Жителі села Богрівка Солотвинської громади, що на Івано-Франківщині, мають намір відновити австро-угорську оборонну лінію, яка збереглася тут з часів Першої світової війни. Реконструкцію розпочнуть з найбільшого ДОТа. Як розповів Суспільному голова громади Манолій Піцуряк, вартість робіт становить 317 тис. грн. Проєкт фінансується з державного та місцевого бюджетів.
Село Богрівка повністю відбудували сто років тому. В роки Першої світової війни населеного пункту тут не було, розповідає кореспондентці Суспільного співавторка проєкту Ксенія Данилюк, яка вивчала історію села, розпитуючи старожилів.

Людей із Богрівки у 1916 році виселили у сусіднє село Рівня, яке розташоване за горою. Хати, які були у селі, — розібрали. Протягом наступних двох років тут пролягав фронт Першої світової війни.

З тих часів у Богрівці залишилися бетонні ДОТиДовгочасна вогнева точка, також зустрічається довготривала оборонна точка, скорочено: ДОТ — залізобетонна фортифікаційна споруда для прикриття артилерійської зброї та для довготривалої оборони., які розкидані по селу і видніються поміж хат, розповідає Ксенія Данилюк.
"На той час у селі залишилися тільки вісім хат, які слугували аптекою, госпіталем та кухнею австрійським воїнам", — розповідає Ксенія Данилюк.

Два роки австро-угорська армія тримала тут оборону. За цей час бійці збудували бетонно-металеву оборонну лінію. У селі збереглося дев’ять ДОТів. Ще два розташовані на території сусіднього села Кривець.
Солотвинська громада планує зберегти ці фортифікаційні споруди. За проєктом реконструкція повинна розпочатися з найбільшого триповерхового ДОТа, який називається "паламент" — за написом на споруді.

Розташований він на висоті 700 м над рівнем моря. Зараз до нього веде тільки лісова стежка.
"Хочемо зробити низку таких заходів, які б унеможливили подальше руйнування цього ДОТа, і якомога більше зробити для того, щоб зберегти його автентичний вигляд. Великий масив роботи буде пов'язаний з відновленням окопів. Ми плануємо відновити два зигзагоподібні ареали. Такі окопи рятували бійців від прямого влучення осколків під час обстрілів", — розповідає директор комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків.
Окрім того, проєкт передбачає відновлення перекриття між другим та третім поверхом у ДОТі "паламент". Також автори проєкту планують відтворити тут військову локацію з муляжів зброї та манекенів солдатів.

"Якраз із другого поверху стріляли вояки лежачи. І ще є третій поверх, де розташовані вже менші амбразури-бійниці, з яких було видно Маняву, Солотвин, Кричку, Яблуньку. Тобто видимість з цього ДОТа була на шість сіл", — розповідає Ксенія Данилюк.
Вартість проєкту з відновлення триповерхового ДОТа складає 317 тис. грн. З них 250 тис. грн надає держава, решта — Солотвинська громада. Завершити всі роботи, за словами голови громади Манолія Піцуряка, селищна рада планує до кінця цього року.
"Ідея виникла ще в минулі роки. Громада в нас невелика. Наш бюджет — 192 млн грн, з них 160 млн займає освіта. Але всі проєкти будемо співфінансувати", — каже Манолій Піцуряк.
У селі Богрівка є й інші пам’ятки часів Першої світової війни. Це — дзвіниця, яку збудували із залишків недогорілої церкви, постраждалої від обстрілу. Також — цвинтар Першої світової війни, де перепоховані військові австро-угорської армії.

"У 1927 році польський уряд заплатив громаді та зобов'язав їх зібрати прах останків вояків по селу і перепоховати їх тут, у цих могилах", — каже Ксенія Данилюк.
За її словами, відновлення ДОТу "паламент" – це перший крок до зеленого туризму, який ініціатори проєкту планують розвивати в Богрівці.
Читайте також
- У Косові досліджуватимуть колишню в’язницю НКВС
- На Прикарпатті розкопали ймовірне поховання часів Першої світової війни
- Зберегти пам`ять. Прикарпатець уклав фотодовідник про поховання вояків Першої світової війни
- В Івано-Франківську поблизу міського озера знайшли поховання жертв НКВС
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини