Масові поховання в Ізюмі, зруйновані житлові будинки на Київщині, знищений літак "Мрія" та інші воєнні злочини РФ документують волонтери у межах проєкту "WER Ukraine". Усі відео знімали у 3D форматі, тож глядач може "пройтися" зруйнованими містами та селами й побачити, який вигляд вони мають після перебування російських військових. Для цього розробники створили сайт.
Докладніше про проєкт, яка основна мета ініціативи та як один з віртуальних турів викликав сльози у редактора "The New York Times", кореспондентці Суспільного розповів співорганізатор "WER Ukraine", волонтер Юрій Андрієнко.
Над проєктом "WER Ukraine" працює команда з 18 людей. Вони об’єдналися на початку повномасштабної війни, щоб привернути увагу світу до подій в Україні. Нещодавно автори ініціативи переїхали до Івано-Франківська, де продовжують свою роботу.
З останніх робіт команди — зруйнований житловий будинок у Дніпрі. 14 січня 2023 року армія РФ вдарила ракетами по місту. Юрій Андрієнко каже: знімальна група одразу ж виїхала на місце події. Там вони знімали все в реальному часі. Саме такі відео — прямий доказ воєнних злочинів РФ проти України, говорить волонтер. Потім їх можна використовувати у міжнародних судах, адже такий формат зйомок не можна підробити чи перемонтувати.
"Мета — поєднання нових технологій для того, щоб більше людей дізналися про війну в Україні, та для підтримки України на інформаційному фронті. Краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Нині, навіть використовуючи якесь суперобладнання, неможливо підробити VR-матеріали", — говорить Юрій Андрієнко.
Також команда оцифровує зруйновані російськими солдатами культурні та історичні пам’ятки України. Волонтери зняли, який вигляд має музей Марії Примаченко в Іванкові після того, як у нього влучили чотири ворожі ракети.
"Ми можемо надавати ці матеріали Міністерству культурної та інформаційної політики, щоб вони потім подавали на репарацію або в міжнародні фонди, на зразок ЮНЕСКО. Ми також знімаємо культурні об’єкти, які ще не зруйновані й розташовані біля прифронтової зони. Потім за нашими матеріалами можна буде їх відновити", — пояснює Юрій Андрієнко.
Всі витрати на поїздки команда оплачує сама. Також волонтери закупили необхідну техніку для зйомок. Свої роботи вони презентують не лише в Україні — у віртуальних турах уже побували американські журналісти.
"Ми показували тур послам, команді редакторів "The New York Times". Вони були вражені від картинки. Коли ти занурюєшся туди, коли бачиш це, ніби у себе вдома. Редактор навіть трішки плакав. От саме такої реакції ми очікуємо — співчуття. Співчуття — це дія, допомога Україні", — розповідає Юрій Андрієнко.
Всі віртуальні тури навколо зруйнованих міст, архітектурних пам’яток можна переглянути на сайті волонтерів. За словами Юрія Андрієнка, в Україні — це перший відеопроєкт про воєнні злочини РФ проти України у 3D форматі.
"Ми хочемо показати всьому світу, які хоробрі ті хлопці, що нас захищають. І записати цю історію для наших дітей, щоб потім, коли їх переглядатимуть, вони пережили той дух, який переживали ми", — каже Юрій Андрієнко.
У планах команди — зібрати всі матеріали в один фільм. Зі слів Юрія Андрієнка, його потім можна буде переглянути в окулярах віртуальної реальності та стати свідком злочинів РФ.
Читайте також
- Вбивства, грабежі, порушення звичаїв війни. Як науковці Прикарпатського університету документують злочини армії РФ
- Зібрали 290 свідчень очевидців. В Івано-Франківську відкрили Центр документування воєнних злочинів
- "Вони мітять свою територію ідеологічними символами". Мирослав Маринович про значення культури для росіян і українців
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!