Сьогодні, 8 квітня, треті роковини російського обстрілу залізничного вокзалу у Краматорську. В момент ракетного удару на вокзалі в очікуванні евакуаційних потягів перебувало понад чотири тисячі людей. За інформацією очільника Донецької ОВА Павла Кириленка, до трагедії залізницею евакуювалось понад 170 тисяч людей. Приблизно о 10:30 російські війська вдарили по залізничному вокзалу “Точкою У” з касетними елементами. Ракета з написом "За дітей" вбила 61 людину, ще 121 була поранена.
Сьогодні на вокзалі у Краматорську про ту трагедію нагадує памʼятний знак та банер з ідеєю меморіального комплексу. Про цей проєкт та коли його планують встановити — читайте у матеріалі Суспільне Донбас.
Авторкою ідеї меморіального комплексу, присвяченого жертвам російського ракетного удару по залізничному вокзалу Краматорська у квітні 2022 року, стала скульпторка та реставраторка Олена Іванова.
Олена Іванова – молодший науковий співробітник Національного військово-історичного музею, одна за авторів Меморіалу памʼяті жертв Голодоморів в Києві, співзасновниця громадського об’єднання “Труханівська січ”. До війни мала власне архітектурне бюро. З 2014 року пані Олена працює в зоні бойових дій як журналістка. Після деокупації Святогірської громади була архітекторкою з руйнувань — фіксувала та оцінювала можливість відбудови для Святогірської МВА.
За її словами, над розробкою ідеї працювали спільно з представниками Краматорської міської ради.

"Ідея моя. Фактично вони (міська рада Краматорська — ред.) були замовниками. Та ідея, яка в них була, їх не влаштовувала. І я придумала зробити місце памʼяті, враховуючи деталі, які ми знали, події які там були", — розказує Олена.
Ідею Меморіалу втілив скульптор Володимир Микитенко.
"Ідея була така, щоб меморіал не був схожим на кладовище. Щоб це було про подію, щоб головні герої — жертви — ті, хто там загинув, або був поранений. Щоб це була історія про них. І Володя реалізував цю ідею", — говорить Олена.
Меморіал складається з двох частин — валіз, які стоять біля паркану та дитини з іграшкою.
"Валізи символізують те, що люди їхали. А на паркані біля них розлітаються квитки. На кожному квитку — імʼя людини, яка загинула. І ще ці квитки мають світитись, щоб це було світло ввечері. Окремо стоїть дитина, як символ дітей, які загинули. І біля неї лежить отой коник — іграшка хлопчика, який там загинув", — розказує Олена Іванова.

За її словами, голова задача меморіалу — максимально реалістично відобразити трагедію та водночас не заважати роботі самого вокзалу.
"Люди мають приходити і бачити валізки, квитки, які розлетілись, і дитину, яка стоїть. Вона мала поїхати жити, але, на жаль, не змогла".
Крім самого меморіалу, у будівлі вокзалу також має бути розміщене інформаційне табло, на якому буде вся інформація про російський ракетний обстріл та про події, які тоді відбувались.
Як розказує Олена Іванова, ідею меморіалу презентували до перших роковин російського обстрілу та обговорили з представниками міської ради та громадськості. На цих обговореннях вирішили, що встановлювати меморіал варто по закінченню війни.
"Це була і наша пропозиція, що поки не встановлювати та не вкладати в це гроші. Бо орієнтовна вартість цього меморіалу близько 50-60 тисяч доларів. Це бронза, спеціальні сплави, оздоблення, безпекові питання. Але при такій війні, ми вважаємо, некоректним витрачати гроші на це", — розказала архітекторка.
Також вона додала, що ідею та проєкт меморіального комплексу зробили безкоштовно.
"Ми за цю роботу не брали грошей. Ідею ми подарували місту. А виготовлення ми вирішили відкласти на потім, і коли буде можливість меморіал має бути зроблений якісно, і щоб його ніхто не розбомбив", — додала архітекторка.