В Івано-Франківську переселенці з Херсонщини відкрили крамницю із замороженими домашніми стравами, які виготовляють власноруч. Як Людмила Масальова з родиною евакуйовувалася з Голої Пристані в нове місто й не побоялася почати бізнес з "нуля", читайте у матеріалі Суспільного.
"Я особисто не вірила в те, що почалася війна. Думала, що це — щось неймовірне, що цього не може бути. Та коли почалися вибухи та заїхали танки з машинами, ми розплющили очі", — пригадує Людмила Масальова.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну жінка готувала смаколики на замовлення, аби відволіктися від новин. Однак невдовзі дочці Ользі довелося вмовити Людмилу виїхати з Голої Пристані.
"Я кажу: "Не хочу нікуди їхати! Буду тут змагатися до кінця". А вона: "Ні, я тебе не залишу. Їдемо всі". Переїхали в Херсон. Знайшли дорогу, якою хотіли виїхати. Там обстрілювали всі машини. Знайшли інший шлях — бездоріжжя і блокпости. Тяжко було їхати", — пригадує жінка.
На початку квітня 2022 року родина приїхала в Івано-Франківськ. Тут вони оселилися на дачі у батьків чоловіка онуки Людмили — Катерини. Саме вона запропонувала жінці взятися за приготування домашніх страв на замовлення.
"Побувши у Франківську, ми зрозуміли, що люди дуже люблять вареники, пельмені та млинці. Ми куштували різне, але я завжди казала, що бабуся готує краще. Тоді ми почали готувати вдома і пригощати своїх друзів. Знайомили їх з бабусиною кухнею", — каже онучка Людмили Катерина Войтович.
Друзі Катерини запропонували родині приміщення в одному з житлових комплексів міста, щоб Масальові могли відкрити крамницю із замороженими домашніми стравами.
"Бабуся погодилася одразу. Вона у нас моторчик — ніколи не сидить на місці. Як тільки виникла ідея з магазином, то бабуся працювала на кухні з 8:00 до опівночі", — розповідає Катерина Войтович.
У Голій Пристані Людмила Масальова 52 роки працювала кухаркою в одному з тамтешніх санаторіїв. У липні родина все ж вирішила відкрити в Івано-Франківську крамницю з домашніми напівфабрикатами.
Донька Людмили Ольга Попова каже, що на початку було тяжко відкривати бізнес. Жінки не знали, як правильно все зробити та де шукати продукти.
"Я все життя працювала головним бухгалтером, тому щось порахувати мені нескладно. Але — це кухня, продукти. Хоча Івано-Франківщина вразила тим, що на кожному кроці нам зустрічаються люди, які просто допомагають", — пояснює Ольга.
За її словами, спершу у крамниці продавали морозиво від одного з виробників. Далі поставили нові холодильники, з яких продавали лише власну продукцію. Усі страви Людмила Масальова готує власноруч на домашній кухні.
Декілька місяців тому в жінки з'явилася помічниця — переселенка з Лимана Донецької області Наталія. Вона натрапила на оголошення в Інтернеті.
"За професією я — продавець. Вдома для себе готувала. У мене — двоє хлопчиків і вони люблять випічку, пельмені, вареники. Побачила допис про пошук помічниці, прийшла і спробувала. Бабуся сказала, що виходить", — каже помічниця шеф-кухарки.
Людмила Масальова розповідає, що планів на те, що будуть робити після війни, немає. Єдине, за що жінка хвилюється — це будинок у Голій Пристані.
"Якби там нічого не було, то й душа не боліла б. Можна було б тут залишатися. Там все життя прожили, вкладали в будинок, а тепер його так облишили. Будемо щось думати, коли вже настане наша перемога", — говорить Людмила Масальова.
Читайте також
- У Франківську під час благодійного аукціону на виставці "Херсонщина — це Україна" вторгували 12 700 грн
- Неврологиня з Херсона безкоштовно лікує переселенців в Івано-Франківську
- "Я – Херсон". В Івано-Франківську відкрили центр для переселенців із Херсонщини
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!