Перейти до основного змісту
Саджанці на нових ділянках та розведення унікальних сосен. Як на Донеччині відновлюють ліси після боїв і нищівних пожеж

Саджанці на нових ділянках та розведення унікальних сосен. Як на Донеччині відновлюють ліси після боїв і нищівних пожеж

Ексклюзивно

Понад шість тисяч гектарів на території національного парку "Святі гори" згоріли через російські обстріли та пожежі у 2024 році. Це — щонайменше 54 мільярди гривень збитків для довкілля Донецької області. Попри замінування та небезпеку обстрілів, ліси продовжують відновлювати. Зокрема, наприкінці листопада висадили майже дві сотні дерев у селі Новоселівка.

Як відновлюють національний парк на Донеччині та які унікальні рослини планують відроджувати наступного року розповів Суспільне Донбас директор національного парку "Святі гори" Сергій Приймачук.

Садять липу і дуби, планують розводити крейдову сосну: як відновлюють парк

На сторінці парку "Святі гори" розповіли, що близько 80% лісів на території парку пошкоджені від російських обстрілів. Через мінування, знищені ділянки поки що неможливо розчистити та висадити на місці спалених дерев нові. Ліси відновлюють у місцях, де раніше дерев не було.

Зокрема, у листопаді працівники національного парку висадили молоді дерева у селищі Новоселівка в рекреаційному пункті "Озеро Бездонне". Садили липи та дуби, розповів Сергій Приймачук.

"Там, де згоріло, ми не можемо захаращення прибрати, там заміновано. Тому ми висадили ті саджанці, які накопали в себе на території. Це липа, дубки молоді. Десь півтори-дві сотні посадили дерев".
Висаджують дерева та розводять унікальні сосни. Як на Донеччині відновлюють національний парк "Святі гори"
Працівник парку "Святі гори" висаджує дерево у Новоселівці. Національний природний парк "Святі гори"/Facebook

Окрім висадки, працівники зачистили ділянку в Святогірську, де розводитимуть крейдові сосни. Ці унікальні рослини були майже знищені у 2022 році, коли лінія фронту пролягала впритул до Святогірська, розказав директор національного парку.

"Маємо намір ще відновлювати сосну, яка росте на схилах крейдяних гір. Це плануємо на наступний рік. Розчистили вже під це площу. Вона пристосована до того, щоб рости на крейдяних залежах. Сосна крейдова — вона реліктова, ще адаптувалася з часом. Якщо така сосна росте просто на піщанниках, то вона своєрідна. Тільки в "Святих горах" і ще в Німеччині вона росте, і більше нема. У нас вона фактично вся знищена у 2022 році бойовими діями: бомбардувань, ударів ракетної артилерії", — розповів Сергій Приймачук.

Згоріла 6 тисяч гектарів: як обраховують збитки через лісові пожежі у "Святих горах"

Влітку 2024 року на території природного парку кілька разів виникали масштабні лісові пожежі через російські обстріли Донеччини та посушливу погоду, нагадав Сергій Приймачук. Обласна екоінспекція обрахувала попередні збитки, проте точну суму встановлять лише після повного розмінування "Святих гір".

"Донецька обласна інспекція збитки підрахувала. В грошовому еквіваленті це 54 мільярди гривень. Площа знищених лісових насаджень — 6 тисяч гектарів. На одному гектарі десь в середньому 300 кубів лісу. А враховуючи, що це середовище існування ссавців, птахів, комах, то цей цикл порушений. Це оцінка попередня. Повністю оцінити збитки ми не маємо можливості, тому що територія ще замінована, ще снаряди, міни є на території. Тому поки складно підрахувати все, адже потрібні також кошти, щоб все прибрати, розчистити, щоб було безпечно і тваринам, і людям заходити", — розповів директор національного парку.
Висаджують дерева та розводять унікальні сосни. Як на Донеччині відновлюють національний парк "Святі гори"
Наслідки лісової пожежі у НПП "Святі гори", 1 жовтня 2024 рік. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

За словами Сергія Приймачука, сапери щоденно працюють на території "Святих гір": у лісах досі залишаються російські боєприпаси та нерозірвані снаряди.

"Сапери у нас працюють, і ми дуже вдячні за це, але поки не закінчиться війна, це все дуже складно. Всього розміновано 2% території, в цьому році ДСНС нам допомагає. Кожен день вони у нас працюють, кожен день виїжджають і проводять розмінування".
Висаджують дерева та розводять унікальні сосни. Як на Донеччині відновлюють національний парк "Святі гори"
Сапери розміновують територію, Святогірськ, Донецька область, жовтень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас
"Ті території, які далі, глибше, ближче до Харківської області, до Долини, Богородичного, там ще розмінування не проводилось. Тільки обслідування. Там ще багато є боєприпасів, які залишили загарбники, коли відступали. Їх можна було би забрати, як трофеї, але підступи до них заміновані", — розповів Сергій Приймачук.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок