Жителі Краматорська та переселенці з інших громад, які на обліку в Краматорську, отримуватимуть гроші замість продуктового набору. Це пілотний проєкт, який дасть змогу перейти від натуральної форми, тобто від харчів, до грошової. У Краматорську наразі, за даними гуманітарного штабу, продуктову "гуманітарку" отримують 26,5 тисяч людей.
Про те, як працюватиме нова система, Суспільне Донбас телефоном розказав секретар міської ради Краматорська та куратор гуманітарного штабу Ігор Сташкевич.
"В нас — виключно продуктова допомога. Ми перша громада у районі та області, яка перейде від натуральної форми, тобто від харчів, до грошової. Якщо ми все це витримаємо, і в нас все складеться добре, то, думаю, що інші громади теж перейдуть на це", — пояснив Ігор Сташкевич.
Він уточнив, що таке рішення прийняв донор — Всесвітня продовольча програмау Краматорську програма реалізується WFP (World Food Programme) в партнерстві з благодійним фондом "Янголи спасіння", аби люди змогли витратити ці кошти так, як потрібно. За словами куратора гуманітарного штабу, ще з 2023 року йшли перемовини щодо зміни системи. Розглядали сертифікати у магазини.
"Набори стандартні, а, може, комусь не можна вживати один з цих продуктів. Донор розробляв систему видачу продуктових сертифікатів, але не могли зрозуміти, як це реалізувати. Ми не маємо на сьогодні такої розгалуженої продуктової мережі, саме мережевих (магазинів — ред.), яка була в нас до повномасштабного вторгнення. Таким чином, вирішили, що це будуть кошти на рахунок людини в банку. Людина може вирішувати придбати ті продукти, або медикаменти, які їй потрібні. Ми — велика громада, на якій відпрацьована була система", — зазначив Ігор Сташкевич.
Грошова допомога замість продуктової. Яку суму виплатять
У Краматорську за Всесвітньою продовольчою програмою набори продуктів отримують 26,5 тисяч людей на місяць, розказав Сташкевич. Загалом у громаді допомогу видавали близько 34 тисячам.
"Ми зараз побачимо, як запрацює грошова допомога. Можливо, збільшиться кількість людей для грошової допомоги, і донор теж збільшить. Ми дивимось, це експериментальний проєкт, пілотний. Інші донори — видаватимуть вразливим категоріям, або тим категоріям, які не попадуть у грошову допомогу. Скоріш за все, якщо люди не попадуть, то вони зможуть отримати продуктовий набір. Людей, які не попадуть, їх не дуже багато", — розповів Ігор Сташкевич.
Він уточнив, що загальний бюджет на ці виплати складає 159 мільйонів гривень. Жителі міста зможуть отримувати по 1500 гривень протягом чотирьох місяців.
"Якщо людина повернеться в серпні, то вона буде реєструватись на наступні чотири місяці, тобто у нас буде оновлюватись база, і десь листопад або початок грудня буде повторна реєстрація, і тоді можна буде вже додатись", — зазначив Ігор Сташкевич.
"Такі виплати діятимуть до кінця року. Думаю, що в наступному році теж саме буде, але все залежить від фінансування донора. Якщо наш донор — Всесвітня продовольча програма — надалі затверджують контракт, то далі ми працюємо в такому режимі", — уточнив Сташкевич.
Як перевірятимуть людей
Реєстрація на отримання виплати від WFP всесвітньої продовольчої програми триватиме до 18:00 12 серпня, розказав Ігор Сташкевич. 13 серпня заповнені форми почнуть опрацьовувати.
"Перевірятимемо їхні дані, будемо запрошувати людей в пункти для перевірки. Ми ретельно перевірятимемо, якщо людина не відповідає тій категорії, яка там прописана і не може надати нам дані, то людина не зможе отримати цю допомогу", — уточнив Сташкевич.
Він зазначив, що систему ідентифікації розробили у 2022 році, люди, які постійно звертаються по гуманітарну допомогу звикли до цієї системи.
Фізична ідентифікація — це прийти з усіма оригіналами й підтвердити те, що ви перебуваєте у громаді. При реєстрації люди вказують пункт реєстрації, і в цей пункт за запрошенням будуть приходити для перевірки. В нас ця система налагоджена, працює не один рік, і люди знають. Наприклад, вибрали, що вони проживають у селищі Біленьке, і вони там в школі зможуть пройти перевірку. Таких пунктів перевірки 15, люди знають де ці пункти розташовані", — додав куратор гуманітарного штабу.
Ті, хто не оформить заявки на отримання допомоги у відведений термін, відповідно, кошти не отримають.
"В нас працюють бібліотеки, туди людина може піти та скористатись гаджетом та інтернетом, щоб заповнити форму. Зазвичай у людей немає проблем з реєстрацією, якщо вони не встигають до зазначеної дати, то тоді вони можуть податись у листопаді", — зауважив Сташкевич.
За даними Краматорської міської ради, реєстраційні центри у міських бібліотеках працюватимуть також у ці та наступні вихідні, з 09:00 до 16:00.
Куратор гуманітарного штабу уточнив, що ті, хто зареєструються для отримання допомоги у серпні, матимуть змогу у вересні, жовтні, листопаді та грудні отримати виплати на банківську картку.
"Гроші на картку люди отримають тільки після перевірки благодійним фондом "Янголи Спасіння" від Всесвітньої Продовольчої Програми й за умови, що вони відповідають критеріям всесвітньої продовольчої програми", — уточнив Ігор Сташкевич.
Він пояснив, що довіреною особою, про яку йдеться у формах на отримання допомоги, при ідентифікації може виступати представник людини з оригіналами документів, які потрібні для ідентифікації.
Як зазначив куратор гуманітарного штабу, для звірки потрібна копія першої сторінки паспорта, копія індивідуального податкового номеру(ІПН) та копія IBAN.
"Це треба для того, щоб перевірки, тобто донор перевіряє "Янголи Спасіння" та надає іншому донору Всесвітньої Продовольчої Програми списки. Реєстрація не гарантує те, що людина отримає виплати. На звірку копії не потрібно брати копію пенсійного посвідчення", — уточнив Ігор Сташкевич.
Він зауважив, що для тих хто не отримав виплати буде гаряча лінія на яку можна зателефонувати та уточнити чому немає виплати.
Як отримати гроші замість продуктового набору та хто має на це право
На 6 тисяч гривень (1,5 тисячі гривень на місяць протягом чотирьох місяців) можуть подати заявки родини з дітьми та сім'ї, які відносяться до соціально-вразливих категорій, переселенцям, які зареєстровані у Краматорську виплатять — 10 800 грн, — йдеться у повідомленні міської ради.
Для різних категорій населення міська рада створила різні форми реєстрації:
- жителі громади (родини з дітьми) — https://bit.ly/4dpQLCb.
- жителі громади (соціально-вразливі категорії) — https://bit.ly/4d08qkp.
- внутрішньо переміщені особи (з інших громад) — https://bit.ly/4c4e9Er.
Анкету можна заповнювати лише раз. Після заповнення із людиною мають зв'язатись протягом місяця.
У формі для родин з дітьми та соціально-вразливі категорії йдеться, що у період з 19 серпня по 5 вересня цього року буде тривати перевірка фактичного перебування людини та оригіналів документів, які підтверджують її право на отримання коштів. Заявки без підтверджуючих документів — анулюють.
Зокрема у формі вказано, що кошти будуть нараховані тим людям, які не отримували протягом червня, липня та серпня 2024 року виплат від УВКБ ООН та інших міжнародних організацій.
Також за цими формами допомогу отримують Біленьківський, Шабельківський, Красноторський, Дмитрівський, Ясногірський старостинський округи та всі райони міста Краматорська.
Які документи потрібні під час перевірки:
- оригінал паспорт та паперова копія паспорта першої сторінки,
- оригінал ІПН та паперова копія ІПН,
- IBAN та паперова копія IBAN,
- оригінали документів для підтвердження обраної категорії.
- Якщо це форма для родин з дітьми, то треба, ще взяти оригінали документів всіх дітей до 18 років та оригінали ІПН кожної дитини, для перевірки фактичної кількості людей, які проживають разом (паспорт, свідоцтво про народження).
Особливості заповнення форми для ВПО для отримання грошової допомоги
Кожен житель, який має статус ВПО — подає окрему заявку тільки на себе.
Переселенці можуть отримати один з двох видів допомоги:
- "Кризова" — якщо вони перемістилися в Краматорську громаду не більше ніж 14 днів тому — сума 10 800 гривень.
- "Звичайна" — перемістилися в Краматорську громаду після 24 лютого 2022 року, дохід не перевищує 5400 грн на місяць, останні чотири місяці не отримували грошей від УВКБ ООН та інших міжнародних організацій — сума 10 800 гривень
У формі для переселенців вказано, що після перевірки людині, що має статус ВПО, передзвонить координатор та запросить в пункті реєстрації на виплату.
При собі (або довіреній особі) потрібно мати:
- паспорт,
- ІПН,
- документи для підтвердження обраної категорії.
"У кожній з форм детально роз’яснено умови видачі, тож уважно ознайомтеся з ними перед заповненням. Також перед заповненням форми переконайтесь, що ви знаєте, що таке IBAN-код вашого карткового рахунку, адже його треба вказати при реєстрації", — уточнили в міській ради.
В усіх трьох формах йдеться, що виплати люди отримають у період з 15 вересня по 31 грудня цього року.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram