Перейти до основного змісту
Артефакти з Маріуполя, виставка книг у Дніпрі, очі "азовців" на фото та мультик про війну: культурна добірка тижня

Артефакти з Маріуполя, виставка книг у Дніпрі, очі "азовців" на фото та мультик про війну: культурна добірка тижня

мультик, війна
"Налякана війною весна": діти Донеччини створили мультик про війну і надію. Донецька ОВА

Маріупольська художниця, поетеса та журналістка Валерія "Нава" закарбувала очі тих, хто був у полоні. Діти Донеччини створили мультик "Налякана війною весна", у Дніпрі триває виставка книг до третіх роковин повномасштабного вторгнення, на якій побував кореспондент Суспільне Донбас. Свіжа добірка новин про культуру.

Художня й документальна література: виставка книг про війну у Дніпрі

25 лютого в Дніпрі, у просторі Mariupol Reborn, відкрилася виставка "Написано війною: свідчення, збережені у книгах". Її приурочили до третіх роковин трагедії Маріуполя.

Як розповіла Суспільному директорка маріупольської Центральної міської публічної бібліотеки імені Короленка Вікторія Лісогор, в експозиції представили близько трьох десятків книжок про російсько-українську війну й Маріуполь.

добірка
Виставка "Написано війною: свідчення, збережені у книгах" у Дніпрі. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

добірка
Дніпро, 25 лютого 2025 року. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Це художня й документальна література, а також щоденники, репортажі та спогади очевидців. Частина з них — з дарчими написами авторів, серед яких журналіст з Маріуполя, а зараз боєць Сил оборони Макс Грабовський, дружина українського військовополоненого Ніка Кічурка, письменниця Катерина Пилипчук.

За словами Вікторії Лісогор, книжковий фонд маріупольської бібліотеки знищили окупанти, але тут, у Дніпрі, співробітники почали формувати новий. За майже три роки загалом назбирали понад 2 тисячі книжок, частину з них — показують на виставці.

добірка
Вікторія Лісогор, директорка маріупольської Центральної міської публічної бібліотеки імені Короленка. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

"Коли ми побачили, скільки у нас назбиралося книжок цієї тематики, ми вирішили показати їх. І разом з тим — закликати: якщо у когось ще є такі книги, хтось пише, видає — ми будемо раді все це зібрати, бо це — свідчення сучасників. Чи то художні твори, чи есеї, репортажі, хроніки, щоденники — це все сучасна історія", — сказала Вікторія Лісогор.

На виставці також представлені світлини Маріуполя: довоєнного, розвинутого й затишного міста, і зруйнованого війною.

добірка
Дніпро, 25 лютого 2025 року. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

добірка
Дніпро, 25 лютого 2025 року. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Виставка "Написано війною: свідчення, збережені у книгах" триватиме до 21 березня. Простір Mariupol Reborn — Дніпро, вул. Княгині Ольги, 11. Вхід вільний.

"Місто, що продовжує жити": у Львові зібрали артефакти з Маріуполя

️У львівському центрі "ЯМаріуполь. Львів" презентували артоб’єкт "Місто, що продовжує жити". Переселенці зробили символічне дерево зі спогадами про мирний Маріуполь. Про це повідомили в організації на сторінці у Facebook.

"Наші маріупольці принесли те, що в них залишилось від рідного дома: ключі від квартири у домі, якого вже немає: окупанти зрівняли із землею весь мікрорайон, де мешкала пані Лідія. Пропуск до ПК "Лівобережний", де 17-річна Анастасія багато років займалася танцями у "Зразковому театрі естрадного танцю "Релєве". Проїзний квиток на весь міський транспорт, термін якого закінчився 28 лютого 2022 року", — йдеться у дописі.
добірка
Артоб’єкт "Місто, що продовжує жити". ЯМаріуполь.Львів/Facebook

добірка
Виставка дитячих малюнків "Маріуполь після війни". ЯМаріуполь.Львів/Facebook

Також у центрі вивісили фотографії Маріуполя до 24 лютого 2022 року та дитячі малюнки з мріями хлопчиків та дівчат про рідне місто вже після війни.

"Налякана війною весна": діти з Донеччини створили мультик про війну

Вихованці гуртка "Дитяча анімація" Донецького обласного центру технічної творчості дітей та юнацтва, який нині працює у Тернополі  створили анімаційний фільм "Налякана війною весна". Про це на офіційному сайті повідомила Донецька обласна військова адміністрація.

"Ця стрічка — історія про звичайних людей, яких змінила війна. Вона передає їхні переживання, біль від втрат, радість від довгоочікуваних звісток. Але попри все — весна знову приходить. Вона дарує надію, та найголовніше — віру в те, що попереду будуть весни, сповнені лише радості, без страху та втрат. Бо дитинство має асоціюватися з сонцем і квітами, а не з війною", — йдеться у повідомленні.

Очі тих азовців, хто пережив полон і повернувся у стрій: фотовиставка маріупольки Валерії "Нави"

Маріупольська художниця, поетеса та журналістка Валерія Суботіна на псевдо "Нава" створила проєкт "Очі свободи". На світлинах, що були зроблені в районі активних бойових дій на Торецькому напрямку, вона закарбувала очі азовців, що після полону повернулися в стрій. Про це повідомили у просторі, що створений за ініціативи колишніх військовополонених — захисників Маріуполя "YOUkraine hub" на сторінці у Facebook.

"Кожне фото — окремий Всесвіт, наповнений силою духу та жагою боротьби за власну свободу і волю України, адже на них ви бачите діючих військовослужбовців артилерії бригади "Азов", що пройшли російський полон і повернулися до виконання службових завдань", — йдеться у дописі.
добірка
Валерія "Нава". Фото: Суспільне Донбас

Валерія "Нава" Суботіна — військовослужбовиця 12 бригади "Азов" НГУ. У військо жінка повернулася у листопаді 2024 року, про що повідомила на сторінці в Instagram.

Валерія Суботіна разом із оборонцями Маріуполя була на "Азовсталі", 16 травня 2022 року потрапила у полон, де провела майже рік. 10 квітня 2023 року під час обміну полоненими Валерія повернулась в Україну. На "Азовсталі" жінка одружилася з прикордонником Андрієм Суботіним. Через два дні 7 травня 2022-го чоловік загинув.

"Нава" — авторка книги "Полон". У ній описується її перебування у російському полоні в Оленівці, де загинули багато її побратимів азовців. Друга — це книга про "Азовсталь" та про роботу пресслужби.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок