В Івано-Франківську авторки подкасту провели літературну гру на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"

В Івано-Франківську авторки подкасту провели літературну гру на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"

В Івано-Франківську авторки подкасту провели літературну гру на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Авторки подкасту "ПереФарбований лис" Марія Діденко та Валентина Мержиєвська 18 листопада провели в Івано-Франківську літературну гру на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?".

Валентина Мержиєвська розповіла Суспільному, що вони виграли грант від Українського інституту книги на мандрівку, аби провести такі ігри у семи містах. Івано-Франківськ — завершальний у цій подорожі. До того Марія з Валентиною відвідали Львів, Тернопіль, Вінницю, Кропивницький, Харків та Полтаву.

Валентина Мержиєвська в Івано-Франківську провела літературну гру
Авторка подкасту "ПереФарбований лис" Валентина Мержиєвська. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Валентина Мержиєвська каже: ігри створюють на основі творів української літератури. Вона з Марією Діденко не є літературознавцями, однак теперішній запит людей на пошук української ідентичності підштовхнув їх до того, аби зрозуміти самим і допомогти іншим дізнатися, про що писали українські автори-класики.

"Ці твори шкільної програми читала більшість людей. Там відображене наше суспільство. Тому у нас спочатку з’явилася ідея створити подкаст, щоб обговорювати, як класична література відображається у сучасному житті. А ігри – це підсилення цієї ідеї", — говорить Валентина Мержиєвська.

З її слів, така гра — це можливість приміряти на себе і прожити певного персонажа, і, можливо, знайти альтернативні виходи.

У Франківську провели літературну гру на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Багато гравців проговорювали, що українська література — депресивна. А ми пропонуємо: "У вас є такий-то персонаж в ось таких умовах. Як би діяли ви на його місці?" Тоді люди шукають інші варіанти й часто вони знаходяться", — пояснює Валентина Мержиєвська.

Сьогоднішня гра була на основі роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?"

"Насправді це — кримінальна драма. Роман показує дуже багато злочинних проявів, усе закінчується в’язницею. І цей твір нагадав нам гру "Мафія". Ми вирішили поєднати й виявили дуже цікавий ефект — вийшла гра на усвідомлення стереотипів. Персонажем може бути бабуся Оришка, яка виявиться розбійником, наприклад. Люди звикли судити за зовнішніми проявами, а не задумуються про глибинну мотивацію", — каже Валентина.

Гра на основі роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тетяна Дутчак за легендою гри була Галиною — дружиною Чіпки. Дівчина каже: не встигла до цього заходу перечитати роман, однак він мотивував її, аби все ж зробити це.

"Зараз є багато можливостей для вчителів, як подати матеріал, багато ресурсів. Українська література по-новому відкривається для дітей. Мені сподобалася гра, але я дуже швидко вибула з неї, бо мало пам’ятаю цей твір. Знаю про свою героїню, що вона була багатою, у неї батьки були бандитами. Вона одружилася з бідним хлопцем Чіпкою. У цій грі моя роль була розбійника, і я мала вбивати людей", — розповідає Тетяна Дутчак.

За словами Валентини Мержиєвської, літературну гру проведуть в Івано-Франківську і 19 листопада. Завтра вона буде на основі повісті Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім’я".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок