Прісні підземні води на Прикарпатті можуть засолитися через Домбровський кар'єр. Про це повідомив начальник управління екології Андрій Пліхтяк на зустрічі з міжвідомчою комісією Міністерства захисту довкілля та природокористування, яка досліджує проблеми Калуського гірничо-промислового району, пише Суспільне Карпати.
Якщо це станеться, то кар'єр забруднить річку Сівка, яка впадає у Дністер, а той, у свою чергу, прогнозують, рознесе забруднену воду навіть в інші країни.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/54a498aa34c7bca6.jpg)
Домбровський кар'єр був в експлуатації до 2007 року. Це — єдиний кар'єр, який експлуатували відкритим способом і на ньому проводили видобуток калійних солей. Поки у кар'єрі працювали, була збудована дренажна траншея, доти працювали насосні станції, які відкачували поверхневі води. Однак, коли зупинили експлуатацію, кар'єр почав заповнюватися водою.
Зараз рівень розсолів у Домбровському кар'єрі становить 288 метрів. Кар'єр складається з двох частин — південної та північної. На південній залягання розсолів зупиняється на рівні 100 метрів, на північній — прилизно 40 метрів.
За словами начальника управління екології Андрія Пліхтяка, Домбровський кар'єр небезпечний тим, що у ньому відбувається розчинення калійних солей — розсолів.
"За дослідженнями на сьогоднішній день на поверхні є мінералізація 10 міліграмів на літр, але на дні вона є набагато більша — до 400 міліграмів на літр. Через їхнє потрапляння у водоносні горизонти існує загроза засолення водоносних прісних підземних вод", — сказав Андрій Пліхтяк.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/9e949f84212a2f65.jpg)
Ще однією проблемою Домбровського кар’єру є водні ерозії, які утворилися з північного боку. Там також протікає річка Сівка, яка дренує кар’єр, і він заповнюється водою.
Минулоріч під час паводку стався прорив і у кар'єр зайшла у вода.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/75ea63506c257723.jpg)
Усе через те, розповідає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, що колись кар’єр збудували в руслі Сівки, а саму річку штучно відвели поза межі.
"От за ці 30-40 років річка повертається у своє русло. Відтак, ми бачимо, що в 2020 році, коли були страшні зливи, Сівка все-таки прорвала цей борт. У цьому є загроза, тому що прісна вода Сівки тепер поповнює солоний басейн Домбровського кар’єру, — розповідає Тетяна Тимочко. — Катастрофічно буде швидко збільшуватися рівень, і ця солона вода може потрапити в течію Сівки і далі забруднювати, мати транскордонний вплив".
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/47ec03e78eb83283.jpg)
Домбровський кар’єр перебував у власності АТ "Оріана". Коли підприємство визнали банкрутом, тут було створено товариство з обмеженою відповідальністю "Оріана-ЕКО", розповідає міський голова Калуша Андрій Найда.
"Оріана-ЕКО" повинна була з тими статутними фондами починати розробку виробництва калійних добрив, але вони навіть експериментально установки не зробили. Можливо, десь і зробили, але не в Калуші, — мовить Андрій Найда. — Це зараз їхня власність і будь-хто зайти на той самий Домбровський кар'єр не може, оскільки це треба погоджувати з "Оріана-ЕКО."
Інші об’єкти, які оглянули члени комісії, – це хвостосховища з відходами від калійного виробництва.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/8440ae70540439a2.jpg)
Перше – має площу 54 гектари, яке вміщує чотири мільйони метрів кубічних відходів.
"У 1993 році було рекультивовано, але повністю не завершена верхня частина рекультивації. У результаті цього і в результаті опадів вимиваються розчини солей – так звані мерабіліти, – пояснює Андрій Пліхтяк. – Ці мерабіліти вимиваються, і, відповідно, ми розуміємо, що забрудненя йде від хвостосховища, ґрунтів і поверхневих вод, а ці всі води рухаються річкою Кропивник і річкою Сівка".
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/953fe5b20b77346c.jpg)
Найближче до кар’єру та хвостосховищ розташоване село Кропивник. Відстань до перших будинків – приблизно 500 метрів. Взимку в полях просів ґрунт, тепер на цьому місці утворилася водойма.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/c07597e795c6d72b.jpg)
Житель села Володимир Тимчук каже, що переживає через небезпеку, яку хвостосховище несе для села.
"Хвостосховище може в будь-який момент прорватися, і це просто піде на село і селевий потік. Частина долішного села може бути зметена тим потоком. Там мільйони кубів, скільки точно, я не знаю, того густого розсолу – це є страшне небезпека", – говорить чоловік.
Після огляду об’єктів комісія провела засідання в Прикарпатському національному університеті. У підсумку її члени вирішили запровадити програму, розроблену Івано-Франківським національним університетом нафти і газу. Програма повинна допомогти уникнути надзвичайної ситуації на Домбровському кар’єрі.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/7a06f12fca88cde9.jpg)
"Це комплексний підхід – це і моніторинг води, це і всі дослідження по ґрунтах, всі дослідження по динаміці самого Домбровського кар'єру, хвостосховищ і всіх об’єктів гірничо-промислового району міста Калуш. Ця програма дасть нам можливість отримувати дані в такому, скажімо, постійному сталому форматі", – розповів член комісії Едуард Поліщук.
![На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини На межі екокатастрофи. Домбровський кар'єр може забруднити прісні річки Франківщини](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/25x1.78/45c8fde7df230e33.jpg)
Вартість запровадження програми – чотири з половиною мільйони гривень. Вона розрахована на два роки.
Що відомо
- Депутати облради вирішували, як уникнути екологічної катастрофи на Калущині
- Калуш не отримує достатнього фінансування на вирішення екологічних проблем
- Через 30 років соляні шахти у Калуському районі, можуть перетворитися на озера
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини