19 березня 2023 року у селищі Вигода Калуського району, що на Івано-Франківщині, відбулася зустріч представників компанії "Екоенергетика", які планують збудувати у селищі міні-ГЕС, та місцевих жителів. Чи знайшли інвестори та мешканці спільну мову та ухвалили остаточне рішення, читайте у матеріалі Суспільного.
Жителі Вигоди виступають проти будівництва міні-ГЕС. Це питання розглядають п'ять років, каже представник товариства "Екоенергетика" Антон Сенюк. З його слів, нині компанія пропонує громаді розглянути можливість будівництва міні-ГЕС вартістю приблизно 1 млн євро.
"У Вигоду ми приїхали винятково з пропозицією. Є дамба, є водосховище, є вода — створені умови, щоб виробляти електроенергію. Наша пропозиція до громади була така: є можливість зробити проєкт, можна генерувати електроенергію, платити податки, створювати робочі місця. Винятково громаді належить право сказати "так" або "ні", — говорить Антон Сенюк.
Представник компанії "Екоенергетика" каже: компанія має всі необхідні дозволи, зокрема й екологічні висновки.
Натомість жителі Вигоди, які виступають проти будівництва, зачитали відповідь Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області на запит голови Вигодської громади Миколи Мацалака від 2021 року. У ньому йдеться, що річка Свіча є ландшафтним заказником, тому будівництво об’єктів енергетики на ній є порушенням закону "Про природно-заповідний фонд України".
Голова Вигодської громади Микола Мацалак відмовився прокоментувати Суспільному ситуацію зі спорудженням ГЕС.
Депутат селищної ради, житель села Пациків Ігор Лапчук підтримує ідею будівництва. Чоловік каже, що зведення ГЕС передбачає нові робочі місця, берегоукріплення та зарибнення ріки. Він живе за 300 метрів від річки Свіча й впевнений, що будівництво допоможе запобігти підтопленням.
"Ми зробимо берегоукріплення й спрямування русла річки. Тому що зараз, щоб зробити спрямування (ми займалися цим питанням, бо є така проблема), держава взагалі забороняє втручатися в річку. Якщо збудуємо ГЕС, тоді, відповідно, отримаємо дозвіл щось робити на тій річці, щоб спрямувати русло й уникнути підтоплень у майбутньому", — каже Ігор Лапчук.
Начальник управління Держагентства меліорації та рибного господарства області Любомир Стрембіцький каже, що не вбачає загрози для екології від таких робіт. Натомість говорить про створення рибоходу.
"Рибохід великою мірою дає шляхи нерестової міграції та нагульної міграції аборигенним видам риб. Це, зокрема, лососеві: форель струмкова й харіус, які мешкають в цій річці. Я думаю, в цьому випадку довкілля відіграє також позитивну роль", — каже Любомир Стрембіцький.
Місцевий рибалка Віталій Марків з такою думкою не погоджується. Чоловік каже, що понад пів століття риба йде на нерест іншими шляхами, тож відсутність рибоходу через дамбу не є головною проблемою. За його словами, риба потребує більше корму. Турбує чоловіка і якість проведених досліджень в межах проєкту будівництва.
"Я жодного разу тут не бачив якихось моніторингових груп, щоб хтось десь займався розрахунками. Можливо, підпільно, десь вночі. Були роки, коли я день у день ходив на річку. Ніхто не знає і не знав, яка тут риба могла водитися. Просто — кабінетні розрахунки, а насправді — жодного моніторингу", — говорить Віталій Марків.
Житель Вигоди Володимир Теренчин каже, що місцеві жителі мають ще одне побоювання: якість та наявність питної води у криницях. За словами чоловіка, річка Свіча не часто буває повноводною, тож проблеми з водою жителі відчувають вже зараз.
"У кранах — вода погана, в криницях — вода погана. Добре, що зараз ми бачимо її повноводною. А хто знає, що побачать діти в нашому віці? Якщо на її місці буде якесь одоробло бетонне з незрозумілим зиском", — каже Володимир Теренчин.
Юрист-еколог громадської організації "Карпатсько-дунайська програма" Анатолій Павелко розповідає, що у 1993 році рішенням Івано-Франківської обласної ради на річці Свіча створили місцевий ландшафтний заказник. Зокрема й для того, щоб зберегти ресурс питної води. Будівництво міні-ГЕС створить низку проблем, вважає Анатолій Павелко.
"У результаті будівництва ГЕС можуть виникнути непередбачувані зміни гідрологічного режиму, тому що має відбуватися забір води. Як свідчить практика, в маловодний період такого типу електростанції призводили до того, що в результаті забору води на турбіну в річищі води не залишалося", — каже Анатолій Павелко.
Як повідомив Суспільному голова Вигодської громади Микола Мацалак, 30 березня 2023 року на сесії Вигодської селищної ради розглянуть питання про затвердження проєкту землеустрою ділянки, яку орендує "Екоенергетика". Якщо рішення ухвалять, підприємство отримає право на розробку проєктно-кошторисної документації.
Що відомо
15 листопада 2018 року Вигодська селищна рада під керівництвом Ярослава Наума проголосувала за рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки орендованої Уніплит. Також цим рішенням землю передали в оренду на п'ять років підприємству "Екоенергетика".
Жителі Вигодської територіальної громади зібрали підписи проти будівництва міні-ГЕС на річці Свіча.
Селищна рада Вигодської територіальної громади вирішила переглянути свій дозвіл на виготовлення проєктної документації щодо будівництва міні-ГЕС на річці Свіча.
22 квітня 2021 депутати селищної ради скасували своє рішення про дозвіл на виготовлення проєктної документації щодо будівництва міні-ГЕС на річці Свіча.
Однак компанія "Екоенергетика" виграла всі судові засідання, які довели правомірність надання дозволу селищною радою на земельну ділянку.
Читайте також
- На Снятинській ГЕС не відновили рибохід після повені. Міськрада звернулася до прокуратури
- На Прикарпатті через канал Золотолипської ГЕС риба не може потрапити в річку
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!