Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця

Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця

Ексклюзивно
Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця
. Скрін з відео: Ruslan Kotsaba

Обвинувачений у державній зраді іванофранківець Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця. Про це 22 лютого 2023 року повідомила його адвокатка Світлана Новицька під час судового засідання у Коломийському міськрайонному суді, повідомляє кореспондентка Суспільного з місяці події.

Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба на судове засідання не з'явився. Прокурор Олексій Безрукий наполягав на тому, щоб оголосити Руслана Коцабу в розшук.

"Те, що Коцаба пише, що він робить заяви, що він — у США, можливо, чи у Росії, ми не можемо знати. В нас кримінально-процесуальним кодексом передбачений перелік органів, які забезпечують відеозв’язок. Ми погодили одним із районних судів Києва. Проте Коцаба на судові засідання не з'являється. Тому вважаю, що необхідно розв'язувати питання щодо розшуку обвинуваченого", — каже Олексій Безрукий.

Адвокатка підсудного Світлана Новицька каже, що Руслан Коцаба перебуває у США під захистом департаменту безпеки як політичний біженець.

"Мій клієнт визнаний політичним біженцем. Я зверталася до Управління Верховного комісара ООН з прав людини, оскільки моєму клієнту погрожували фізичною розправою. За допомогою цієї організації мій клієнт покинув межі України. Він отримав статус біженця, паспорт і документи. Тепер департамент безпеки США опікується його безпекою", — розповідає адвокатка.

Світлана Новицька каже, що поспілкуватися із судом в режимі відеоконференції Руслан Коцаба міг тільки у консульстві України в Нью-Йорку. Однак воно не отримало на це дозвіл від Міністерства закордонних справ України. Такий дозвіл, за словами адвокатки, відомство надає після звернення голови суду.

Раніше засідання у справі Руслана Коцаби 16 січня 2023 року не відбулося через неявку усіх сторін. Тоді обвинувачений у державній зраді на власному YouTube-каналі розповів, чому не відвідав судове засідання.

"Стосовно судового засідання, моя адвокатка написала клопотання через те, що участь в електронному судочинстві можлива тільки з української державної будівлі. А це у Нью-Йорку — консульство України. Вчора, тобто в понеділок, в Америці вихідний день, день Мартіна Лютера Кінга (ред. — 15 січня). У консульстві був вихідний, і я не зміг зареєструватися туди на прийом", — каже Руслан Коцаба.

Наразі колегія суддів на чолі з Олександром Калинюком перенесла засідання на 9 березня 2023 року.

Що відомо

У січні 2015 року Руслан Коцаба розмістив у Інтернеті відеозвернення до Президента України, у якому закликав українців бойкотувати мобілізацію. Окрім того, він брав участь у низці передач пропагандистського характеру на російських телеканалах.

Коцабу затримали у лютому 2015 року. Його звинуватили у державній зраді та перешкоджанні діяльності Збройних сил України.

У травні 2016 року Івано-Франківський міський суд виніс обвинувальний вирок Руслану Коцабі. Колегія суддів призначила журналісту покарання у вигляді три з половиною роки позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України.

Після оскарження вироку Апеляційний суд області повністю виправдав Коцабу та визнав його невинним. Прокуратура оскаржила це рішення у Вищому спеціалізованому суді України, який направив справу Коцаби на повторний розгляд.

У лютому 2018 року Апеляційний суд Івано-Франківської області ухвалив рішення направити справу у Долинський районний суд. Звідти обвинувальний акт повернули прокуратурі через брак доказів. Прокуратура такі дії суду оцінила незаконними й оскаржила повернення обвинувального акту. З квітня 2019 року справа перебуває на розгляді у Коломийському суді.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок