"В полоні надавало сил, коли чули у новинах про Азовсталь". Спогади поліцейського з Маріуполя, про оборону та Оленівку

"В полоні надавало сил, коли чули у новинах про Азовсталь". Спогади поліцейського з Маріуполя, про оборону та Оленівку

Важливо

Працював поліцейським у Маріуполі, а після повномасштабного російського вторгнення приєднався до військових, разом з ними боронив місто. 20 травня 2022 року один з останніх вийшов за наказом з "Азовсталі" у полон. Нині знову несе службу на Донеччині. Спогади підполковника поліції Святослава Єрмонова про оборону "Азовсталі" у Маріуполі, Оленівську колонію, російський полон та обмін.

Вторгнення Росії

Старший оперуповноважений з особливо важливих справ Святослав Єрмонов служить у поліції Донеччини 18 років. Розповідає, повномасштабне російське вторгнення зустрів у Маріуполі.

"На посаді був оперуповноваженим сектору кримінальної поліції. Під час повномасштабного вторгнення 24 лютого у нас більша частина управління змінила місто дислокації — Покровськ. Нам сказали, якщо у вас є бажання — повертайтеся. 27 лютого ми повернулися. Приблизно нас назбиралося 20-25 працівників до Маріуполя. І я продовжив виконувати свої поліцейські функції. Також ми допомагали громадянам, які вже перебували в бомбосховищах, в підвалах, наприклад, привозили воду", — розповідає Святослав Єрмонов.

Поліцейській працював у місті, аж поки шляхів евакуації не залишилося. 16 березня отримав розпорядження — змінювати місто дислокації на Покровськ. Тоді Маріуполь вже перебував в оточенні.

"Я залишився за власним бажанням. Зі мною залишилось ще два оперативники. І ми вже виконували під керівництвом "Азову" завдання щодо оборони Маріуполя, стримували російську агресію", — згадує чоловік.

Азовсталь старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції Донеччини Святослав Єрмонов Маріуполь полон Донецька область
Старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції Донеччини Святослав Єрмонов, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Оборона "Азовсталі" та полон

Російські війська відтісняли українських бійців до моря, говорить поліцейський. Тоді він з побратимами отримав завдання — прориватися до заводу "Азовсталь" і тримати оборону там.

"15 квітня був здійснений прорив, до якого, на жаль, не всі дійшли, десь 30 відсотків бійців не дійшли до заводу. 17 квітня після збору нас відправили на позицію за межами "Азовсталі" біля стадіону. На нашій позиції ще були строковики, які мужньо, як леви, нищили ворога. Хлопцям по 18 років. Вони таке робили, стільки духу було".

30 квітня позицію "стадіон" знищили, і 1 травня Святослав Єрмонов зі своєю групою зайняв один із ангарів. Тоді військові РФ вже заходили на територію заводу, згадує боєць.

"У них була перевага в повітрі. Літак літав, скидав ФАБи: кожні 5 хвилин по 3-4 літака. Працювали танки, БТРи. У нас з озброєння були РПГ, автомати, гранати".

Далі був наказ — вийти у почесний полон, який Святослав Єрмонов виконав разом із іншими оборонцями "Азовсталі".

"Я вийшов в останній день — 20 травня. Приблизно з 10 бійцями вийшов з заводу. Вся зброя була потоплена, знищена. Для того, щоб її не міг використовувати ворог. Коли я виходив, здивувався: мені протягнув якийсь чоловік у військовій формі, він потиснув руку, сказав "дякую за службу". Попередній боєць, який переді мною йшов, спитав: хто ви. Він сказав: генерал Павлов, ГУР", — згадує поліцейський.

Оленівка, обмін

Святослава Єрмонова відвезли до Оленівської колонії. Він розповідає, там був чотири наступні місяця.

"У нас забирали всі речі: подушки, засоби особистої гігієни, усі аптечки, їжу. Я був два рази на допиті. Мене звинувачували, що я з Донецька, що я зрадив місцевих мешканців. Я сказав, що я вірний присязі. Присягу давав один раз і я не жалкую і все правильно зробив", — зазначив Святослав Єрмонов.

Азовсталь старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції Донеччини Святослав Єрмонов Маріуполь полон Донецька область
Старший оперуповноважений з особливо важливих справ поліції Донеччини Святослав Єрмонов, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

"Мені пощастило, що я потрапив в перший обмін, це було 21 вересня. 20 вересня мене покликали, сказали, що я потрапив у список", — говорить експолонений. Для обміну їх із зав'язаними очима перевозили через території Росії та Білорусі.

"Нас просто зафасували в цей КамАЗ — це 50 бійців. Перший сідає, на нього другий, на нього третій. І ми так їхали десь вісім годин. Представник так званого "ДНР" або інших силових структур — жбурнув нашатир, він розбився — і там взагалі дихати було неможливо. Я втратив десь 35 кг загальної ваги, мене ніхто не впізнав. Потім — реабілітація, лікувальні заклади. І з 15 грудня 2022 року я зараз вже в строю на Донеччині виконую службу. Я мріяв повернутися і нищити ворога", — ділиться Святослав.

У полоні розповідає Святослав Єрмонов, його мотивувала підтримка українців.

"У нас в одному з бараків було радіо. Навіть на даху вони ловили, шукали новини, а потім нам розповідали. Нам було дуже приємно і надавало сил, коли в новинах казали : "щодо оборонців "Азовсталі" та Маріуполя проводилися мітинги". Тобто постійно потрібно казати про це, щоб не забували. Я просто прошу не забувати про це".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок