У помешканні в Коломиї, де 1 грудня загинули четверо людей, показники чадного газу перевищували норму в 70 разів. Про деталі трагедії розповів начальник Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Сергій Безпалько на брифінгу в обласній військовій адміністрації.
"Людина приїхала з-за кордону, запросила своїх друзів, і вони відзначали приїзд. Люди просто заснули й не прокинулися. Зараз триває досудове розслідування", — розповів Сергій Безпалько.
З його слів, упродовж 2022 року через необережне поводження з обігрівальними приладами сталася низка трагічних подій. Станом на 2 грудня загинули одна малолітня дитина і восьмеро дорослих.
Що відомо
1 грудня в Коломиї, що на Івано-Франківщині, троє хлопців та дівчина загинули від отруєння чадним газом. За фактом смерті людей слідчі розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 з позначкою "нещасний випадок" Кримінального кодексу України.
У Держслужбі з надзвичайних ситуацій пояснюють, що таке чадний газ та як уникнути отруєння.
Що таке чадний газ і чи можна його відчути?
Чадний газ може існувати, якщо у приміщенні бракує кисню. Він може накопичуватися лише тоді, коли у помешканні зачинені вікна і двері, погано працює вентиляція або закриті димарі.
Чадний газ неможливо відчути, він є безбарвним і не має запаху. Цей газ небезпечний тим, що проникає в клітини крові та не дозволяє організму збагачуватися киснем. Через це в людини починається кисневе голодування.
Які симптоми отруєння чадним газом?
Симптоми отруєння чадним газом часто можна сплутати зі звичайним харчовим отруєнням чи грипом. Відмінність полягає у тому, що чадний газ не викликає температури.
Найпоширеніший симптом — головний біль. Людина, організм якої починає страждати від чадного газу, відчуває втому, запаморочення, сонливість, блювоту, важке дихання, пришвидшене серцебиття та кашель.
При тяжких отруєннях чадним газом виникає сплутаність свідомості та м’язова слабкість, дихання стає поверхневим, пульс частішим. У людини розширюються зіниці, починається сонливість. Обличчя стає блідим. Через пригнічення серцевої діяльності, дихання людина може втратити свідомість, а також може зупинитися дихання. Потім настає смерть. Втрачати свідомість людина починає не одразу, однак через брак сил, навіть відчуваючи небезпеку, постраждалий часто не може врятуватися.
"Якщо ви відчули перелічені симптоми, перш за все — вимкніть усі газові прилади, відчиніть вікна, щоб впустити в приміщення свіже повітря. Якщо ваше самопочуття погіршується, негайно викликайте швидку медичну допомогу, адже кожна секунда може врятувати ваше життя", — радять надзвичайники.
Як уникнути отруєння чадним газом?
- Під час користування газовими приладами тримайте відчиненою кватирку чи встановлюйте вікно на провітрювання;
- не використовуйте опалювальні прилади при відсутності тяги в димарі;
- під час установки газової колонки, котла передбачте окремий димар для відведення продуктів згорання;
- якщо ви використовуєте тверде паливо, не зачиняйте витяжку до моменту повного згорання палива;
- не користуйтеся газовими приладами при сильних поривах вітру, адже може утворитися зворотна тяга. Стежте за кольором полум’я на пальниках: він має бути синім або фіолетовим. Жовте полум’я — це ознака неповного згорання газу, тож необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник;
- не користуйтеся газовими приладами не за призначенням! Наприклад, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення;
- експлуатуйте тільки справні газові прилади.
Читайте також
- Двоє дорослих та дитина загинули від чадного газу на Прикарпатті 29 листопада — Нацполіція
- На Прикарпатті, ймовірно, через отруєння вихлопними газами від електрогенератора загинув чоловік
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!