В Івано-Франківську громадська організація "Д.О.М.48.24" запустила інформаційний проєкт "Краш кава", який розповідає про "токсичні" стосунки. На паперових стаканчиках розмістили шість характеристик кривдника. Також є QR-код, за посиланням якого докладніше пояснюють, як розпізнати таких людей.
Про це кореспондентці Суспільного розповіла голова правління громадської організації "Д.О.М.48.24" Наталія Вишневецька.
"Краш кава" – це коли ти п’єш каву, а тебе запитують: "А хто це тобі пише?". Ну хто з нас не чув у житті такого повідомлення? А хто це тобі "лайкає" фотки? А хто це тобі телефонував? Починається все з нібито лагідних натяків, але насправді це — вже вторгнення у твій особистий простір", — каже Наталія Вишневецька.
З її слів, ідея створити інформаційний проєкт виникла після відкриття кризової кімнати для жінок в Івано-Франківську. За вісім місяців, відколи вона працює, туди звернулися 28 родин — приблизно 40 людей. Адже жінки зазвичай приходять з дітьми.
"Жінки непропорційно більше потерпають від насильства через певні особливості виховання, стереотипи. Тому наша цільова аудиторія — це молоді дівчата, коли проблему можна побачити ще у зародку," — каже голова правління ГО "Д.О.М.48.24".
Під час роботи над "Краш кавою" творці консультувалися з молоддю, маркетологами, психологами.
Слово "краш" запозичили із сучасного молодіжного сленгу, що означає людину, в яку таємно закоханий. Проте є друге значення слова, з англійської дієслово "to crush" перекладають як розчавити, розтрощити.
"Стаканчики нам були потрібні, щоб привернути увагу до проблеми. Далі тут є QR-код, за яким можна зайти на нашу Instagram-сторінку. Там дуже коротко сформулювали, за ознаками розписали, які прояви ревнощів є прийнятними, а які прояви ревнощів – треба з цим щось зробити, — розповідає Наталія Вишневецька. — Наприклад, хто тобі "лайкає" фотки? Ця фраза може бути нешкідливою, чисто інтересом, а може бути невиправданими ревнощами".
Аб'юзеромпартнер-домінант у стосунках, що чинить фізичне або психічне насильство над іншою людиною, або змушує її до інтимних дій., каже Наталія Вишневецька, може бути будь-хто: батьки, діти, чоловік чи дружина, керівники, колеги. Тому соціальний проєкт мотивує до розмови про "токсичні" стосунки та як їх виявити.
"У нас був такий випадок, зайшла наша знайома, а ми тестували дизайн, і всіх питали: подобається чи не подобається? І вона взяла стаканчик, каже: "О, впізнаю себе". Я кажу: "Що, чоловік так каже?". "Ні, я чоловікові так кажу", — пригадує Наталія Вишневецька.
На час запису інтерв'ю ініціативу з "Краш кавою" підтримали 13 партнерів. Це — різноманітні кав’ярні, салони краси, навчальні заклади, в яких відтепер пропонують приготувати напій з роздумами, хто твій "краш"? Приєднався до них і молодіжний центр "Paragraph", каже голова правління центру Марія Матешко.
"В нас була подія, де якраз обговорювали такі випадки. І я була вражена, скільки дівчат сюди прийшли, і вони були доволі молоді. Буквально кожна розказала, що в когось був якийсь випадок. Тому ми пропонуємо каву в цих стаканчиках нашим гостям", — розповідає Марія Матешко.
З її слів, написи на стаканчиках ненав'язливо розповідають про "токсичні" стосунки та допомагають зрозуміти, як з них вийти.
Також під час інформаційної кампанії на Instagram-сторінці ГО "Д.О.М.48.24" розповідають про досвід дівчат та жінок, які опинилися в "токсичних" стосунках. До 17 грудня там триває розіграш 20 подарунків. Серед них — п'ять фотосесій, п'ять шовкових хустин та 10 грошових сертифікатів, які можна використати на консультації психологів.
Читайте також
- "Люди перестали мовчати". На Франківщині збільшилася кількість повідомлень про домашнє насильство
- На Франківщині ушестеро збільшилася кількість дітей, постраждалих від насильства. Що про це відомо
- Понад 3,5 тисячі випадків домашнього насильства зафіксували минулоріч на Прикарпатті
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!