Працівники Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб виявили у Калуському районі збудника кліщового енцефаліту. Востаннє це захворювання фіксували у 2004 році — також на Калущині, інформують на Facebook-сторінці установи.
Про те, які основні симптоми захворювання, до яких ускладнень воно може призвести, як вберегтися від укусу кліща і до кого звертатися за допомогою, читайте у матеріалі Суспільного.
Що таке кліщовий енцефаліт і наскільки він небезпечний
Кліщовий енцефаліт — це гостре вірусне захворювання. Воно належить до особливо небезпечних інфекцій та вражає центральну нервову систему. В обласному центрі контролю та профілактики хвороб повідомляють, що епідемічний сезон в енцефалітних кліщів розпочинається у березні-квітні й триває до п'яти місяців. Заразитися вірусом людина може під час випадкового розчавлювання кліща, який є збудником цієї інфекції, розчухуванні укусу чи втиранні у шкіру.
Директорка Центру первинної медичної й консультативно-діагностичної допомоги Ольга Савчук каже, що дуже часто зараження призводить до летальних випадків та інвалідності.
"Після перенесеного енцефаліту людина може втратити як рухливі функції, так і когнітивні. Тобто людина до своєї особи може не повернутися. Це є непрогнозовані захворювання, вони можуть закінчитися або летально, що здебільшого і стається, або інвалідністю. І дуже рідко буває таке, що після енцефалітів людина повністю відновлюється", — говорить фахівчиня.
Як розпізнати захворювання і куди звертатися за допомогою
Ольга Савчук розповідає, що передбачити перебіг хвороби дуже складно, тому за перших симптомів людям необхідно звертатися до лікарів.
"Чітко сказати, що є певний набір симптомів при енцефаліті, неможливо. Може випадати мова, зір, підвищитися температура тіла, можуть випадати рефлекси (парезиОслаблення довільних рухів, неповний параліч якого-небудь м'язу, групи м'язів, паралічі, параплегіїПараліч обох ніг). Тоді потрібна обов’язкова госпіталізація в неврологічне відділення. Найчастіше така людина лікується в реанімації", — розповідає Ольга Савчук.
Енцефалітні кліщі — "гості" Прикарпаття: звідки вони прийшли
Кліщі, які є збудниками енцефаліту, на території Прикарпаття не водяться — осередків їхнього поширення тут ніколи не фіксували. Про це розповів кандидат біологічних наук Андрій Заморока. За його словами, єдиним місцем, де в Україні у другій половині XX ст. виявляли осередки цих кліщів, був Крим.
"Кліщовий енцефаліт поширений в Азії, Малій Азії, в Туреччині є осередки, ближче до Казахстану, Узбекистану. Це — "сухіші" регіони з більш середземноморським або субтропічним кліматом. А в нас цього ніколи не було. По одному випадку дуже складно сказати, що відбувається. Тому, що ми не знаємо, звідки взагалі людина приїхала з цією хворобою", — пояснює Андрій Заморока.
За його словами, поширеними на Прикарпатті є кліщі, укуси яких можуть спричинити хворобу Лайма. Це — небезпечне захворювання, яке супроводжується ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Втім, на відміну від енцефаліту, хвороба не така летальна.
Як вберегтися від укусів кліщів
Щоб вберегтися від укусів кліщів, після прогулянок в лісах і парках необхідно ретельно випрати одяг, прийняти душ, оглянути своє тіло і волосся. А під час вигулу домашніх улюбленців — користуватися репелентамиХімічні речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів для тварин. Якщо ж контакту з кліщем уникнути не вдалося, необхідно одразу звернутися до лікаря, каже директорка Центру первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги Ольга Савчук.
"Звертайтеся насамперед до травматолога або хірурга. Вони правильно видаляють кліща. Після цього обов’язково необхідно пройти лікування спеціальним антибіотиком, щоб провести профілактику хвороби Лайма і енцефаліту. Лікар це призначає, лікар це знає", — розповідає медикиня.
Ольга Савчук каже, якщо отримати своєчасну медичну допомогу людина не може, перебуваючи, до прикладу, в горах, видалити кліща можна власноруч. Після цього треба обробити місце укусу антисептиком. А згодом — відвідати лікаря.
Читайте також
- Отруйні павуки на Прикарпатті: що робити при укусах
- У сільській школі на Прикарпатті рятувальники зловили трьох гадюк
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!