафіяльно-гарнізонного храму, продовжує отець Михайло Кудла. Священники та капелани Православної, Греко-католицької та Римо-католицької церков провели спільну молитву за всіх загиблих воїнів України.

Священники, Франківськ
Священники та капелани Православної, Греко-католицької та Римо-католицької церков провели у парафіяльно-гарнізонному храмі спільну молитву за всіх загиблих воїнів України. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Капелан парафіяльно-гарнізонного храму Василь Дем’яник розповідає: у церкві Різдва Христового військові беруть шлюб, хрестять дітей. Також відбуваються і похорони.

"Ми вже проводили з нашого храму двох солдатів, які віддали своє життя за волю і незалежність нашої держави. І ми їх хоронили. Є окремі дні у нас, у вівторок і суботу, коли ми молимося за тих людей, за тих героїв, які залишили цей світ і відійшли у вічність", — каже капелан парафіяльно-гарнізонного храму.

Отець Василь Дем’яник показує церковні речі, які вони придбали від березня 2023 року.

Капелан парафіяльно-гарнізонного храму Василь Дем’яник
Капелан парафіяльно-гарнізонного храму Василь Дем’яник показує церковні речі, які купили впродовж дев'яти місяців. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Кивот, дарохранитель наш. У ньому є святі дари — пречиста кров і тіло Господа нашого Ісуса Христа. Можна сказати, що добрі люди допомогли це все придбати, тому що нам залишили "голу" церкву", — говорить капелан парафіяльно-гарнізонного храму Василь Дем’яник.

Військовослужбовець кулеметного взводу 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Петро Кочерещук, який зараз перебуває на передовій, пригадує: 28 березня 2023 року він прийшов на перше богослужіння, яке мали провести у храмі священники Православної церкви України, але, зайшовши до церкви, побачив попів Московського патріархату.

"Вони почали службу, але побачили, що дуже багато людей не з їхньої парафії. І ми, я зокрема, попросили: "Будь ласка, проводьте службу нашою рідною державною мовою". Ну і на тому служба закінчилася. Це є приклад для наслідування іншим областям нашої країни, що можна і потрібно так жити, і так боротися, і треба ходити до своєї церкви", — говорить Петро Кочерещук.

Заступник командира роти однієї з військових частин, розташованих в області, Мирослав Півнюк каже: в храмі Різдва Христового відчуває повагу до військових.

Військовий Мирослав Півнюк
Військовий Мирослав Півнюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Він підпорядкований нашій військовій частині для того, щоб наші військовослужбовці могли піти, духовно збагатитися. Дуже багато ми спілкуємося з капеланами нашої церкви", — розповідає Мирослав Півнюк.

Переселенка з Харкова Клавдія Батуринська раніше ходила до православної церкви у середмісті Івано-Франківська. Зараз відвідує парафіяльно-гарнізонний храм, бо їй ближче звідси до свого помешкання. Також Клавдія Батуринська приходить у церкву плести маскувальні сітки.

"Коли я почула рідну мову, мене це дуже вразило. Я — під таким враженням, що мені хочеться плакати. Місця вистачає всім, але бажано б бачити більше парафіян, це ж все — наше, воно кров'ю здобувається", — говорить Клавдія Батуринська.

У підвалі парафіяльно-гарнізонного храму волонтери плетуть сітки
У підвалі парафіяльно-гарнізонного храму волонтери плетуть маскувальні сітки. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У підвалі парафіяльно-гарнізонного храму не тільки плетуть сітки, у ньому діє осередок від волонтерського центру "Маскувальні феї", каже переселенка з Донецька Віра Луцик.

"Я люблю Україну і хочу бути корисною. Я не працюю, на пенсії, тому можу приходити часто. Ми ще тут не тільки плетемо, постійно щось збираємо. Там, в коробочках біля стіни, багато чого для військових. Все, що хлопці просять, ми намагаємося купляти", — розповідає Віра Луцик.

Голова парафіяльної ради Юрій Мушак каже: протягом дев'яти місяців зробили на території храму дзвіницю та провели інші ремонтні роботи.

Голова парафіяльної ради Юрій Мушак
Голова парафіяльної ради Юрій Мушак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Відновили капличку, підремонтували. Розмалювали храм, відновили написи, стіни, поновили підлогу, бо плитка була зірвана. Громада працює, щоб відкрити нижню частину собору, аби там відбувалися також богослужіння", — додає Юрій Мушак.

Що відомо про перехід церкви Різдва Христового УПЦ МП до Православної церкви України

Після початку повномасштабної війни церква Різдва Христового в Івано-Франківську залишилася останнім храмом УПЦ МП в області.

4 квітня 2022 року міський голова Руслан Марцінків повідомив, що в Івано-Франківську релігійна спільнота УПЦ МП хоче перейти до Православної церкви України.

13 квітня цього ж року депутати Івано-Франківської міської ради на позачерговій XXII сесії звернулися до президента та голови Верховної ради України з вимогою припинити діяльність Української православної церкви Московського патріархату в Україні.

25 червня 2022 року Руслан Марцінків оприлюднив документ про перехід храму Різдва Христового у підпорядкування ПЦУ.

26 червня попи собору Різдва Христового провели парафіяльні збори. На них закликали паству проголосувати за вірність УПЦ Московського патріархату на чолі з митрополитом Онуфрієм.

27 листопада 2022 року працівники СБУ разом з поліцейськими та нацгвардійцями перевірили єпархіальне управління та храм Різдва Христового. У церкві знайшли проросійську та антиукраїнську агітаційну літературу, в якій заперечується існування українського народу, мови та право України на державність.

11 грудня іванофранківці прийшли до храму, щоб висловити незгоду з призначенням єпископом Івано-Франківським та Коломийським Никити (Сторожука).

28 березня 2023 року прикарпатці остаточно позбулися богослужінь московських попів в останньому храмі УПЦ МП в області — церкві Різдва Христового в Івано-Франківську. Не зважаючи на сутички між вірянами УПЦ МП та ПЦУ, священники Православної церкви України вперше відправили службу Божу в цьому храмі. Опісля отці виступили перед громадою і повідомили, що церква буде парафіяльно-гарнізонним храмом Івано-Франківська.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Топ дня

Вибір редакції

На початок