30 пластичних операцій військовим з важкими мінно-вибуховими пораненнями обличчя та шиї провели канадські та американські хірурги в межах місії "Face the Future Ukraine" в Івано-Франківську. Це — третя міжнародна медична місія у місті.
Як відбувалися операції пораненим військовослужбовцям, читайте у репортажі Суспільного.
За чотири дні прооперували 30 українських військових
За чотири дні канадські та американські хірурги прооперували 30 поранених військових, розповідає координаторка місії Наталія Комашко.

Оперативні втручання проводили п'ять лікарів та десять медсестер зі Сполучених Штатів Америки та Канади, а також 15 українських медиків з Києва, Запоріжжя та Івано-Франківська.

"Мінно-вибухові травми зачіпають дуже багато ділянок і вони потребують мультифункціональної команди. Потрібен отоларинголог, нейрохірург, щелепно-лицевий хірург, реконструктивний хірург. Операція триває шість-вісім годин. Лікарі виконують свою частину роботи й одна команда міняє іншу. Особливість — у тому, що це все виконується упродовж однієї операції під час одного наркозу пацієнту. І це все робиться в комплексі, щоб потім не переробляти", — пояснює координаторка місії Наталія Комашко.

Обирають найскладніші випадки, аби навчити українських колег
Засновник і президент фонду "Face the Future" та професор медичного університету Торонто, доктор Пітер Адамсон каже: за весь час команда медиків провела 53 міжнародні місії. З них три — в Івано-Франківську.

"Хоча й здається, що ми тут перебуваємо лише один тиждень, підготовка потребує величезних зусиль. Ми плануємо весь час та вже готуємося до нашої наступної місії у квітні", — розповідає Пітер Адамсон.

З його слів, підготовка до цієї поїздки тривала приблизно шість місяців. Зі слів Пітера Адамсона, 15 хірургів провели сім зустрічей у Zoom, на яких обрали 30 пацієнтів зі 100, запропонованих українськими медиками.

"Обрали для операцій найскладніші випадки, які найбільше потребували оперативного втручання. Ми надавали перевагу кейсам, які б допомогли нашим українським колегам навчитися якомога більше. Це — операції, які вони зможуть робити й після того, як ми поїдемо", — каже президент фонду "Face the Future".


Зі слів доктора Пітера Адамсона, кожна операція — це комбінація багатьох мінівтручань. За чотири дні хірурги провели 110 таких процедур.

Операція військовому Євгенію Щербакову, яка тривала сім годин
Євгеній Щербаков — кулеметник 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Військовий родом — з Білої Церкви.У серпні 2022 року він вступив до лав Збройних сил України, воював приблизно пів року поблизу Вугледара. У жовтні 2022 року боєць отримав перше поранення, а через чотири місяці лікування та реабілітації повернувся в зону бойових дій. У квітні 2023 року воїна знову поранили.

Зі слів Євгенія Щербакова, одне око медикам вдалося врятувати, друге — ні. Після цього поранення військовий потребує реконструкції обличчя.

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні військовому в межах місії "Face the Future" провели операцію з реконструкції обличчя. Йому сформували очну орбіту та поставили пластину.

Це — 12 операція Євгенія після поранення і перша на обличчі. Вона тривала сім годин, каже хірург з Канади Джонатан Трайтс.

"Під час однієї з операцій встановлювали кастомний, тобто спеціально розроблений для нього титановий протез дна очниці та щоки. Також його очницю максимально реконструювали, щоб туди можна було встановити протез. У нього на щоці був величезний рубець. Коли ми вирізали його, то пересадили достатньо велику частину тканин, щоб закрити порожнину, яка утворилася", — пояснює доктор Джонатан Трайтс.

З його слів, наступний етап — встановлення Євгенію очного протеза.

"Операція пройшла добре, я так думаю. А почуваю себе не дуже поки що. Але під ранок все ж стало краще", — каже військовий Євгеній Щербаков на наступний день після операції.


"Для Канади та США такі випадки є незвичними"
За словами керівника місії "Face the Future" Пітера Адамсона, випадки військових, яких прооперували хірурги, дуже важкі. Як приклад, доктор наводить вибухові поранення, які шкодять одразу декільком частинам обличчя.

"Для Канади та США такі випадки, звісно, є незвичними, але не для медиків, які працюють у зонах бойових дій. Двоє лікарів з нашої команди працювали в Іраку, і вони бачили такі поранення", — розповідає Пітер Адамсон.


До прикладу, продовжує він, один із хірургів місії — це професор кафедри офтальмології й директор окулопластичної та орбітальної хірургії медичного центру Векснера при університеті штату Огайо доктор Реймонд Чо.

Він — полковник Сухопутних військ США у відставці та має досвід лікування поранених під час бойових дій в Іраку.


"До того ж більшість наших хірургів мають досвід роботи з великими дефектами під час лікування раку, коли треба забирати велику кількість кісток або будь-якої іншої тканини. Онкологічні захворювання — це не те ж саме, що вогнепальні поранення. Однак досвід медиків під час роботи з пацієнтами з раком можна використовувати й у таких випадках", — пояснює директор фонду "Face the Future".




За три міжнародні місії в Івано-Франківську американські та канадські хірурги прооперували 60 пацієнтів. Зі слів координаторки місії "Face the Future" Наталії Комашко, наразі є 759 звернень пацієнтів щодо операцій з реконструкції обличчя та шиї.




Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube