У дворі на вулиці Січових Стрільців в Івано-Франківську мешканці за власні гроші відновлюють старовинну дерев’яну бруківку. Нею був вимощений в’їзд у двір під аркою будинку. Майстри вже зняли старе покриття та залили нову бетонну стяжку. Про це Суспільному розповіла голова ОСББ Людмила Яворська.
З її слів, старовинна бруківка руйнувалася. Тому цього року мешканці розпочали її лагодити.
"Ми — єдині в місті, у кого є така дерев'яна бруківка. У Франківську її ніхто не ставив, зазвичай — у Львові, Чернівцях. А ми побачили, що вона є, і зараз намагаємося, як елемент декору, викласти бруківку та зберегти", — каже Людмила Яворська.
Голова ОСББ розповідає, бруківка виготовлена з дуба. Мешканці хотіли викласти нею всю доріжку під аркою. Однак автентичної збереглося занадто мало, а зробити нову – дорого. Тож, каже Людмила Яворська, вирішили встелити лише середню частину заїзду, а з боків покласти гранітну.
Гроші на ремонт у дворі дали мешканці та власники офісних приміщень, розташованих у будинку. Людмила Яворська розповідає, на роботи вже витратили близько 40 тис. грн.
Наталія Шуминець живе у будинку на вулиці Січових Стрільців понад 25 років. Жінка каже, дерев’яна бруківка, викладена тут понад сотню років тому, нищилася від автівок, які часто заїжджали у двір.
"Бруківці, як і будинку, вже понад 110 років. Дуже було боляче дивитися, як вона руйнується. Що далі, то більше автомобілів у людей і постійно вони тут їздять і нищать бруківку. Також в нашому будинку відкрився магазин, завозять товар сюди. Після дощу постійно вода там. А така бруківка — єдина в місті. Треба було її зберегти", — каже Наталія Шуминець.
Головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини міської ради Володимир Ідак каже, його відділ давав поради, як відновлювати таку бруківку.
Ідак розповідає, разом з мешканцями намагався правильно підібрати спосіб збереження такої автентики у середмісті Івано-Франківська. Тому вирішили, що бруківку потрібно все-таки викласти там, де вона була.
Дерев’яну бруківку кластимуть спеціально посередині проїзду, аби її не руйнували автівки, які заїжджатимуть у двір.
"Ми хочемо її викласти, розущільнимо піском, звичайно. Її можна ще буде демонтувати. В пісок зрештою додамо трохи якогось в’язкого матеріалу, пластифікатору і на цьому все", — каже Володимир Ідак.
З його слів, роботи у дворі розпочали декілька днів тому. Вже демонтували все старе покриття, вирівняли основу та залили нову бетонну стяжку.
Архітектор-реставратор Ігор Панчишин розповідає, що дерев’яною бруківкою в місті були викладені декілька проїздів чи під’їздів у дворах. Їй приблизно — 110-120 років. Ігор Панчишин каже, найголовніше зараз – зберегти ці елементи архітектури, аби нащадки могли побачити їх такими, які вони дійшли до наших часів.
"Все робиться достатньо правильно. Люди, очевидно, отримали якусь консультацію від департаменту архітектури. Мабуть, у них був якийсь контакт. Загалом тепер просто хай би люди закінчили це вчасно, поки сезон, і подивимося на результат", — каже Панчишин.
Читайте також
- У заповіднику "Давній Галич" на Івано-Франківщині руйнується 130-річна гуцульська ґражда
- "Ніхто Джоконді вуха не домальовує". Реставратор Валерій Твердохліб про проблеми збереження пам'яток
- На Прикарпатті руйнується храм XVIII століття, одним з творців якого був Пінзель
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!