У 18 років відмовили, проте наступного року змогла підписати контракт. 23-річна Вікторія Бірюк — військовослужбовиця 30-ї окремої механізованої бригади, заступниця командира роти з озброєння. Народилася й виросла на Чернігівщині, воює на Бахмутському напрямку. Батько Вікторії також був бійцем, оборонцем Чернігова, він загинув під час російського артобстрілу.
Про службу в армії, про те, як підтримує техніку в бойовій готовності, та чи впливають на службу побутові умови у війську — Вікторія розповіла Суспільне Донбас.
Навчання у військовому інституті
Заступниця командира роти 30-ї окремої механізованої бригади нині, Вікторія, закінчивши школу, навчалась у чернігівському політеху на інженера з харчових технології, але мріяла про військо.
"Зі школи я дуже хотіла військову спеціальність. Відрахувалася з того інституту. Мені було вже 18 років, і я пішла в військкомат — захотіла підписати контракт. Але мені сказали, що мені потрібен дозвіл від батьків. Я прийшла до батьків, сказала, що я хочу, вони сказали: "Ні", — згадує військовослужбовиця 30-ї окремої механізованої бригади Вікторія.
За рік Вікторія знову була у військкоматі і підписала контракт. Зібравши документи, почала навчання у військовому виші.
"Чотири роки там пробула, і вже потрапила сюди (у підрозділ — ред.). Поки я була у військовому інституті, то моя мотивація трохи зменшилась, бо хай там як, але це складно. А потім почалося повномасштабне вторгнення і мотивації побільшало. Я з Чернігівської області — російські війська зайшли і до мене додому", — говорить Вікторія.
Загибель батька під час оборони Чернігова
Батько Вікторії теж пішов захищати Україну, він загинув під час російського артобстрілу, коли обороняв Чернігів, згадує жінка.
"1 березня він загинув, але ми про це дізналися аж через півтора місяця. Він був на обороні якраз Чернігова, там була дуже складна ситуація, і півтора місяця він був — безвісти", — згадує жінка.
Служба у війську
Наразі військовослужбовиця несе службу заступницею командира роти з озброєння.
"Моя робота — з моєю спеціальністю — це підтримання техніки в бойовій готовності. Я дивлюся, щоб, по-перше, техніка правильно експлуатувалася. По-друге, щоб вона не виходила з ладу. Якщо щось трапляється, то я допомагаю, аби її відремонтували. Подаю заявки на запчастини, допомагаю, звісно що, методично", — каже військовослужбовиця.
За словами Вікторії, також в її обов'язки входить підготовка механіків.
"Постійно треба проводити заняття з механіками, тому що якщо ти експлуатуєш техніку, то щось забувається. Або приходять нові — у них недостатньо якихось знань. Щоб вони не робили помилок, які призведуть до того, що техніка не буде працювати", — говорить Вікторія.
До армійського побуту, говорить, звикає: "Це складно. В тебе немає окремої своєї кімнати. В тебе немає нормального ліжка, щоб ти там зручно собі спала. В тебе немає гарячої води — миєшся в холодній. Не можеш, елементарно, їсти те, що ти захочеш".
"Тут поле або ліс, їдеш. Я думаю, ви розумієте, що від макіяжу, коли ти поїдеш по пилюці, не буде нічого хорошого. А зачіска? Ми ходимо по лісу і ніхто тут локони, нічого такого не робить. А форма: я отримувала більшого розміру, ніж мені потрібно, і потім вшивала її під себе так, щоб мені було зручно", — ділиться військовослужбовиця.
Вдома на Вікторію чекають мама та молодший брат. Брат і сестра — також служать, ще один брат — вчиться на військового. Чоловік теж військовий.
"Я ще не визначилася, чи хочу проходити службу після війни — далі. А так — просто хочу спокійного життя. Хочу приватний будинок свій в якомусь дуже спокійному місці".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.