Як шукати роботу за кордоном і не стати жертвою шахраїв — поради правозахисниці

Як шукати роботу за кордоном і не стати жертвою шахраїв — поради правозахисниці

Як шукати роботу за кордоном і не стати жертвою шахраїв — поради правозахисниці
. Суспільне Тернопіль

Як знайти роботу за кордоном і не стати жертвою шахраїв — на ці запитання в ефірі Суспільного відповіла заступниця директора Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Іванна Тичковська.

Не звертайтеся до неперевірених посередників

"До нас звернувся чоловік, який шукав роботу за кордоном через посередника. Він підписав з ним договір і оплатив певну суму грошей, — розповідає Іванна Тичковська. — Цим все й закінчилося. Чоловік хотів оскаржити порушення своїх прав у суді. Ми допомогли написати заяву в поліцію про те, що дійсно його обдурили. Поліцейські відкрили кримінальне провадження, а чоловіка визнали потерпілим через те, що та установа ніде не зареєстрована і договір був неофіційним".

Як дізнатися, що посередник працює офіційно

Перевірити посередника можна через сайти. Тільки після цього можна починати співпрацю з цими організаціями. За словами Іванни Тичковської, перевірити інформацію про посередника можна двома шляхами:

 • через YouControl — це онлайн-сервіс, де можна переглянути інформацію про те, чи установа/підприємство/організація дійсно офіційно зареєстрована в Україні і чи є у них ліцензія на таку діяльність;
 • безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому також є інформація, чи вони зареєстровані згідно з чинним законодавством України і чи працюють офіційно.

Якщо посередник працює за кордоном, то зазвичай іноземні компанії також мають офіційні сайти, де можна знайти необхідну інформацію.

Що робити людині, яка шукає роботу за кордоном?

"Насамперед треба визначитися, чи шукати роботу самостійно, чи звертатися до посередника. Якщо людина вирішить робити це самостійно, то з допомогою знайомих або в інтернеті вона має знайти закордонну компанію, зібрати необхідний пакет документів. Потім за допомогою компанії-роботодавця потрібно оформити робочу візу, а також підшукати житло та вирішити всі організаційні питання. Перед тим, як їхати за кордон, варто ознайомитися з умовами перебування у цій країні", — розповідає Іванна Тичковська.

Також правозахисниця радить шукати роботу через агентства з працевлаштування. Завдяки таким установам пошук буде простішим, а людина збереже свій час. За словами Іванни Тичковської, такі агентства беруть на себе організаційну роботу і оформлення документів.

Алгоритм дій пошуку роботи через посередника

Іванна Тичковська каже, що перед тим, як укласти договір з посередником, потрібно:

 • перевірити посередника через українські або закордонні сайти;
 • прочитати відгуки про посередника і роботодавця;
 • після того, коли людина звертається до посередника, він повинен запропонувати проєкт договору, в якому чітко прописані умови працевлаштування за кордоном, і перелік всіх необхідних документів, а також оплату за ці послуги;
 • треба проаналізувати примірник договору. Якщо людина не знає, чи дійсно це є правомірний договір, то можна звернутися до місцевих центрів з надання правової допомоги, які є в усіх областях України;
 • не можна оплачувати жодні послуги, поки сторони не уклали договір. Якщо людина оплатить послуги, не підписавши договір, а організація виявиться недобросовісною, то ці гроші їй не повернуть.

Яким є основний пакет документів?

Кожна країна визначає свій перелік документів, але основний пакет — однаковий у всіх. До нього входять:

 • закордонний паспорт;
 • медичне страхування;
 • запрошення на роботу;
 • робоча віза.

За докладнішим списком потрібно звертатися у консульство відповідної країни.

Про те як ошукують заробітчан журналісти Суспільного розповідають у фільмі-розслідуванні "Продам роботу. Дорого"

Читайте також

 • Спецслужби РФ спробували завербувати прикарпатця-заробітчанина
 • Як зупинити трудову міграцію українців за кордон. Думка експерта
 • У Польщі офіційно працюють 507 тисяч громадян України. У 2020 році їх кількість зростала попри пандемію COVID-19
 • НБУ відзначив значне зростання кількості українців, що почали шукати роботу за кордоном після пом'якшення карантинних обмежень

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

На початок