Чия квартира. У Франківську сім'я військових та підприємець судяться за помешкання

Чия квартира. У Франківську сім'я військових та підприємець судяться за помешкання

Чия квартира. У Франківську сім'я військових та підприємець судяться за помешкання
. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Поки син і чоловік воюють на фронті, Галина Савчук в Івано-Франківську півтора року судиться за свою квартиру. Сім'я купила помешкання у 2019 році. У лютому 2022 отримала позов до суду про витребування майна. Його подав Олександр Табахарнюк. З його слів, він купив цю квартиру у 2016 році у забудовника Михайла Піруса, тож є первинним інвестором.

Що кажуть власники квартири, юристи та поліція, читайте у матеріалі Суспільного.

Позиція сім'ї Савчуків

Галина Савчук показує документи, що підтверджують право власності на квартиру в Івано-Франківську. Площа житла — 98,9 м². На нього, розповідає Галина, разом із чоловіком чотири роки заробляли за кордоном. До того жили в орендованих квартирах.

Квартира у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Помешкання сім’я купила у 2019 році. Тоді, каже жінка, у двох нотаріусів перевіряли квартиру і жодних проблем не виявили. У лютому 2022 року Савчуки отримали позов до суду від Олександра Табахарнюка, який каже, що купив цю квартиру у 2016 у забудовника.

"Він (Олександр Табахарнюк — ред.) не прийшов до нас жодного разу, не поговорив, не домовився. Якщо людина чесно вчинила, ми б порозмовляли, разом подавали на Піруса, разом щось вимагали б у того забудовника. Але він цього не зробив. Він стільки часу чекав, щоб люди все довели до порядку. З тим всім, що ми зробили, ця квартира стала зараз учетверо дорожчою. Як це я маю її віддати якомусь дядькові з вулиці. І звідки я знаю, чи він це не спеціально робить", — каже Галина Савчук.

Франківці Галина та Руслан Савчуки
Галина та Руслан Савчуки. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Жінка розповідає: 28 лютого 2022 року її чоловік та син пішли воювати. Вона ж з іншим сином півтора року брала участь у судових засіданнях.

2 серпня 2023 року Івано-Франківський міський суд вирішив задовольнити позовні вимоги Олександра Табахарнюка щодо витребування квартири у Савчуків. Про це йдеться у рішенні суду. Савчуки подали апеляцію, розгляду скарги ще не було.

Франківець Руслан Савчук
Військовослужбовець Руслан Савчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Чоловік Галини — Руслан Савчук розповідає: зараз проходить реабілітацію після операції. За місяць він має повертатися на фронт.

"Поки я тут не відвоюю квартиру, я не знаю, що мені просто робити. Приїхати з війни й куди? На вулицю? Все життя заробляти, зараз воювати за Україну і таке твориться. Приїду з війни й куди повернуся? Знову копати собі бліндажі й жити там?" — запитує Руслан Савчук.

Суд став на бік Олександра Табахарнюка

Адвокат Савчуків Володимир Круць розповідає: у червні 2022 року його клієнти подали заяву у поліцію щодо ймовірного шахрайства забудовника Михайла Піруса та Олександра Табахарнюка.

За його словами, для судового засідання витребували протокол допиту Олександра Табахарнюка, як свідка. Підприємець розповідав, що у 2017 році дізнався про те, що його трикімнатну квартиру мають у власності ще одні люди — сім’я Ольшанецьких.

Адвокат Володимир Круць
Адвокат Савчуків Володимир Круць. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Володимир Круць каже: він подавав до суду заяву про застосування строків позовної давності. З його слів, відповідно до закону з моменту, коли людина дізналася, що порушується її право, відраховується три роки, за які вона має право звернутися до суду.

"В межах позовної заяви та в додатках було представлено витяг з Державного реєстру речових прав. Він був датований січнем 2022 року. Адвокат посилався на те, що саме у січні 2022 Табахарнюк дізнався про те, що його право порушене Савчуками. Однак жодної згадки немає про те, що він уже знав, що його квартира перебуває у власності інших осіб, а саме: подружжя Ольшанецьких", — каже адвокат.

Володимир Круць продовжує: обґрунтовуючи безпідставність позовних вимог Табахарнюка, подавали суду докази, зокрема і ту інформацію, яка стала відомою під час допиту Табахарнюка, як свідка, у межах кримінального провадження.

"Ми зазначали про те, що він у 2017 році дізнався про порушення свого права. Ми наголошували це у нашій справі. Однак, за результатами розгляду справи, суд це не побачив", — каже Володимир Круць.

Галина Савчук говорить: суддя не взяла до уваги інформацію про те, що Олександр Табахарнюк дізнався про нових власників у 2017 році.

"Вона (суддя Пастернак — ред.) навіть написала в ухвалі, що Табахарнюк дізнався, що ми купили квартиру у січні 2022 року, і навіть не взяла до уваги клопотання, яке ми подали з кримінальної справи, що він сам давав покази. Чому суддя це пропустила все — це до неї питання", — каже жінка.

Франківка Галина Савчук
Галина Савчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Також Галина пригадує ситуацію, яка сталася під час одного із судових засідань.

"У чоловіка були трохи проблеми на фронті і я була така збентежена. "Чому ви так хвилюєтеся?" — вона (суддя Пастернак — ред.) питає. Я кажу: "Та хвилююся, бо чоловік зараз на "нулі". А вона каже: "Не переживайте, насолоджуйтеся життям". І додає: "А що таке "нуль"?" Я відповіла: "Ви що досі не знаєте, що таке "нуль"? Це — на передовій. У мене син на війні, чоловік на війні, я за хату воюю вже стільки часу, а ви мені кажете насолоджуватися життям. Яким життям?" — переповідає розмову Галина.

Позиція другого власника квартири Олександра Табахарнюка

Підприємець Олександр Табахарнюк розповідає: одним зі способів його заробітку є оренда та продаж нерухомості.

Чоловік каже: у 2016 році купив трикімнатну квартиру у Михайла Піруса, щоб перепродати її у майбутньому. Має технічний паспорт на житло, договір купівлі-продажу та акт прийому-передачі. За його словами, тоді помешкання не реєстрував нотаріально, адже планував оформити договір переуступки.Переуступка квартири — це укладення договору, за яким продавець передає покупцю право потребувати нерухомість у забудовника.

Франківець Олександр Табахарнюк
Підприємець Олександр Табахарнюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Олександр Табахарнюк підтвердив, що дізнався про інших власників цієї квартири у 2017 році.

"Я заїжджаю — чужі люди роблять ремонт. Запитую: "Що ви тут робите?" Відповідають, що їх найняли. Питаю: "Хто найняв?" Кажуть: "Ольшанецькі". Зустрічаюся я з Ольшанецьким. Він каже: "Так, я придбав у Піруса у грудні 2016 року". А я придбав у жовтні", — розповідає Олександр Табахарнюк.

З його слів, після цієї ситуації він поспілкувався із забудовником Пірусом.

"Я мав неприємну, важку розмову з Пірусом. Він мене запевнював, що продав квартиру ще раз Ольшанецькому, бо були фінансові проблеми. Він попросив почекати: "Нікуди не біжіть, нічого не робіть. Я зараз працюю над іншим об’єктом на вулиці Церковній. Я там — співзабудовник. Завершу той об’єкт, віддам Ольшанецькому квартиру або вам", — говорить Олександр Табахарнюк.

Будинок у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Чоловік каже: про те, що квартира у власності Савчуків, дізнався у 2022 році. Зв'язатися із забудовником Михайлом Пірусом уже не міг, бо він виїхав за кордон. За порадою адвоката, він подав позов до суду на Савчуків.

Олександр Табахарнюк розповідає: окрім трикімнатної квартири, у 2016 році також купив у забудовника Піруса однокімнатну квартиру і гараж.

"Крім того, Ольшанецьким продали так само і гараж від Піруса. У нас був судовий спір з ними. Ми його виграли, суд став на наш бік. За однокімнатну квартиру ситуація ще цікавіша. Пірус перед тим, як продати мені, уже написав документ заднім числом на свого батька. Під час судового слідства ми зрозуміли, що у нас немає юридичних підстав, ми мусимо тільки подавати "на кримінал" на Піруса, бо його батько був ніби першим. Ми забрали свій позов назад, бо я розумію, що він безрезультатний для мене", — каже Олександр Табахарнюк.

Адвокат Василь Савчук
Адвокат Олександра Табахарнюка — Василь Савчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Адвокат Олександра — Василь Савчук говорить, що строки позовної давності щодо звернення за захистом своїх прав вони не пропустили.

"У нас є спір — витребування нерухомого майна. Цивільний кодекс чітко встановлює, що строки позовної давності позовів щодо нерухомого майна не застосовуються. Тобто, фактично, у нас не пропущений строк позовної давності. Я проаналізував судову практику і неодноразово натрапляв на роз’яснення Верховного суду. В нас стояло питання, чи до Піруса, чи до Ольшанецьких ставити якісь претензії, чи тільки до кінцевого набувача. Предметом позову має бути не визнання договору недійсним, не повернення кгрошей, а ніщо інше, як витребування. Тому ми такий позов і подали", — каже Василь Савчук.

Андрій Ольшанецький відповів у соцмережі кореспондентці Суспільного, що відмовляється надавати коментар. Номер Михайла Піруса, який вказаний на порталі Youcontrol, не дійсний, тож зв’язатися з ним не вдалося.

Що кажуть в суді та поліції

Речник Івано-Франківського міського суду Михайло Савлюк прокоментував рішення у цій справі.

"Ухвалюючи вказане рішення, суд керувався насамперед чинною судовою практикою, висновками Великої палати Верховного суду України та рішеннями вищих інстанцій. Тобто він брав схожі рішення, переглядав їх і виносив схоже рішення", — каже Михайло Савлюк.

Речник Івано-Франківського міського суду Михайло Савлюк
Речник Івано-Франківського міського суду Михайло Савлюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За словами начальника відділення слідчого відділу Івано-Франківського районного відділення поліції Дмитра Слободяна, зараз кримінальне провадження за статтею про заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману, яке відкрили за зверненням Савчуків, перебуває на етапі досудового розслідування. Наразі поліцейські проводять слідчі та процесуальні дії, за результатами яких ухвалюватимуть рішення, каже Дмитро Слободян.

"Те, що громадянин Пірус перебуває за кордоном — це ніяким чином не перешкоджає здійснювати досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні. Вирішується питання про накладення арешту на майно, а саме: на квартиру, з метою недопущення її відчуження. Клопотання — в Івано-Франківському міському суді", — каже Дмитро Слободян.

Поліцейський Дмитро Слободян
Начальник відділення слідчого відділу Івано-Франківського районного відділення поліції Дмитро Слободян. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

За його словами, від початку 2022 року і дотепер слідчі Івано-Франківського районного відділу поліції проводять досудові розслідування у трьох кримінальних провадженнях, де предметом шахрайства є квартири.

Що кажуть юристи

Суспільне звернулося за коментарями до юристів, які не беруть участь у цьому судовому процесі. Вони кажуть, коментувати конкретно цю справу не є коректно з їхнього боку, зокрема і тому, що остаточного рішення ще немає.

Однак вони розповіли про загальну судову практику у схожих випадках.

"Якщо говорити про загальний строк позовної давності, то він складає три роки. І в такій категорії справ, як витребування майна з чужого незаконного володіння, загальний строк позовної давності також складає три роки з того моменту, коли людина дізналася або повинна була дізнатися про її порушене право", — каже юрист Василь Гедзик.

З його слів, також важливим аспектом є те, що звернутися за захистом свого права про витребування майна з чужого незаконного володіння може власник, а право власності на нерухомість виникає з моменту її державної реєстрації.

"По тих реєстрах, до яких має доступ нотаріус, він не бачить цих договорів попередніх купівлі-продажу майнових прав, які укладалися між покупцем і продавцем, тобто забудовником. Якраз у цьому була найбільша проблема, бо не було жодних обліків реєстрів таких договорів. Уже зараз законодавство змінюється таким чином, що коли забудовник продаватиме квартиру, ці договори підлягатимуть реєстрації", — каже Василь Гедзик.

Суд у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"У цьому випадку про витребування майна з чужого незаконного володіння суд вирішує питання про добросовісність чи недобросовісність кінцевого власника, і витребувати майно від добросовісного власника закон не дозволяє, а обізнаність стосовно судових спорів, прав інших осіб — це якраз те, що суд у таких справах оцінює", — каже юристка Оксана Кобрин.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок