"Це найскладніше випробування, з яким ми зіштовхувались". Командир підрозділу "Terra" в 3-й ОШБр — про бої за Авдіївку

"Це найскладніше випробування, з яким ми зіштовхувались". Командир підрозділу "Terra" в 3-й ОШБр — про бої за Авдіївку

Ексклюзивно
"Це найскладніше випробування, з яким ми зіштовхувались". Командир підрозділу "Terra" в 3-й ОШБр — про бої за Авдіївку
Авдіївка, 15 лютого. Фото: Kostiantyn Liberov/Libkos/Getty Images

Третя штурмова бригада в Авдіївці змогла зробити небоєздатним основний склад російських військ на своїй ділянці, проте російська армія застосовує найкращі артилерійські та піхотні підрозділи, має резерви, а також використовує велику кількість авіабомб, фосфорні боєприпаси, на деяких ділянках фіксують — невідомі бойові отруйні речовини.

Про це Суспільному розповів командир підрозділу "Terra" в 3-й ОШБр Микола Волохов.

"3-тя окрема штурмова бригада вже "розмотала" принаймні їх основний склад, і вони стали небоєздатні. Слід зазначити, що коефіцієнт тут зовсім не на нашому боці. Кажуть, що це якщо не найскладніший, то один із найскладніших періодів для Авдіївки".

За його словами, ці бої складніші ніж під час оборони Бахмута.

"Надзвичайно велика щільність пусків. Я принаймні ніде такого ще не бачив. Для мене і для підрозділу "Terra" це найскладніше випробування з яким ми зіштовхувались, найскладніша ділянка фронту. Спершу я б сказав, що Бахмут — найскладніше. А зараз — Авдіївка. В цей момент. Ворог застосовує фосфорні боєприпаси, все палає", — повідомив військовий.

Військові РФ, додав він, застосовують білий фосфор — хімічну зброю, яка не тільки горить, а ще є й дуже токсичною.

"Якщо потрапить на шкіру, то людина помирає не від опіків, а від інтоксикації, відмови нирок. Його випаровування теж є вкрай токсичними. На певних ділянках, теж не можу сказати певно, ми маємо інформацію, що застосовуються невідомі бойові отруюючі речовини. Що це — не знаю. Але люди потрапляють на стабпункт дуже у важкому стані. Застосовуються всі засоби, щоб нас якось звідси відтіснити", — уточнив Микола Волохов.

Армія РФ має перевагу у кількості, це стосується як і війська, так і техніки, боєприпасів тощо. Військовий Волохов вважає, що лобовими атаками російська армія не зможе досягнути успіху в Авдіївці, як це було і в Бахмуті. Українські війська спалюють величезні танкові колони.

Російське військо, за його словами, застосовує інструмент тактичних флангових маневрів, проінформував командир підрозділу. "Цей сценарій у світі програвався тисячі разів: не можеш досягнути перевагу лобовими атаками, заходь з флангу і намагайся відсікти логістику, намагайся більш нетривіально діяти. Тому намагаються застосувати цей інструмент. Поки їм не вдається", — розповів військовий.

Він зазначив, що армія РФ має постійний ресурс проводити ротації, тож мають змогу безперервно тиснути як вдень, так і вночі.

"Артилеристи тут і піхота не проста, а, мабуть, найкраща що у них є. Чи принаймні найкраща, що у них залишилась. Артилеристи також непрості. І безпілотний компонент вкрай потужний. Це дуже-дуже серйозний виклик, (росіяни, — ред.) не жаліють ні кількості, переходять міжнародне військове право, використовуючи хімічну зброю, так і людські норми. Не жаліють свій особовий склад", — сказав боєць підрозділу "Terra".

Волохов уточнив, що українській армії вдалось знищити тисячі російської піхоти за невеликий період часу, також десятки бронетехніки. Для порівняння, за його словами, на Бахмутському напрямку російське військо через втрати не так активно застосовувало бронетехніку.

Також він розповів, що ситуація біля Авдіївки змінюється: то посадка зайнята українськими бійцями, то її захоплюють військові РФ.

"Іноді ворога затягують на нас, щоб завдати йому більше уражень, щоб вийти на вигідні позиції. Іноді ворог намагається щодо нас застосовувати такі тактичні інструменти. Щоб сформувати більш об'єктивну картину, навіть для себе, потрібен час. Слід розуміти, що ворог не дасться легкою ціною і не буде швидким", — розказав боєць.

Що відомо про наступ на Авдіївку з жовтня 2023 року

З 10 жовтня російські війська почали штурмувати Авдіївку Донецької області, яка межує з окупованим у 2014 році Донецьком, колонами техніки. Цей етап оборони міста назвали "великий наступ на Авдіївку". Тоді командир спецроти Максим "Лютий" казав про близько 60 одиниць важкої техніки, яка атакувала українських оборонців протягом двох днів.

Станом на кінець грудня 2023 року російські війська дійшли впритул до міста й атакували з 20-30 напрямків, розвідав начальник Авдіївської МВА Віталій Барабаш. Він казав про третю хвилю штурмів Авдіївки.

Авдіївку обстрілювали зі всіх наявних видів озброєння, в січні російські війська почали засипати місто авіабомбами: з 1 по 12 січня, наводив дані очільник МВА, російські війська застосували по Авдіївці 154 крилаті авіабомби за 12 днів січня. Вперше КАБи вони почали використовувати із кінця серпня й за минулий рік скинули 146 авіабомб.

30 січня в Авдіївці лишилось менше тисячі жителів.

14 лютого речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій підтвердив в Авдіївці кілька днів тривають вуличні бої.

На початку лютого в місто почали прориватися російські диверсійні групи. ""Як таких вуличних боїв немає, звичайно якісь ДРГ намагаються пройти в місто, пройти вулицями, але хлопці це відпрацьовують", — казав 6 лютого Віталій Барабаш.

11 лютого командувач угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський повідомив про те, що до Авдіївки направили "свіжі сили". А 13 лютого речник 110-ї ОМБр підтвердив, що в місто перекинули додаткові підрозділи, а сили їхньої бригади вперше за понад два роки вивели на ротацію.

15 лютого 3-тя окрема штурмова бригада підтвердила, що їх перекинули в район Авдіївки для підкріплення Сил оборони України.

Українським силам, які боронять Авдіївку, виділили додаткові боєприпаси та зброю. Водночас відбувається підсилення підрозділів, на загрозливих напрямках відбуваються маневри, повідомив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ Олександр Тарнавський.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube, Instagram

На початок