В Івано-Франківську, в мистецькому просторі "Ваґабундо", презентували книгу письменниці та журналістки Любові Загоровської "#Моя УПА". На сторінках твору — 39 історій повстанців і тих, хто допомагав їм у боротьбі за Україну.
Докладніше про історію створення книги читайте у матеріалі Суспільного.
Любов Загоровська розповідає, що спершу історії мали вигляд невеликих дописів у Facebook. Звідси, як пояснює авторка, і хештег у назві книги.
"Я просто подорожувала, їздила до учасників визвольних змагань, знайомилася з ними і публікувала невеличкі коментарі з подорожей і фотографії. Десь приблизно після 20 поїздки я зрозуміла, що, можливо, варто це все оформляти в книгу", — ділиться авторка.
Написання книги зайняло у письменниці п’ять років: чотири пішли на збір матеріалу, рік — на упорядкування.
"Наїждженого" матеріалу було дуже багато — занадто, я б сказала. І я усвідомлювала, що для опрацювання мені треба буде, напевно, років 15-20. Але почалася пандемія COVID-19. Був жорсткий карантин, і я вирішила почати працювати над книгою, оскільки все одно сиділа вдома", — розповідає Любов Загоровська.
Книжка складається з 39 історій, записаних від першої особи. В них авторка описує перші роки життя своїх героїв: як вони росли, формувалися, яким було їхнє дитинство, навчання, освіта. Далі — розповіді про діяльність героїв в УПА: арешти, катування, табори і повернення в Україну.
Любов Загоровська каже, що перша історія у книзі — про Героя України, сотенного УПА Мирослава Симчича.
"Коли я з ним познайомилася, була настільки в захваті, що навіть не могла уявити, в який величезний проєкт це може обернутися", — пригадує письменниця.
Історик Володимир В’ятрович написав передмову до книги. За його словами, унікальність видання в тому, що ці історії можна не тільки прочитати, але й почути. На сторінках розміщені QR-коди з посиланнями на голосові записи розповідей.
"Таких книг про УПА, напевно, не було. Тому що в цій книзі є не стільки Люба (Любов Загоровська — ред.), як ті люди, які говорять через книгу. Унікальністю твору і авторки є те, що вона стала голосом тих, хто до того не говорив. Адже більшістю героїв книги є люди, яких оминали історики, журналісти", — сказав Володимир В'ятрович.
Відвідувачка презентації Олександра Копаєва з Тернопільщини каже, що вже прочитала книгу. Жінка товаришує з авторкою приблизно 10 років. Олександра поділилася, що теж допомагала зі збором матеріалу.
"Ми шукали на Тернопільщині людей, які могли б поділитися історіями про УПА. Тоді я відчула дух перемоги, який дає мені зараз силу прожити цю війну", — розповідає Олександра Копаєва.
Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук каже, що викладений у книзі матеріал надає більш емоційну оцінку повстанському рухові. За словами історика, ці розповіді можуть бути корисними в культурній, освітній та дослідницькій сферах.
"Це – гарна річ насамперед для кінематографу. Адже будь-яка життєва історія – це, по суті, певний фільм. Водночас книга буде корисною і для шкільних програм як матеріал для сценок чи вечорів пам’яті до свят Покрови, УПА", — сказав Ярослав Коретчук.
Під час презентації книги Любов Загоровська поділилася власними висновками, які зробила для себе під час роботи над рукописом.
"Я зрозуміла одну дуже страшну річ: я записувала історії людей, які 80 років тому боролися за Україну, і зараз взагалі нічого не змінилося. Я зрозуміла, що історія — це така річ, яка рухається по колу. І якщо ми не навчимося вивчати уроки історії і робити висновки, історія знову повториться", — сказала акторка книги.
Читайте також
- В Івано-Франківську відкрили виставку графіки київського художника Олексія Ревіки
- Франківські волонтери організовують благодійний аукціон графіки Нікіти Тітова
- 48 благодійних заходів за пів року. Мала філармонія у Коломиї передала 100 тис. грн для ЗСУ
- На Прикарпатті показали досі невідомі фото з розкопок у Крилосі та фрагмент фільму про князівський саркофаг 1930-х років
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!