Понад сотню років тому в селі Брустури Космацької громади, що на Івано-Франківщині, почали робити сирні коники. Місцеві жителі пропонують внести цей виріб до переліку нематеріальної культурної спадщини України. З цієї нагоди 28 липня в селі провели мистецьку конференцію. На ній майстрині презентували сирні коники, повідомляє з місця кореспондентка Суспільного.
Майже 60 майстринь місяць створювали сирні коники. Для цього знадобилося приблизно 100 кг сиру, розповіла майстриня Марія Петрів.
Онука засновниці сирних коників Олена Якіб’юк-Федорійчук розповідає: в її родині жінки із покоління в покоління ліпили їх.
"Першим, хто винайшов сирні коники, — це була моя баба Юстина Якіб’юк 1886 року народження. Тепер хочемо, щоб увесь світ бачив, як у нас тут гуцули виготовляють із сиру ці коники, бо такого ніде немає", — каже Олена Якіб’юк-Федорійчук.
Процедура створення сирного коника потребує навичок, спеціально заготовленого сиру та абсолютної чистоти під час роботи, розповідає майстриня Марія Петрів.
"З будь-якого сиру фігурки не буде. Шлуночок молодого теляти й сировицю закріпляємо, щоб смачний був і щоб коник стояв на лапках, аби такий мав вигляд", — каже Марія Петрів.
Щоб сирного коника внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України, Мінкульт має провести відповідну процедуру, розповідає голова Експертної ради з питань культурної спадщини при Міністерстві культури Валентина Дем’ян.
"Основним критерієм для внесення до національного переліку — почути голос громади, тих людей, які створюють цю нематеріальну культурну спадщину. І оця конференція якраз для того, щоб ми побачили та почули якраз саме громаду, людей, які є носіями. І нам дуже приємно, що люди об'єднані навколо цього елементу", — каже Валентина Дем’ян.
Коли саме сирних коників внесуть до цього переліку, Валентина Дем’ян наразі не повідомила. Усі ж вироби, представлені на конференції, передадуть військовим на передову.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube