21 житель Івано-Франківської області має первинний імунодефіцит, п'ятеро з них — перебувають на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні. Усього в Україні нараховують вісім сотень пацієнтів із цим діагнозом, розповіла Суспільному директорка центру діагностики та лікування бронхолегеневих захворювань, клінічної імунології та алергології обласної лікарні Маріанна Деркач.
За її словами, для раннього виявлення порушення роботи імунної системи медики зараз проводять безкоштовний скринінг. Це, говорить лікарка, дасть можливість уникнути подальших ускладнень та інших проблем зі здоров’ям у хворих.
Оксана — пацієнтка Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. У 16 років їй діагностували первинний імунодефіцит. Жінка пригадує: у дитинстві часто хворіла на грип та застуду і довго одужувала. Зараз вона щомісяця повинна проходити замісну терапію для підтримки імунної системи.
"Деякий перебіг захворювання проходив важче. Наприклад, пневмонію лікувала довше, ніж мої однолітки. Лікування дуже полегшило моє життя. До мене не так чіпляються різні віруси. Я працюю з маленькими дітками. Вони часто чимось хворіють, і від них підхоплюю. Тепер я відчуваю себе захищеною, тримаюся на цих препаратах", — каже Оксана.
Імунодефіцит — це нездатність організму чинити опір будь-яким інфекціям, бактеріям чи вірусам, розповідає імунологиня обласної лікарні Уляна Маслій. За її словами, імунодефіцити бувають вродженими та набутими. Рання діагностика цієї патології запобігає подальшим ускладненням та проблемам зі здоров’ям у хворих.
Тому у медзакладі зараз проводять безкоштовний скринінг — огляд пацієнтів та забір крові. Серед поширених симптомів імунодефіциту лікарка Уляна Маслій називає висипання та ураження шкіри, довготривале лікування інфекційних хвороб, збільшені шийні лімфатичні вузли.
"Також є ще окрема група, де страждає не дихальна система, а шлунково-кишковий тракт. На первинний імунодефіцит можуть хворіти як люди молодого віку, так і більш зрілого. В одних спрацьовують імунні механізми компенсації — певний час хворі не відчувають цих проблем. В іншої категорії такої компенсації немає і недуга виявляється в ранньому віці", — розповідає Уляна Маслій.
На Івано-Франківщині 21 людина має первинний, тобто вроджений імунодефіцит. 15 з них — із порушеннями антитілоутворення, говорить директорка центру діагностики та лікування бронхолегеневих захворювань, клінічної імунології та алергології Маріанна Деркач. Такі хворі повинні пожиттєво приймати препарати з імуноглобулінами.
"Насправді ці пацієнти живуть звичним життям, працюють. Є пацієнти з важкими випадками — вони щомісяця приходять, і ми вводимо їм цей препарат. Є ще препарат підшкірного введення — його ми видаємо пацієнтам додому. Можливості в обстеженні та доступі до ліків у нас зараз є, а раніше ми не могли собі цього дозволити", — каже Маріанна Деркач.
Пройти скринінг на виявлення імунодефіциту можна за направленням сімейного лікаря або вузького спеціаліста.
Читайте також
- На Івано-Франківщині у 2023 на 40% зросла кількість хворих на туберкульоз
- Що відомо про захворювання на глаукому на Івано-Франківщині
- В Івано-Франківську відкрили перший на Прикарпатті Центр муковісцидозу
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!