"З боку росіян бачив всі можливі воєнні злочини". Війна у розповідях британських добровольців, що б'ються за Україну

"З боку росіян бачив всі можливі воєнні злочини". Війна у розповідях британських добровольців, що б'ються за Україну

23-річний "Лідс" та 45-річний "Сі-Джей" бійці Третього інтернаціонального легіону. Чоловіки приїхали з Великої Британії боронити Україну. Про воєнні злочини, нестачу озброєння та потребу у молодих бійцях на фронті британські добровольці розказали Суспільному Донбас.

Боєць ІІІ Інтернаціонального легіону "Сі-Джей"

До того, як приїхати в Україну, 45-річний "Сі-Джей" служив у британській армії. За словами військовослужбовця, він приїхав до України у травні 2022 року, щоб тренувати й передавати свій досвід.

"Я служив у таких місцях як Боснія у 90-х. Я бачив, як війна впливає на жінок та дітей, та й країну в цілому. Коли я служив у миротворчій місії ООН, ми могли надавати обмежену допомогу. Зі своїм військовим досвідом, своїми спеціальними навичками я приїхав в Україну, щоби допомогти. Спершу я приїхав як інструктор, щоби тренувати й передавати свій досвід. Пара людей, яких я тренував, спитали мене, чи не можу я піти з ними на операцію, що я й зробив. Ось так я долучився до бою", — розповідає військовослужбовець.

бійці ІІІ Інтернаціональний легіон навчання тренування Донецька область
Боєць ІІІ Інтернаціонального легіону "Сі-Джей", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Я грав у футбол, аж до 40 з гаком років. Наскільки це можливо, я завжди тримав себе у добрій формі. Але вона покращилася з того часу, як я приїхав сюди".

У вільний від військових операцій час бійці тренуються чи не щодня, говорить доброволець: "Ми намагаємося тренуватися 5-6 днів на тиждень. Ми намагаємося відпочивати, але це не завжди можливо, бо ми багато тренуємося. З тим досвідом, який ми тут набули, ми розуміємо, що мусимо важко тренуватися, щоби могли важко воювати".

"Коли ми збираємося йти на штурм, ми намагаємося тренуватися так сильно, як тільки можемо. Ми завжди тренуємося в очікуванні найгіршого. Але не має значення, наскільки сильно ти тренувався перед штурмом, коли він починається — він вимагає тебе всього".

Чоловік згадує, як після 11 місяців перебування в Україні мав на певний час повернутися додому у Велику Британію.

"Я був дуже здивований, що багато людей більше не цікавиться новинами. Навіть мої друзі думали, що війна закінчилася. Коли гинули чи діставали поранень діти в Бучі, чи Харкові — це потрапляло в новини. Але після цього — нічого не публікувалося. Коли я був у Великій Британії, я говорив людям, де я був і що я бачив — вони не вірили мені: "Такі речі не можуть відбуватися. Ми у 2022 році, у 2023 році". Коли описуєш, ніби це — Друга світова війна, або події в Боснії у 1994 році, коли я був там", — ділиться "Сі-Джей".

навчання ІІІ Інтернаціональний легіон тренування бійці Донецька область
Бійці ІІІ Інтернаціонального легіону на псевдо "Лідс" та Сі-Джей", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Боєць ІІІ Інтернаціонального легіону "Лідс"

Разом із "Сі-Джеєм" воює 23-річний боєць на псевдо "Лідс". Був військовим резервістом, але, каже, на мав стільки ж досвіду.

"Я теж займався різним спортом, ходив у спортзал, займався фітнесом. Так що я теж тримав себе у формі. Зараз ми тренуємося щодня: зал, біг, базова підготовка, тренування зі зброєю — це теж гарний фітнес. Так що ми завжди в добрій формі", — ділиться "Лідс".

"Лідс" розповідає, приїхав в Україну 8 березня після початку повномаштабного російського вторгнення.

"Звісно, як і всі, я читав новини, бачив дітей, яких бомбили в Києві, так що я миттєво зібрав сумку й ухвалив рішення приїхати. Деякі речі були для мене новими — йти в бій, проривати оборону. Але я не зламався, я досі тут. Моя мотивація — допомогти жінкам та дітям, яких тут вбивають. Ми бачили це".

За словами бійця Третього інтернаціонального легіону, з 2022 року війна змінилася кардинально.

"Тоді ми були залучені у стрілецькі бої, атаки ворожих позицій. Росіяни мали набагато більше людей та зброї. Але багато з них ми вивели з ладу. Зараз співвідношення 6 до 1 з росіянами. У них набагато більше людей. І у них більше вогневої потужності. Російський підхід зараз такий, що важко захищатися. Це майже неможливо. Ось чому нам потрібно більше дронів, більше засобів РЕБ. Нам потрібні засоби боротьби проти російських FPV-дронів", — зауважує боєць.

навчання ІІІ Інтернаціональний легіон тренування бійці Донецька область
Боєць ІІІ Інтернаціонального легіону "Лідс", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Нам потрібно більше людей та вогневої потужності. Захід має допомагати набагато більше. Ми дійсно потребуємо набагато більше допомоги.

"Україна зазнала вторгнення. Жінки та діти — вони можуть залишити країну. Я знаю, що по українському законодавству деякі чоловіки могли залишити країну, що багато українських чоловіків і зробили. Особливо чоловіки призовного віку. Я думаю, що якби на Британію напали і я б знав чоловіків, які полишають країну — я б їм не допомагав", — каже "Лідс".

За його словами, наразі він бачить більше чоловіків, які старші за нього, 23-річного.

"Багато людей, яких я бачу, особливо у великих битвах, більшість з них на полі бою — віком далеко за 50. В одній з місій всі, хто тримав лінію фронту, були старші за 50 років. І ніхто не злякався. А для штурму потрібні такі люди, як я. Це все тому, що багато людей призовного віку покинули країну — віком 23-25 років. Я знаю, що тут залишилося багато людей призовного віку. Але їх могло бути набагато більше", — вважає боєць.

"Іде війна. Саме тому потрібно більше допомоги прямо зараз. Нам треба більше людей, новий призов, нова мобілізація. Нам потрібно більше людей — молодих здорових людей, здатних воювати за країну", — зазначає "Лідс".

"Лідс" розповідає, неодноразово бачив, як російська армія чинить воєнні злочини.

"Не має значення, хто це — діти, жінки. Не має значення, де ти або звідки ти. Вони використовують білий фосфор, отруйні гази. Одягають форму українських солдатів, намагаючись проникнути на позиції", — говорить "Лідс".

"Я бачив з боку росіян всі можливі воєнні злочини. Воєнні злочини божевільні. Тут немає правил, росіяни не грають за правилами. Їх це не турбує. Все, що могло б нас убити, — вони використають".
навчання ІІІ Інтернаціональний легіон тренування бійці Донецька область
Бійці ІІІ Інтернаціонального легіону на псевдо "Лідс" та Сі-Джей", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок