Компенсація за розмінування: про порядок отримання та інші гранти для аграріїв

Компенсація за розмінування: про порядок отримання та інші гранти для аграріїв

Багатир, Велика Новосілка, аграрій і полі на Донеччині, жовтень 2023 року
Агропідприємство, Донеччина, жовтень 2023. Кадр з відео Суспільне Донбас

Аграрії Донеччини можуть скористатися низкою державних програм, зокрема з розвитку тепличного господарства, садівництва, переробного підприємства тощо. Крім того, уряд затвердив порядок компенсації витрат фермерам за гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель.

Про це на брифінгу розповіла заступниця директора департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА Олена Рибакова.

Компенсація витрат аграріїв за розмінування землі

На програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в державному бюджеті на 2024 рік закладені три мільярди гривень. Держава компенсуватиме 80% вартості розмінування ділянки фермерам, які працюють на власній чи орендованій землі.

Ціна на послуги з розмінування визначатиметься на відкритих торгах в системі Prozorro.

"Є державний аграрний реєстр. Кожен фермер може зайти у свій електронний кабінет, де заповнити заявку на розмінування, вказавши кадастровий номер земельної ділянки, яку він хоче розмінувати. Заявку отримує Центр розмінування, перевіряє її та розміщує у системі Prozorro. Після проведених робіт з розмінування фермер оплачує 20% від вартості такої послуги, решту — держава", — пояснила алгоритм компенсації Рибакова.

Краснопільське лісництво Донецької області.
Краснопільське лісництво, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Компенсація 25% за техніку для аграріїв

Також цього року поновили державну програму компенсації 25% за придбання сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва, розповіла заступниця начальника профільного департаменту.

"Програма була доволі популярною до війни. Чи стане вона масовою в Донецькій області нині — питання. Але ті аграрії, що втратили техніку внаслідок обстрілів, чи хочуть щось оновити — є можливість скористатися такою компенсацією", — зазначила Олена Рибакова.

Компенсація за розмінування: про порядок отримання та інші гранти для аграріїв
Коза Красуня. Тетянівка Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Вона зокрема анонсувала, що урядовці планують запровадити бюджетні дотації для дрібних фермерів.

"У тих, хто має в користуванні до 120 гектарів, будуть дотації на один гектар. Також для власників поголів'я корів, вівці та кіз — передбачається сім тисяч гривень допомоги на одну корову, за одну вівцю чи козу — дві тисячі гривень. Поки ця програма не запрацювала", — розповіла заступниця директора департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин Донецької ОДА.

Гранти та державні програми на розвиток

  • Підтримка виробників, які хочуть розвивати тепличне господарство

На цей грант можуть подаватися підприємці, які не мають заборгованості перед бюджетом, не перебувають під санкціями та не ведуть діяльність у РФ чи тимчасово окупованій території України. Допомогу дають на теплиці площею від 0,4 га до 2,4 га.

Серед вимог для отримання:

  1. Створити від 14 робочих місць на 1 га площі модульної теплиці;
  2. Здійснювати діяльність не менше 3 років після завершення будівництва;
  3. Сплачувати податки в бюджет.

Максимально можна отримати 7 млн гривень, але не більше 70% від вартості проєкту.

Компенсація за розмінування: про порядок отримання та інші гранти для аграріїв
Ракета в садівництві між яблунь в господарстві Іллінівської громади. Донеччина, 2023 рік. Фото: Суспільне Донбас/Андрій Резніков
  • Програма на підтримку розвитку садівництва та виноградарства

На даний проєкт можна отримати до 10 мільйонів гривень на умовах співфінансування: 70 на 30. Тобто 70%, але не більше 10 мільйонів, дає держава, решта – власні кошти. Сад потрібно висадити на площі від одного до 25 гектарів. Також земельні ділянки мають бути або у власності суб’єкта господарювання або в оренді на понад сім років. Ще одна умова: створення постійних робочих місць — від п'яти до 10 постійних, залежно від виду саду, та сезонних — від 125 до 425.

  • Грант на створення або розвиток переробного підприємства

За урядовою програмою підприємці можуть отримати грант до 8 млн гривень на розвиток бізнесу. Обов'язковою умовою надання коштів є створення нових робочих місць. Зокрема підприємство зобов’язане взяти на роботу не менше 25 працівників.

Подавати заявку потрібно через портал “Дія”.

Компенсація за розмінування: про порядок отримання та інші гранти для аграріїв
Врожай яблук на одному з підприємств Донецької області. Фото: Суспільне Донбас/Андрій Резніков

Що відомо про програму "Доступні кредити 5-7-9"

Програма пільгових кредитів "Доступні кредити 5-7-9" в Україні почала діяти на початку 2020 року. Сенс її у тому, що держава компенсує частину ринкової ставки кредиту, а підприємець платить лише 5, 7 або 9 відсотків річних. "Доступні кредити" були призначені для інвестицій у бізнес, проте криза, викликана пандемією, змінила ситуацію й уряд розширив програму. Водночас для тих, хто потребує інвестицій умови отримання пільг лишаються надважкими.

У березні 2022 року Кабмін зняв усі обмеження щодо програми кредитування "5-7-9". Прем'єр Денис Шмигаль тоді заявив, що будь-який український бізнес, якому потрібна підтримка, зможе отримати кредит за пільговими умовами.

14 березня 2023 року уряд ухвалив певні зміни для оптимізації держпрограм "Доступні кредити 5-7-9%" та "Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%" в умовах воєнного стану.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок